Autocad Kasma Sorunu (Hızlandırma)

Autocad, özellikle mimarlar tarafından sıkça kullanılan bilgisayar destekli bir tasarım programıdır. Tasarım programları arasında en çok kullanılan programlardan biridir. Tasarım programları düşük donanımlı bilgisayarlar için felakettir. Çok ağır çalışırlar. Hatta yaptığınız tasarım detayları arttıkça, programın çökme olasılığı da yükselir. Bu makalede sizlere autocad kasma sorunu hakkında birkaç çözüm önerisi sunacağım. Bu sayede programdan alacağınız performans çok daha artacak.

Autocad Neden Donuyor?

Autocad donuyor diyorsanız bu konuda yalnız olmadığınızı bilmeniz gerekir. Birçok kullanıcı bu problemle karşı karşıya kalıyor. Peki program neden bu kadar donuyor olabilir? Bunun tek bir nedeni yoktur. Örneğin bilgisayarınızın donanım özellikleri çok düşükse donma problemi yaşayabilirsiniz. Veya çok fazla nesneyi birden seçerseniz de böyle bir problemle karşılaşabilirsiniz. Hatta bazı zamanlarda ağ üzerindeki projelerde çalışırken de donma sorunları yaşanabiliyor. Yine de en büyük neden donanım özelliklerinizdir.

Autocad Hızlandırma

Autocad donma sorununun genelde sistem özellikleriyle bağlantılı olduğundan bahsetmiştik. Ancak program üzerindeki performansınızı arttırabileceğiniz birkaç çözüm önerisi sunacağım. Bunları yaparak biraz daha performans sağlayabilirsiniz.

#1 – Bilgisayar Disk Temizleme ve Gereksiz Programlar

Autocad benzeri programlar oldukça RAM(Bellek) ihtiyacına gerek duyarlar. Hızlandırma işlemi için belleklerimizden maksimum performans alabilmemiz gerekiyor. Sisteminizin arka planında çalışan her program belli bir miktar bellek tüketir. Bunu en aza indirgemek için, gereksiz tüm programları silmeli ve disk temizliği yapmamız gerekiyor.

# Disk Temizleme

Windows sisteminin kendi içerisinde bulunan Disk Temizleme aracı ile bunu yapabiliriz. Bu araç sisteminizi tarayarak önbellekleri ve sistemde boş yer kaplayan dosyaları bulur ve silmenizi sağlar. Bu işlem için Başlat bölümündeki arama kısmına “Disk Temizleme” yazarak Enter tuşuna basın. Çıkan ufak pencereden C diskini seçerek Tamam butonuna tıklayın. Kısa bir tarama sonrasında karşınıza ufak bir pencere daha çıkacak. Bu penceredeki tüm bölümlerin onay kutuları işaretli olacak. Ardından Sistem dosyalarını temizle butonuna tıklayarak işlemin otomatik bir şekilde yapılmasını sağlayın.

# Gereksiz Programları Silme

Gereksiz programlar sisteminizi yavaşlatmanın yanında Autocad performansını da düşürecektir. Bunun olmasını istemeyiz. Bu yüzden kullanmadığımız tüm gereksiz programları kaldıracağız. Bunun için Başlat arama kısmına “Program ekle veya kaldır” yazıp Enter tuşuna basın. Karşınızdaki pencerede bilgisayarınızda yüklü olan programlar gözükecek. Bu kısımda gereksiz programların üzerine sağ tık yaparak silebilirsiniz. Eğer hangi programların gereksiz olduğunu anlayamıyorsanız bir arkadaşınızdan yardım isteyin. Veya yüklü programların ekran görüntüsünü alarak yorumlarda benden yardım isteyebilirsiniz.

#2 – Sistem Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırakmak

Bazı programlar, sisteminiz açıldığı gibi otomatik olarak açılır. Bu programları kontrol altına almak bilgisayar ve autocad performansınızı arttıracaktır. Çünkü arka planda çalışan programların bellek tükettiğinden bahsetmiştim. Bu programların başlangıçta çalışmamasını sağlayarak bellek tüketimini minimize edeceğiz. Bu da autocad takılma sorunu için yararlı bir hamle olacak.

Windows 10 harici bir sistem kullanıyorsanız, Başlat arama kısmına “Sistem Yapılandırması” veya “msconfig” yazarak Enter tuşuna basın. Açılan pencerenin üst kısmındaki “Başlatma” veya “Başlangıç” sekmesine tıklayın. Karşınıza liste şeklinde programlar çıkacaktır. Bu kısımda başlangıçta açılmasını istemediğiniz programların yanındaki onay kutularının yanındaki işaretleri kaldırın. Daha sonra aşağı kısımdan önce “Uygula” daha sonra da “Tamam” butonlarına tıklayın.

Windows 10 kullanıyorsanız bu işlem görev yöneticisine taşındı. Ekranın en alt kısmındaki Başlat çubuğuna sağ tık yaparak Görev yöneticisi yazısına tıklayın. Veya “CTRL + ALT + DEL” tuşlarına aynı anda basarak Görev yöneticisine ulaşabilirsiniz. Üst kısımdan “Başlangıç” sekmesine gelin. Liste olarak programlar karşınıza gelecek. Burada Durum kısmında programın başlangıçta etkin olup olmayacağı ayarını görebilirsiniz. Programları başlangıçta etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için, ilgili programa sağ tıklayarak Etkinleştir veya Devre dışı bırak seçeneğine tıklayın.

