Bluestacks Yüklenmiyor (Installer) Hatası

Birçok kullanıcı kurulum sırasında bluestacks yüklenmiyor hatası ile karşı karşıya geliyor. Bu hata oldukça sinir bozucu olabiliyor. Zamanında bu hatalardan birini ben de almıştım ve çözmek için çok uğraşmıştım. Sizlere olası hatalar ve çözümleri hakkında güzel bir makale yazmaya karar verdim. Aşağıdaki olası bluestacks sorunları ile karşı karşıya kalmışsanız, çözebilmeniz için gerekli olan yolları size detaylıca anlatacağım.

Installer Hatasının Nedeni

Buna kesin bir cevap vermek güç. Çünkü her sistemde farklı bluestacks error mesajları ile karşılaşabiliyoruz. Bunlar sistemdeki eksikliklerden kaynaklanabiliyor. Örneğin ekran kartınızın sürücüsü yüklü olmayabilir. Veya programın çalışması için gerekli net framework kurulu olmayabilir. O yüzden sırasıyla çözüm yollarını deneyerek bir sonuca ulaşabilirsiniz.

BlueStacks Yüklenmiyor Hatası Çözümü

Windows 7, 8 veya 10 kullanıyor olsanız da çoğu sistemde bluestacks installer hatası ile karşılaşabilirsiniz. Sizlere karşılaşabileceğiniz hatalar ve çözümlerini başlıklar halinde sıralayacağım. Dikkatli okuyarak adım adım ilerleyin ve hatayı birlikte çözmeye çalışalım.

#1 – BlueStacks Kurulurken Yeterli İzniniz Yok Hatası

Daha önce Bluestacks programını kurup silmişseniz bu hata ile karşılaşma olasılığınız yüksektir. Bazı durumlarda C diskinizde Bluestacks programına ait dosyalar kalmışsa bluestacks kurulumu hata verebiliyor. Böyle bir hata ile karşılaştığınızda Bilgisayarım‘a girerek “C/Program Files“, “C/Program Files(x86)” ve “C/ProgramData” dosyalarının içerisini kontrol edin. Bu dosyalar içerisinde Bluestacks adlı klasörler bulunuyorsa bunları tamamen temizleyin.

Kurulum esnasında programın nereye kurulacağını seçebiliyorsunuz. Bu kısımda önce “Program Files” olarak deneyin. Eğer hata alırsanız “Program Files(x86)” seçerek deneme yapın. Bu şekilde hatayı çözebilirsiniz.

#2 – Son Sürüm Zaten Yüklenmiş Hatası

Aynı şekilde bu hata da daha önce Bluestacks yüklemişseniz karşılaşabileceğiniz hatalardan biridir. Bu hatanın nedeni, kurulumun bilgisayarınızda daha yeni bir versiyon bulmasından kaynaklanır. Bu durumda eski sürüm bir Bluestacks indirmiş olabilirsiniz. Programın son sürümünü indirin ve bilgisayarınızda kurulu olan “BlueStacks App Player” programını kaldırın. Bunun için Başlat kısmına “Program ekle veya kaldır” yazarak Enter tuşuna basın. Karşınıza çıkan listeden programı bularak kaldırın. Ardından indirdiğiniz son sürüm programı kurun. Programın son sürümünü indirmek için BlueStacks İndir bağlantısını kullanabilirsiniz.

Eğer hala aynı hatayı alıyorsanız yapabileceğiniz birkaç işlem daha var. Başlat arama kısmına “Kayıt Defteri Düzenleyici” ya da “regedit” yazarak Enter tuşuna basın. Karşınıza açılan pencerede klavyenizden “F3” tuşuna basarak arama özelliğini açabilirsiniz. Bu kısımda arama çubuğuna “Bluestacks” yazarak Enter tuşuna basın. Karşınıza çıkacak sonuçları silin. Ardından sol taraftaki klasörlerin bulunduğu kısımdan B harfine doğru aşağıya inin. BlueStacks ile başlayan dosyaları göreceksiniz. Bu kısımda BlueStacks ile başlayan tüm dosyaların üzerine sağ tıklayın ve Sil yazısına tıklayarak Evet butonuna tıklayın.

