USB Flash Bellek Belirtilen Modül Bulunamadı (Çözüm)

USB Flash Belleğinizi bilgisayara takıp açmaya çalıştığınız zaman belirtilen modül bulunamadı hatası mı alıyorsunuz? Rundll hatası olarak geçen bu hatanın çözümünü sizler için detaylıca anlatıyorum. Aşağıdaki yöntemleri deneyerek kesin çözüme ulaşabileceksiniz.

Belirtilen Modül Bulunamadı Ne Demek?

Karşılaştığınız bu USB belirtilen modül bulunamadı hatası, genellikle 2 farklı sebepten dolayı karşınıza çıkar. Bu sebepler bilgisayarınıza veya flash belleğinize bulaşmış olan virüslerden kaynaklanıyor olabilir. Ancak meraklanmayın, aşağıdaki çözüm yöntemleri sayesinde rundll32 hatası çözülmüş olacak. Flash belleğinize sorunsuz bir şekilde erişebileceksiniz. Virüs harici bu hatayla karşılaşılabilecek bir neden daha vardır. Onun da çözümünü paylaşacağım.

RunDLL Hatası Nasıl Düzeltilir?

belirtilen modül bulunamadı

Flash bellek açılmıyor ve belirtilen modül bulunamadı hataları ile karşılaşıyorsanız, izleyebileceğiniz birkaç farklı yol var. Bu şekilde hem bilgisayarınıza hemde flash belleğinize bulaşmış olan virüsleri temizleyeceksiniz.

Her şeyden önce flash belleğin içerisindeki dosyaların silinme riskinin olduğunu bilmeniz gerekiyor. Virüs taraması yaptıktan sonra lütfen flash belleğinizin içerisindeki önemli dosyaların yedeğini almayı unutmayın.

Yöntem 1

flash bellek açılmıyor belirtilen modül bulunamadı

RunDLL belirtilen modül bulunamadı hatası çözümü virüs kontrolü yapmaktan geçiyor. Zira bu hatayla karşı karşıyaysanız çok yüksek ihtimalle sorununuz zaten virüstür. Bunun için hem bilgisayarınızda hem de usb belleğinizde virüs taraması yapmanız kesinlikle şarttır. Eğer bilgisayarınızda yüklü bir virüs programı yok ise aşağıda vereceğim programları indirerek bilgisayarınıza kurun. Kaspersky ile bilgisayarınızı derinlemesine taratın. Tarama bittikten sonra Malwarebytes ile de bilgisayarınızı derinlemesine taratın. Bilgisayarınıza bulaşmış olan virüsleri bu şekilde temizleyeceksiniz.

Daha sonra usb flash belleğinizi bilgisayara takın. Bilgisayarım‘a giriş yapın ve Flash belleğinizin üzerine sağ tıklayarak Virüslere karşı tara seçeneğini seçin. Bu şekilde Kaspersky tarafından virüs taraması gerçekleştirilecek. Aynısını Malwarebytes için de yapın. Virüs ve casus yazılımlar bu güvenlik programları tarafından tarandıktan sonra temizlenecek. Ancak garanti olması açısından bir de USB Virus Scan programı ile belleğimizi taratacağız. Programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Kaspersky virüs programını indirmek için buraya tıklayın.

Malwarebytes casus yazılım temizleme programını indirmek için buraya tıklayın.

USB Virus Scan programını indirmek için buraya tıklayın.

USB Virus Scan programını yükledikten sonra çalıştırın. Yukarıda seçili olan seçeneklerden ilk ikisinin yanındaki kutucukların işaretini kaldırın. Böylece yalnızca flash bellek üzerinde tarama gerçekleştireceğiz. Sağ taraftaki Start butonuna basın ve taramanın bitmesini bekleyin.

rundll hatası çözümü

Yöntem 2

Eğer yukarıdaki işlemlerle USB bellek rundll hatası çözülmediyse, bu yöntem ile sorununuz %100 çözülecektir. Bazı durumlarda virüslerin silinmesi bile belleğinizi eski haline getirmeyecektir. Çünkü virüs, flash belleğinizin niteliklerini değiştirmiş olabilir. Bu yüzden flash belleğinizin içerisindeki dosyalar sanki başka bir .exe içerisindeymiş gibi gözükür. Bunu açmaya çalıştığınızda ise rundll32.exe hatasıyla karşılaşırsınız. Aşağıdaki komutlar ile belleğinizin niteliğini düzeltmeye çalışacağız. Bunun için;

