Avast Web Kalkanı İnterneti Engelliyor (Çözüm)

Avast anti virüs programı yüzünden internet sitelerine girmekte sorun mu yaşıyorsunuz? Avast web kalkanı sorunu endişe etmeniz gereken bir sorun değildir. Bu sorunu çözmek oldukça basittir. Bu makalede sizlere bu sorunu nasıl çözebileceğinizden bahsedeceğim.

Avast Web Kalkanı Nedir?

Avast, bilgisayarınızı güvence altına almak için kullanabileceğiniz onlarca virüs programlarından yalnızca biridir. İndirdiğiniz dosyaları veya girdiğiniz siteleri tarayarak, herhangi bir tehlike anında sisteminizi koruma altına alır. Web Kalkanı, bu koruma araçlarından birisidir. Giriş yaptığınız HTTP veya HTTPS bağlantılarını tarayarak, kötü amaçlı bir yazılım olmadığını tespit eder. Eğer zararlı bir yazılım tespit ederse, bu siteye girişinizi engeller. Ancak zaman zaman Avast web kalkanı sorunu yaşanabiliyor. Bu sorun yüzünden Avast, internet bağlantısını engelliyor ve hiçbir siteye giriş yapamıyorsunuz.

Avast Web Kalkanı Sorunu Çözümü

İnsanlar “Avast web kalkanı interneti kesiyor” diye birçok arama yapıyor. Bu sorun her sistemde olmasa da, sizin de başınıza gelmiş olabilir. Bu konuda yapabileceğiniz birkaç şey var. Bunları sırasıyla deneyerek hatadan kurtulmaya çalışabilirsiniz.

1 – Avast Sorun Giderme ve Ayarları Sıfırlama

Eğer Avast internete girmeme engel oluyor diyorsanız, belki de programın ayarlarında bir problem yaşanmış olabilir. Bu yüzden programı onarma ve eğer düzelmezse ayarları sıfırlama seçeneklerini deneyebilirsiniz. Bu sayede belki anti virüs programı içerisindeki zarar görmüş dosyaların onarımı sağlandığında, yaşadığınız hata da ortadan kalkmış olur.

Sorun Giderme

 • Öncelikle Avast programını açın. Sağ üst kısımdaki Menü yazısına tıklayın ve Ayarlar sekmesini açın.
 • Bu kısımdaki Genel menüsünün sağ tarafında Sorun giderme yazısını göreceksiniz. Bu yazıya tıklayın.
 • Ardından biraz aşağıya indiğinizde Uygulamayı Onar yazılı yeşil bir buton göreceksiniz. Bu butona basın ve Evet seçeneğini seçin.
 • Bu işlem biraz zaman alacaktır. Onarma işlemi bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve internete bağlanmayı deneyin.

Ayarları Sıfırlama

 • Avast programını açın ve sağ üst kısımdaki Menü yazısından Ayarlar sekmesine geçiş yapın.
 • Genel sekmesinin sağ tarafından Sorun giderme kısmına tıklayın.
 •  En aşağıya indiğinizde Tüm ayarları sıfırla kısmına gelmiş olacaksınız. Buradaki Varsayılanlara Sıfırla butonuna tıklayın.
 • Karşınıza gelecek uyarı ekranında Evet, sıfırla yazısına tıklayın ve sıfırlanma işleminin tamamlanmasını bekleyin.
 • Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın ve internete bağlanmayı deneyin.

2 – HTTPS Taramayı Devre Dışı Bırakma

HTTPS kullanan web sitelerinin büyük bir bölümü güvenli sitelerdir. Avast kullanan çoğu insan Google, Facebook veya Youtube gibi güvenli servislere bile erişim sağlayamıyorlar. Ancak her HTTPS kullanan site güvenlidir diye bir durum söz konusu değil. Bu konuda sizi yanıltmış olmayayım. Yine de HTTPS korumayı devre dışı bırakabiliriz. Normal şartlarda Avast güvenlik duvarı interneti engelliyor. Çünkü girdiğiniz web siteleri HTTP ya da HTTPS olsa da tarama yapıyor. Artık neredeyse HTTPS kullanmayan bir web sitesi kalmadı diyebiliriz. Bu korumayı devre dışı bırakarak neredeyse tüm sitelere giriş sağlayabilirsiniz.

 • Avast programını açın ve sağ üst kısımdaki Menü yazısına tıklayın.
 • Bu kısımdan Koruma sekmesine geçin.
 • Temel Kalkanlar sekmesine geçin.
 • Biraz aşağıya inin ve Kalkan ayarlarını yapılandırın yazısının altından Web Kalkanı sekmesine tıklayın.
 • HTTPS taramasını etkinleştir yazısının solundaki kutucuğun işaretini kaldırın.
 • İnternete tekrardan bağlanmayı deneyin.

