ATS Kasma Sorunu (Kesin Çözüm)

ATS kasma sorunu yaşayan ziyaretçilerimiz için genel kapsamlı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Bildiğin gibi tır oyunları kategorisinde yer alan Euro Truck Simülatör oyununda pek çok oyuncunun kasma donma ve takılma sorunu yaşadığını biliyoruz.

Öncelikle konu başlamanız da belirttiğimiz gibi ATS çok düşük olması sebebiyle FPS kasma ve donma ya sebebiyet vermektedir. Bununla ilgili çözüm yollarını genel olarak anlatmaya çalışacağız.

Yazımıza giriş yaparken önce oyunun sistem gereksinimleri ile bilgisayarınızın özelliklerini mutlaka karşılaştırınız. Bu karşılaştırma neticesinde bilgisayarınızın performansı yüksek ise oyunda kasma ve takılma yaşamamız gerekiyor.

Fakat oyun özellikleri bilgisayarın performansına göre yüksek ise kasma ve donma ya sebebiyet veren bazı unsurları değiştirmeniz gerekiyor. Bunların başında ekran kartı veya işlemci gelmektedir. Bu ince ayrıntıyı anlattıktan sonra ATS’de yaşanabilecek sorunun ana kaynağına birlikte bakalım.

Mutlaka Ekran Kartına Bakınız

Oyunda takılma yaşıyorsanız bunun en büyük nedenlerinden başında ekran kartı driverinın güncel olmamasından kaynaklıdır. Yani ekran kartı driver eski sürüm olduğu için takılma donma veya kasma sorunu yaşamanızı gayet normaldir. Bunun için internette ücretsiz bir şekilde sonra programlar indirerek ekran kartı driverın güncel olup olmadığını kontrol ediniz. Tüm bunlara ek olarak buradaki ekran kartı yazımızı okuyabilir daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ortam Sıcaklığı Önemi

Başka bir kontrol etmeniz gereken adımda ise ortam sıcaklığıdır. Aşırı derecede ısınma yaptığından dolayı kasma ve donmalar yaşanabilir. Bunun için ekran kartının temizliği çok önemlidir. Yani masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız kasanızı açarak içerisindeki temizliği yapıp ekran kartında termal macun sürmenizde büyük yarar var.

Eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız da aynı işlemi yapmanız gerekiyor. Fakat dizüstü bilgisayar masa üstüne göre daha zor temizlik yapılacağından dolayı işi bilen bir kişinin yapmasında büyük faydalar olacaktır.

Config Ayarları

Aynı şekilde config ayarları üzerinden FPS kısma işlemi ile de oyunun istenen FPS’ni düşerek veya deneme yanılma yöntemi ile kasma ve donmalara bir nebze engel olabilirsiniz.

Soğutma Sistemi Kontrolü

Bunlara hepsine ek olarak masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayarlarda soğutma sistemine mutlaka kullanmanız gerekiyor. Yani dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız altına mutlaka bir soğutucu almanız masaüstü bilgisayar ise ortamın serin olması gerekmektedir.

Bütün işlemleri yaptığınız halde yine takılmalar devam ediyorsa burada yazdığımız oyunlarda takılmanın başlıca nedenleri adlı konumuz inceleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yorum yapın