#3 – Program Önceliklerini Belirlemek

Windows sistemlerde istediğiniz bir programın önceliğini yükseltebilir veya düşürebilirsiniz. Bu şekilde Windows hangi programlara daha fazla kaynak sağlayacağını belirlemiş olur. Autocad programına yüksek öncelik vermek autocad performansını iyileştirme konusunda fayda sağlayabilir. Ancak bu işlem geçicidir. Programı kapattığınızda öncelik tekrardan eski haline dönecektir. Bu yüzden bu işlemleri programı her kapatıp açtığınızda uygulamanız gerekiyor.

Programın açık olduğundan emin olduktan sonra, “CTRL+ALT+DEL” ile Görev yöneticisini açın. Uygulamalar sekmesi altında açık olan programların listesini göreceksiniz. Bu kısımdan Autocad programını seçerek sağ tıklayın ve en alttaki İşleme Git seçeneğine tıklayın. Bu işlem sonucunda İşlemler sekmesine geçiş yapmış olacaksınız. Autocad programı otomatik seçili geleceği için tek yapmanız gereken programın üzerine sağ tıklayıp Öncelik Ata menüsünün üzerine gelmek ve Yüksek seçeneğini seçmek.

Eğer Windows 10 kullanıyorsanız Görev yöneticisinden Ayrıntılar sekmesine gelin. Bu kısımdan Autocad programını bulun ve sağ tıklayın. Açılan pencereden Öncelik Ayarla menüsünün üzerine gelin ve Yüksek seçeneğini seçin.

#4 – Hardware Acceleration Seçeneğini Açma

Autocad programının kendi içerisinde bulunan bu ayar sayesinde, programda genel bir performans artışı sağlayabilirsiniz. Autocad resmi sitesinde de bununla ilgili makaleler bulunuyor. Autocad imleç takılması sorunlarına çözüm olarak da bu seçeneği aktif hale getirmek öneriliyor. Bu seçeneği aktif hale getirmek için programı çalıştırın. Komut satırına “3DCONFİG” yazın ve Enter tuşuna basın. Karşınıza Graphic Performance penceresi açılacak. Bu penceredeki Hardware Acceleration seçeneğinin yanındaki ayarın üzerine tıklayarak On yani açık konumuna getirin. Eğer bir hata ile karşılaşırsanız, yani bu ayarı On yapamıyorsanız muhtemelen ekran kartınız OpenGL arabirimini desteklemiyordur.

#5 – Ekran Kartı Sürücünüzü Güncel Tutun

Autocad programı işlemci, ram ve ekran kartınızı aktif olarak kullanır. Ekran kartı sürücüleri, performans odaklı yeni güncellemeleri sık sık alırlar. Bu yüzden ekran kartınızı daimi olarak güncel tutmak az da olsa performans açısından size olumlu katkı sağlayacaktır. Ekran kartı sürücülerinizi her zaman üreticilerin orjinal web sitelerinden indirmeyi unutmayın!

#6 – Hızlandırma İçin Birkaç Ayar

Aşağıda vereceğimiz bazı ayarlar işletim sisteminiz ve donanımınız ile doğrudan bağlantılıdır. Bu ayarlar sayesinde Autocad programında gözle görülür bir performans artışı sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki kodları program çalışırken komut satırında kullanacaksınız.

# WHIPTHREAD

Bu kod sayesinde program, işlemcilerinizi nasıl kullanacak bunu belirleyebilirsiniz. Tabi bunun için işlemcinizin kaç çekirdeği olduğunu da bilmeniz önemli. Autocad zoom sorunu yaşayan kişiler bu kod üzerinde değişiklikler yaparak sonucunu kendi gözleriyle görebilir. Bu değişken varsayılan olarak 1 değerini alır. İşlemcinizin çekirdek sayısına göre bu değeri arttırarak performansınızı arttırabilirsiniz.

# ZOOMFACTOR

Bu kod, farenin tekerleğini kaydırdığınızdaki zoom hızını değiştirmektedir. Yavaş bir Autocad deneyimi yaşıyorsanız, bu değeri arttırarak işlerinizi biraz daha hızlandırabilirsiniz. Varsayılan değer olarak 60 değerini alır. Hızlandırmak için 60 üstü bir değer verebilirsiniz.

# ROLLOVERTIPS ve TOOLTIPS

Bu iki ayar da imleç ile alakalı olsa da, Autocad performansı için kapatılması yararlı olacaktır. İmleç bir nesnenin üzerine geldiğinde o nesne hakkındaki özellikler küçük bir liste halinde gözükür. ROLLOVERTIPS ile bunu kapatabilirsiniz. Varsayılan değeri 1’dir. Bunu 0 yaparak kapatabilirsiniz. TOOLTIPS ise, imleci herhangi bir aracın üzerine getirdiğinizde araç hakkında bilgilerin yer aldığı küçük bir ipucu penceresi açılır. Bunu kapatmak da performans açısından iyi olacaktır. Varsayılan değeri 1’dir. 0 yaparak kapatabilirsiniz.

# REGENMODE

Bu kodu kapatmanız, genelde büyük çizimlerle çalışırken performans konusunda çok yararlı olacaktır. Varsayılan olarak bu ayar otomatik yenilemeleri açık bıracaktır. Değeri 0 yaptığınız zaman otomatik yenilemeler kapanır. Bu şekilde performans arttırabilirsiniz.

# HPQUICKPREVIEW

Eğer hatch sorunu yaşıyorsanız, bu ayar işinize yarayabilir. Standart ayarlarıyla bırakıldığında Hatch’ler otomatik olarak önizlenir. Bu da performans kayıplarına yol açar. Bu ayarı 0 olarak değiştirerek otomatik önizlemeyi deaktif hale getirebilirsiniz.

Yorum yapın