3 – Web Kalkanı Devre Dışı Bırakma

Avast Web Kalkanı interneti engelliyor ise yapabileceğiniz ilk şey onu devre dışı bırakmak olabilir. Evet bu ilkel bir çözüm olacak, ama işe yarar bir çözüm. Ancak web kalkanını devre dışı bıraktığınız zaman, girdiğiniz web sitelerine karşı sistemde açık bırakmış olacaksınız. Çünkü web kalkanı çalışmıyor durumda olacak. Kendi şahsi fikrime göre, dikkatli olduğunuz sürece hiçbir web sitesinin sisteminize zararı olmaz. Uzun yıllardır bilgisayar kullanıcısıyım, örneğin şimdiye kadar 1000 web sitesine girdiysem belki 1-2 tanesi zararlı yazılım barındırıyordur. Bu açıdan illa olması gereken bir özellik olduğunu düşünmüyorum. Şimdi gelelim Avast koruma kapatma kısmına.

 • Öncelikle Avast programını açın. Ardından sağ üst kısımdaki Menü yazısına ardından da sol taraftaki Koruma kısmına tıklayın.
 • Sağ taraftaki Temel Kalkanlar yazısına tıklayın ve aşağıya doğru inerek Kalkan ayarlarını yapılandırın yazısını bulmaya çalışın.
 • Bu yazının altındaki Web Kalkanı seçeneğine tıklayın.
 • Ardından Web Kalkanı’nı Etkinleştir yazısının sol tarafındaki kutucuğun işaretini kaldırın.
 • Karşınıza çıkacak seçeneklerden sizin için uygun olanı seçin. Belirsiz bir süreyle durdur seçeneğini seçebilirsiniz.

4 – Avast’ı Silmek ve Yeniden Kurmak

Avast web kalkanı zararlı bir web sitesini yada dosyayı engelledi hatası almaya devam ediyorsanız, programı tamamen silip tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz. Ancak bunu Program ekle veya kaldır kısmından düzgün bir şekilde yapamazsınız. Bunun için Avast tarafından sunulan resmi Kaldırma Yardımcı Programı‘nı kullanacağız. Avastclear programını indirebilirsiniz. URL’ye gittiğinizde programı nasıl kullanacağızı anlatan bir liste göreceksiniz.

Belki bilgisayarınızı nasıl Güvenli Mod‘da başlatacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bunun için Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve 1 saniye aralarla klavyenizdeki F8 tuşuna basın. Karşınıza çıkacak ekrandan yön tuşlarını kullanarak Güvenli Mod seçeneğinin üzerine gelin ve Enter tuşuna basın. Bilgisayarınız Güvenli Mod ile başlamış olacak. Ardından indirdiğiniz avastclear.exe programını çalıştırın ve programı bilgisayarınızdan temiz bir şekilde kaldırın.

Yeniden yüklemek için programın en güncel sürümünü tercih edin. Bunun için Avast resmi sitesine giderek Ücretsiz koruma indir butonuna tıklayın ve programın güncel versiyonunu indirin.

5 – Başka Bir Virüs Programı Kullanın

Eğer yukarıdaki çözümlerin hepsini denediyseniz ve Avast internet erişimini engelliyor hatasından kurtulamadıysanız, avast alternatifi virüs programı kullanmayı deneyebilirsiniz. Piyasada gerçekten çok başarılı birçok virüs programı bulunuyor. Bunların başında ESET Nod32 ve Kaspersky gibi yazılımlar geliyor. Ben şahsen Avast’tan asla memnun kalamadım. Bu yüzden hiçbir zaman da kullanmadım. Yeni programlar denemek her zaman daha iyidir. Üstelik bunlar en çok tercih edilen programlar olursa!

Uzun yıllar Nod32 kullandım. Gerçekten çok memnun kaldığım bir yazılımdı. Hala da tavsiye isteyen çoğu insana kendisini tavsiye etmekteyim. Nod32 yazılımında daha önce hiç internete bağlanamama gibi sorunlarla karşılaşmadım. Şuan onu mu kullanıyorsun diye sorarsanız, hayır. Şuan Kaspersky kullanıyorum. Memnun muyum? Evet, oldukça memnunum. Benim için iki virüs yazılımı da gayet başarılı. İki yazılımdan birini tercih edebilirsiniz.

Bunun için bir üst çözüm yöntemindeki Avast silme yazılımını kullanarak, programı tamamen bilgisayarınızdan temizleyin. Ardından Eset Nod32 veya Kaspersky resmi web siteleri üzerinden yazılımları indirebilirsiniz. 30 günlük deneme süresi veriyorlar. Bu süreden memnun kalırsanız bir lisans satın alabilirsiniz.

“Avast Web Kalkanı İnterneti Engelliyor (Çözüm)” üzerine bir yorum

Yorum yapın