 • Öncelikle USB Flash belleği bilgisayarınıza takın.
 • Bilgisayarım‘a girin ve Flash belleğinizin sürücü harfini kontrol edin. Belleğinizin adının yanında bulunan parantez içerisindeki harftir. (Örneğin: USB BELLEK(E:))
 • Daha sonra Başlat arama kısmına Komut İstemi veya cmd yazın ve sonuçlarda çıkan Komut İstemi uygulamasına sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.
 • Açılan komut satırına  attrib -h -r -s E:*.* /s /d yazarak Enter tuşuna basın. Ancak bu kod satırında kırmızı renkli E: usb belleğinizin sürücü harfidir. Buraya belleğinizin sürücü harfini yazın. Örneğin bu F ise “E:” kısmını “F:” ile değiştirin.
 • Ardından komut satırını kapatın ve USB belleğinizi kontrol edin.

usb bellek rundll32 hatası

Yöntem 3

Flash bellek başlatmada sorun belirtilen modül bulunamadı hatasını çözmenin bir diğer yöntemi de belleği biçimlendirmektir. Yani bir diğer anlatım şekliyle sıfırlamaktır. Bu işlemden sonra belleğinizin içerisindeki bütün bilgiler tamamen silinecektir. Bu yüzden yedeğini almayı unutmayın. Biçimlendirmek için;

 • USB Belleği bilgisayarınıza takın.
 • Bilgisayarım‘a girin ve belleğinizin üzerine gelerek sağ tıklayın.
 • Ardından Biçimlendir seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza gelen ufak ekrandan hiçbir ayar ile oynamanıza gerek yok. Birim etiketi kısmına belleğinizin biçimlendirmeden sonra alacağı ismi yazabilirsiniz.
 • Ardından Başlat butonuna tıklayın ve biçimlendirme işleminin tamamlanmasını bekleyin.

flash başlatmada sorun

Yöntem 4

Tüm bunlara rağmen hala usb açılmıyor ve hata almaya devam ediyorsanız deneyebileceğiniz bir yöntem daha var. Aşağıda sizler için paylaşacağım dosyayı indirin ve masaüstüne atarak çalıştırın. Bu bat dosyası flash belleğinizin harf yollarını tek tek deneyerek otomatik olarak bulur. Bu yüzden herhangi bir değişiklik veya ayar yapmanıza gerek yok. Yine de içerisindeki kod satırlarını merak ediyorsanız paylaşıyorum.

Eğer aşağıdaki dosyayı indirmek istemiyorum ben kendim hazırlayacağım diyorsanız da;

 • Not defteri‘ni açın.
 • Aşağıdaki kodları kopyalayın ve not defteri içerisine yapıştırın.
 • Üst kısımdan Dosya seçeneğine tıklayıp Farklı Kaydet‘e tıklayın.
 • Dosya adı kısmında yazan her şeyi silin. USBBLK.BAT yazın ve dosyayı kaydedeceğiniz yeri seçerek Kaydet butonuna tıklayın.

@echo kasmasorunu.com
taskkill /im explorer.exe /f
taskkill /im wscript.exe
start reg add HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\EXplorer\Advanced /v ShowSuperHidden /t REG_DWORD /d 1 /f
start reg import kill.reg
del c:\autorun.* /f /q /as
del %SYSTEMROOT%\system32\autorun.* /f /q /as
del d:\autorun.* /f /q /as
del e:\autorun.* /f /q /as
del f:\autorun.* /f /q /as
del g:\autorun.* /f /q /as
del h:\autorun.* /f /q /as
del i:\autorun.* /f /q /as
del j:\autorun.* /f /q /as
del k:\autorun.* /f /q /as
del l:\autorun.* /f /q /as
start explorer.exe

USBBLK.BAT dosyasını indirmek için buraya tıklayın.

Yukarıdaki tüm yöntemler Windows 7, Windows 8 veya Windows 10 için geçerlidir. Hepsinde aynı yöntemleri deneyebilir ve kesin sonuç alabilirsiniz. Eğer hatanız devam ediyor veya farklı bir hata alıyorsanız yorum bölümünden bana ulaşın.

Yorum yapın