Bilgisayarım Güçlü Ama Kasıyor (Çözüm)

bilgisayarım-guclu-ama-kasiyor-gorsel

Bilgisayarım güçlü ama kasıyor? Ne yapmam lazım? İşte bu sorunun tüm detaylarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle bilgisayarınızın güçlü olmasını neye göre kıyaslama yapıyorsunuz ? İlk olarak oyunun özelliklerine bakmanız gerekiyor.

Oyunun özellikleri istediğiniz gibi veya yüksek ise kasma problemi yaşamanızın bazı nedenlerine bakmak gerekir. Bilgisayarım oyun oynarken kasıyor ne yapmalıyım?

Yazımızda bu sorunun net yanıtlarını sizlerle paylaşarak sorununu birlikte çözeceğiz.

Sistem Yetmesine Rağmen Oyunlar Kasıyor

Sistem özelliklerine göre oyunun bilgisayar ile kıyaslamasını yapınız. Örneğin ram bellek özelliğiniz 10 GB olması ve oyununda en yüksek 6 GB ram bellek istemesi bilgisayarınız yine de kasmalar yaşanabilir.

Kasmanın tam olarak nereden kaynakladığını anlamak için bazı noktalara bakmanız gerekiyor. Bu başlığımız altında Pes 2020 sistem özellikleri ve örnek bir bilgisayar kıyaslamasını birlikte bakacağız. Bildiğiniz üzere PES 2020 sistem özellikleri şu şekildedir.

 • İşletim sistemi: 64-bit Windows 7, 8.1, 10.
 • İşlemci: AMD FX 4350 ya da Intel i5-3470.
 • RAM: 4 GB.
 • Grafik kartı: AMD Radeon HD 7870 ya da Nvidia GTX 670.
 • DirectX: 11.
 • Depolama: 40 GB.

Bilgisayarınızın özelliği istenilen performanstan yüksek olmasına rağmen kasma, donma veya takılma yaşıyorsanız, bakmanız gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle aşağıdaki adımları tek tek inceleyerek sorunu çözmeye çalışın.

Bakmanız gereken noktalar;

 1. Mutlaka orjinal oyun kurulumu yapınız.
 2. Bilgisayarınızdaki ekran kartı, ses kartı gibi sürücüleri mutlaka güncel tutunuz.
 3. Bilgisayar sistemi üzerindeki yaşanabilecek aşırı ram bellek tüketen programları kapatınız.
 4. Anti-virüs ve güvenlik duvarı gibi uygulamaları pasif ediniz.
 5. Oyun içerisinde çözünürlük ayarları ile mutlaka oynayın. (Düşük-Orta gibi)
 6. Hard disk kapasitenizi kontrol ediniz. Eğer oyun güncelleme aldıysa yükleme yapmak istediği bellekte yer yok ise sorun oluşabilir.

Kasmanın yaşandığı bilgisayarı da iyi tespit etmek gerekir. Çünkü laptop üzerinden aşırı büyük oyunlar oynayamaya çalışırsanız, mutlaka bu yazımızı okumadan gerekli adımları atmayınız.

Çünkü laptoplarda oyun için kurgulanmış bir yapıya sahip değildir. Tabi bu bahsettiğimiz büyük grafiğe sahip oyunlar için geçerlidir. Sistem gereksinimlerini karşılıyor ama kasıyor ise yukarıda saydığımız adımları tek tek yapınız.

Yaptığınız halde hala sorun yaşıyorsanız, yaşadığınız tam sorunu bize yorum bölümden yazın. Durumu birlikte inceleyelim.

“Bilgisayarım Güçlü Ama Kasıyor (Çözüm)” üzerine 3 yorum
  • O sistemle rahat oynayabilmen gerekir. Ekran kartı sürücünü kontrol et yüklü olmayabilir. Virüs programıyla bi taramanı öneririm. Hatta mümkünse format at temiz bir sistem üzerine sürücü güncellemelerini yap o şekilde oyunu yükle

   Cevapla
 1. gt940mx var foresta lolde bıle kasıyor lolde 50 fps foresta 20 fps alıyom suruculerı guncelledım söylediklerinizi yaptım sorun çözüldü teşekkür ederim

  Cevapla

Yorum yapın