Bilgisayar Özelliklerine Nasıl Bakılır? (Resimli Anlatım)

bilgisayar-ozelliklerine-nasil-bakilir-gorseli

Bilgisayar özelliklerine nasıl bakılır? Bilgisayarınızın sahip olduğu özelliklere bakmak istiyorsanız ama bir türlü nasıl bakılacağını bilmiyorsanız, bu yazımızı okuyarak ve görselleri takip ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bilgisayar özelliklerine bakmayı öğrenmeniz aynı zamanda bilgisayarı satarken de işinize yarayacaktır. Çünkü alıcıya bilgisayarın özelliklerini açarsınız ve o da bu sayede bilgisayara güvenerek alışverişini yapmış olur. Gelelim bilgisayarın özelliklerine nasıl bakıldığına.

Bilgisayar özelliklerine bakmak için kullanacağınız ilk yöntem masaüstü yöntemi olacaktır. Bilgisayarınızı açtığınızda karşınıza çıkan masaüstünde Windows 10 kullanıyorsanız, bu bilgisayar isimli bir öge olacaktır. Onun üzerine gelerek sağ tıklayın açılan menüde en altta özellikler seçeneği bulunacaktır.

Oraya tıklayarak bilgisayarınızın özelliklerine ulaşabilirsiniz. Ulaştığınız bu özellikler genel bilgisayar özellikleridir. Bu sayfadan bilgisayarın ramına bakma veya işlemcisine bakma merakınızı giderebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızın kullanılabilir ram miktarını arttırmak isterseniz, buraya tıklayarak nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu işlemi daha iyi anlamanız için aşağıya görselini bırakıyoruz.

windows-10-bu-bilgisayar-ozellikler

Windows 10 Bilgisayarın Özelliklerine Nasıl Bakılır, Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayarınızda Windows 10 kullanıyorsanız pc özelliklerini öğrenme aşamasını farklı yollarla gerçekleştirebilirsiniz. İlk yöntem yukarıda anlattığımız masaüstü yöntemidir. Bir diğer yöntem ise klavyenizde yer alan Windows simgesine ve R harfine aynı anda basmaktır. Açılan küçük ekrana büyük harflerle ‘ CMD ‘ yazıp, Enter tuşuna basın.

Karşınıza siyah bir ekran gelecektir. Bu ekrana da ‘systeminfo‘ yazıp, tekrar enter tuşuna bastığınızda saniyeler içerisinde bilgisayarınıza ait bilgiler ekranınızda olacaktır. Bu daha detaylı bir özellik listesidir. Buradan sistem özelliklerine de bakabilirsiniz.

Windows 8 Bilgisayar Özelliklerine Bakma

Bilgisayarınızda yüklü olan Windows sürümü Windows 8 ise yukarıda anlattığımız iki yöntem de işe yarayacaktır. Fakat siz bilgisayarın tüm özelliklerini öğrenme görme isteğindeyseniz, şimdi bahsedeceğimiz yöntemle bunu yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızın özelliklerini öğrenmek için klavyenizde bulunan Windows sembolü taşıyan tuşa ve aynı anda R harfine basın. Açılan dos penceresine ‘dxdiag’ yazıp, enter tuşuna basın ve birkaç saniye bekleyin. Daha sonrasında ekranınızda bilgisayarınıza ait detaylı tüm bilgileri bulacağınız bir sayfa açılacaktır.

Eğer ekran kartına nasıl bakılır diye düşünüyorsanız bu sayfada yer alan ekran butonuna tıklayarak ekran kartına bakma işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Açılan sayfada bilgisayarın sistem özellikleri, işletim özellikleri, ekran kartı özellikleri, ses özelliklerini, görüntü özelliklerini de öğrenebilirsiniz. Aşamaları uyguladıktan sonra karşınızdaki ekran aşağıda verilen görseldeki gibi olmalıdır.

directx-tani-araci

Windows 7’de Bilgisayar Özelliklerini Görüntüleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yazımızda bahsettiğimiz yöntemlerin tümü Windows 7 kullanılan bilgisayarlarda da çalışmaktadır. Ama yine de bilgisayar özelliklerine nereden bakılır çözümlerini anlamadıysanız, bir program indirerek hiç yorulmadan da bilgisayarınızın sahip olduğu tüm özelliklere ulaşabilirsiniz. Bu programın ismi ise ‘CPU-Z’ programıdır.

Program tamamen ücretsizdir ve içerisinde hiçbir şekilde virüs bulundurmaz. Programı indirmek için web tarayıcınıza programın ismini yazıp, indir diye aratın. Arama sonuçları arasında birçok sitede bu programın var olduğunu göreceksiniz. Güvenilir bir siteye girerek (buradan indirebilirsiniz)  indirmeyi başlatın. İndirme işlemi bittikten sonra programı kurun ve çalıştır butonuna basın.

Bu butona basar basmaz programın kısa yolu masaüstüne yerleşecek ve program ekranınızda açılmış olacaktır. Program oldukça basit bir arayüze sahip olduğu için kolaylıkla kullanabilirsiniz.  Bu programın sunduğu özellikler ekranı ise, aşağıda verilen görseldeki gibidir.

cpu-z

Eğer program kurmak istemezseniz, sizlere bir yöntem daha sunabiliriz. Bu yöntem ise yine dos ekranını açarak yapabileceğiniz bir yöntemdir. Dos ekranını açmak için Windows simgesine ve R harfine aynı anda basın. Açılan sekmeye ‘msinfo32’ yazıp enter tuşuna basın.

Enter tuşuna bastığınızda ekranınızda bilgisayarınıza ait olan teknik ve sistemsel özelliklerin hepsine ulaşabilirsiniz. Bu işlemlerin her biri birkaç dakikanızı alacaktır. Bu işlemler sayesinde bilgisayarınız hakkında daha detaylı bilgiye sahip olursunuz ve kullanımınızı ona göre yaparsınız. Bilgisayarınızı özelliklerine göre doğru bir şekilde kullanırsanız da bilgisayarınızın ömrü daha uzun olacaktır.

Ya da sizler bir bilgisayar alırken satıcının anlattığı bilgilerle yetinmeyip bilgisayarı karşınıza alıp bu yöntemlerden birini kullanarak bilgisayarın teknik özelliklerine ve nasıl bir durumda olduğunu görebilirsiniz.

Bilgisayarınızın özellikleri sizin için yeterli değilse ya da bilgisayarınızın performansını artırmak istiyorsanız buraya tıklayarak veya aşağıdaki diğer yazılarımızı inceleyerek bilgisayarınızdan aldığınız performansı yükseltebilirsiniz.  

Yorum yapın