Bootmgr Eksik Hatası Ne Demek Ve Neden Olur? (Çözüm)

Bootmgr Eksik hatası Nedir, Ne demek, neden olur ve nasıl çözülür sorularının cevabı için ana görsel

Bilgisayarınızı açmak için tuşa bastınız ve bilgisayar açılmak yerine siyah bir ekranda boot manager (bootmgr) eksik hatası verebilir. Bu hata uyarısını almışsanız ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız yazımızda sizlere çözüm önerileri sunacağız. Bu sayede bu hatadan kısa sürede kurutulabileceksiniz.

Öncelikle bu hatadan kurtulmak için hatanın ne olduğunu öğrenmekte fayda vardır. Bilgisayarınızda yazılı olan bootmgr eksik hatasının kaynağı genellikle bozuk veya hatalı bir şekilde yapılandırmış dosyalardır.

Bu dosyalar sabit sürücü ve işletim sistemlerine yanlış bir şekilde kaydedildiği zaman oluşur; bu sorunun çözümleri ise oldukça basittir. Bu hata kimi zaman bozuk, eski sürücülerden kaynaklansa da kimi zaman da rastlantısal bir hata olabilir.

Bunu anlamak için ilk önce bilgisayarınızı tekrar başlatın. Tekrar başlattığınızda bilgisayarınız sorunsuz bir şekilde açılıyorsa, bunun rastlantısal bir sorun olduğunu gösterir. Ama eğer hala ekranda aşağıdaki görseldeki gibi bir yazı bulunuyorsa, sorun sürücülerden kaynaklanıyor demektir.

Windows Bootmgr eksik hata gorseli

Bu sorun bu şekilde devam ediyorsa ve cihazınızı tekrar başlatma yöntemi işe yaramıyorsa ikinci yöntemi deneyebilirsiniz. İkinci yöntem ise USB bağlantılarınızı ve disket sürücülerinin içeriğinin kontrolüdür.

Eğer bilgisayarınıza takılı olan bir USB var ise, içeriğindeki dosyalar önyükleme yapılmayan dosyalarsa, bu sorunu yaşayabilirsiniz. Bu nedenle USB bağlantılarını veya diski çıkartarak bilgisayarınızı tekrar başlatın.

Bootmgr Eksik Hatası Çözümü (Windows 7 – Windows 10)

Bootmgr is missing ne demek yukarıdaki yazımızda açıklamıştık ve iki çözüm yolu sunmuştuk. Eğer bu çözüm yolları işe yaramazsa, şimdi anlatacağımız çözüm yöntemini deneyebilirsiniz.

Bu çözüm yöntemleri; Windows 7, Windows 10 kullanılan bilgisayarlarda işe yaramaktadır. Zaten bootmgr is compressed veya bootmgr eksik uyarıları özellikle bu sürümlerde meydana gelmektedir. Şimdi gelelim çözüm yöntemimize.

Bilgisayarınızda 2 tane hard disk kullanmaktaysanız, bu hatayı almış olabilirsiniz. Bu nedenle de daha sonrasında bilgisayarınıza takmış olduğunuz hard diski cihazınızdan çıkarın.

Bu şekilde bilgisayarınız verilerin karışmasını engelleyeceği için kısa sürede toparlanacak ve tekrar başlattığınızda bu sorunun ortadan kalktığını görmüş olacaksınız.

Eğer bu şekilde çözüme ulaştınız ama 2 hard disk kullanmaya devam etmek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan sorunsuz bir şekilde 2 hard disk kullandığınızda hata vermemesini nasıl sağlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

CTRL+ ALT+ DEL Hatası Çözümü

Bu hatanın yaygın ismi bootmgr eksik hatasıdır. Bu hatanın ne olduğunu ve nasıl çözüldüğünü yukarıda anlatmıştık. Önerdiğimiz çözüm yöntemlerine rağmen bilgisayar ekranınızda hala bu hatayı almaya devam ediyorsanız, şimdi önereceğimiz yöntem ile bu sorunu kökten çözeceksiniz.

Bu sorunu çözmek için Bios Menüsüne ulaşmanız gerekmektedir. Bio menüsü her bilgisayarda farklı bir şekilde açıldığından, aşağıdaki görselde hangi bilgisayarın hangi tuşla açtığını gösteren bir görsel bırakıyoruz.

Bootmgr eksik hatası çözümünde kullanmak için farklı bilgisayar markalarında görev yöneticisi kısayolları
  • Bu tuşlara aynı anda bastıktan sonra açılan menüde USB’nizi bilgisayarınıza bağlayın ve mavi ekranda kırmızı yazı gelene kadar bekleyin. ( Eğer USB aygıtınızı taktığınız halde bilgisayarınız okumuyorsa şuradan düzeltebilirsiniz: https://www.kasmasorunu.com/belirtilen-modul-bulunamadi/)
  • Ardından bu menüden dosyalarınızı kontrol edebilir buradaki dosyaların hatasını çözebilirsiniz.

Bu yöntem de eğer işe yaramazsa, mecburen format işlemini denemelisiniz.

Yorum yapın