Android Studio Kasma Sorunu ve Çözümü

Android programlama en önemli editörlerden olan Android Studio da yaşanan kasma, takılma veya donma sorunlarına dair çözümleri paylaşacağız. İlk aşama olarak programın geçmişinden bahsederek yazımıza hızlı bir giriş yapalım.

Program 2013 yılında Google tarafından yayınlamıştır. Lisansı ücretsiz olarak sunulan bu program, Android programlama üzerine yazılmış bir sistemdir. Java, Kotlin, C++ programlama dilleriyle yazılmıştır. Peki programda kasmaya sebep olabilecek şeyler nelerdir ? İşte detaylarla birlikte…

Hızlı İçerik

Android Studio Donma – Takılma Sorunu

Takılma ve kasmaya karşı yapacağınız işlemleri burada anlatmaya çalışacağız. Öncelikle programı kullanabilmek için bilgisayarınız özelliklerinin iyi olması gerekiyor. Bilgisayarın performans açısından iyi olduğu halde program yavaş çalışıyorsa yapmanız gerekenlere bakalım.

Programı kurduktan sonra ayarlar bölümünden ufak değişikliklerle Android Studio’yu hızlandırmaya çalışacağız. Setting bölümünden Compiler sekmesini açınız. Burada “build process heap size” bölümünü yükseltmeniz gerekiyor. Bu bölüme bellek oluşturma yığını sistemi de denilmektedir. Program kurulurken başlangıç ayarları olarak atanmaktadır.

Android Studio Uygulama Kasıyor

Farklı bir yöntem olarak da Gradle Scripts satırına kod ekleyerek kasmaya biraz önleyebiliriz. gradle.properties bölümüne ekleme yapacağız.

org.gradle.daemon=true
org.gradle.parallel=true

Bu kodları yazdıktan sonra kaydetme işlemi yapınız. Daha sonra ayarların aktif olabilmesi için File bölümü açınız. Ardından Setting bölümü üzerinden Build sekmesine geçiş yapınız. Buradan Build Tools ve ardından Gradle açınız. Karşınıza çıkan ekranda Offline work kutusu seçin ve kaydet işlemi yapınız. Aynı bölüm içerisinden bir alt sekmesde olan Compiler  bölümü açın ve Command-line Options karşısına “–offline” yazarak çıkış yapınız.

Son olarak emülatörü bilgisayarda denemek yerine kendi telefonunuzda deneyin. Böylece bilgisayarı büyük bir yükten kurtarmış olursunuz. Yaptığımız işlemleri maddeler halinde izah etmek gerekirse;

 • Bellek yığın ayarını değişmeniz gerekiyor. (build process heap size)
 • gradle.properties içerisine yukarıda belirttiğimiz kodu yazmanız gerekiyor.
 • Ayarlar bölümünden yukarıda resimde gösterilen bölüme Offline work kutusunu işaretlemeniz gerekiyor.
 • Yine aynı bölümünün alt sekmesinin içerisinde yukarıda resimde paylaşıldığı gibi “–offline” yazarak onaylamanız gerekiyor.

Windows için : 

 • Microsoft® Windows® 8/7/Vista (32 or 64-bit)
 • 2 GB RAM min, 4 GB RAM tavsiye edilen.
 • 400 MB hard disk boş alan.
 • At least 1 GB for Android SDK, emulator system images, and caches
 • 1280 x 800 minimum ekran çözünürlüğü
 • Java Development Kit (JDK) 7
 • Optional for accelerated emulator: Intel® processor with support for Intel® VT-x, Intel® EM64T (Intel® 64), and Execute Disable (XD) Bit functionality

Yorum yapın