Son olarak da temp dosyalarını temizlemelisiniz. Bunun için Başlat arama kısmına “Çalıştır” yazıp Enter tuşuna basabilir veya herhangi bir durumda “Windows + R” tuşuna basabilirsiniz. Açılan pencerede arama kutucuğuna “%temp%” yazarak Enter tuşuna basın. Açılan pencerede çıkan tüm dosyaları silin. Bunun için “CTRL + A” tuşuna basarak tüm dosyaları seçin. Ardından sağ tıklayarak Sil yazısına basın. Bu dosyadakileri sildikten sonra tekrarda Çalıştır‘ı açın. Arama kısmına “temp” yazarak Enter tuşuna basın. Ve burada da aynı işlemleri tekrarlayarak tüm dosyaları silin.

#3 – Diğer Hatalara Bulabileceğiniz Genel Çözümler

Bluestacks bilgisayara yüklenmiyor ise sisteminizde bazı eksikliklerin olabileceğini söylemiştim. Bu yüzden bazı genel çözümleri uygulayarak bu hatayı aşmaya çalışacağız. Bunlar ekran kartı yükleme-güncelleme veya net framework yükleme gibi işlemler olacak.

Öncelikle ekran kartı driver güncellemesi veya hiç yüklü değilse kurulumunu yapmanız gerekiyor. Bunun için ekran kartınızın marka ve model bilgisine ihtiyacınız var. Eğer marka ve modelini biliyorsanız Google aramalara “marka model ekran kartı driver” şeklinde arama yaparak güncel sürücülere ulaşabilirsiniz. Şayet marka model bilmiyorsanız önce bunu öğrenmeniz gerekiyor. AIDA64 programını indirerek ekran kartınızın marka ve model bilgilerini öğrenebilirsiniz. AIDA64 İndir bağlantısından programı indirebilirsiniz.

Ekran kartı sürücüleriniz yüklü veya güncel ise sıra net framework yüklemeye geldi. Bunu direkt olarak Microsoft’un orjinal web sitesinden indirebilirsiniz. .NET Framework 4 İndir bağlantısına gidin ve aşağıdan Türkçe dilini seçerek İndir butonuna tıklayın. İndirdiğiniz dosyayı açtığınızda framework otomatik olarak kurulumunu yapacaktır.

Ekran kartı ve framework yüklemeleri bluestacks installer çalışmayı durdurdu hatası gibi sorunlara da çözüm olabilir. Bu hata genelde eksik framework yüzünden oluyor. Bu şekilde bu hataya da çözüm bulabilirsiniz.

#4 – Hiçbiri Sorunlarınızı Çözmediyse

Eğer BlueStacks hataları yukarıdaki çözüm yollarının hiçbiriyle çözülmediyse geriye tek bir seçenek kalıyor. O da BlueStack Günlük Toplayıcı Aracı‘nı kullanmak. Peki bu nedir? Yükleme ve karşılaştığınız hatalar esnasında hata günlükleri oluşturulur. Bu hata günlüklerinde sorunun neden kaynaklandığı anlaşılabilir. BlueStack kendi yaptığı araç sayesinde, hata günlüklerini onlarla paylaşmanıza olanak sağlıyor. Bu sayede karşılaştığınız sorun konusunda size yardımcı olabiliyorlar. Hata günlüklerini göndermek için;

 • Hata günlüklerini göndermek için öncelikle BlueStacks Günlük Toplayıcı Aracı bağlantısından gerekli programı indirin ve programı çalıştırın.
 • Karşınıza çıkan pencerede sizden mail adresinizi isteyecektir. Buraya mail adresinizi girin ve Gönder butonuna tıklayın. Sistem hata günlüklerini tarayacak ve otomatik olarak gönderecektir.
 • İşlem bittiğinde “Kayıt toplama işlemi bitti” yazan bir mesaj göreceksiniz. Program otomatik olarak kapanmazsa kapatabilirsiniz.
 • Mail adresinizi kontrol edin. Bir onay maili gönderilmiş olabilir. Ayrıca bir istek numarası olacak. Bu numarayı bir yere not alın.
 • Bluestacks destek ekibi, vermiş olduğunuz mail adresine çözüm ile alakalı mail gönderecektir. Bu yüzden sık sık kontrol edin.
“Bluestacks Yüklenmiyor (Installer) Hatası” üzerine 2 yorum
  • Merhabalar Yavuz.
   Programın Extreme versiyonunu yükleyeceksin. İlk sıradaki kurulum yapar ikinci sıradaki Portable olarak indirilir. Tek seferlik kullanacaksan ikinci sıradakini indirmen yeterli olur.

   Cevapla

Yorum yapın