Call of Duty Warzone Kasma Sorunu (Çözüm)

call-of-duty-warzone-kasma-sorunu

Call of Duty Warzone kasma (donma, takılma) sorunu yaşıyorsanız, sorununuza %100 çözüm bulmak için önerilerimizi sonuna kadar okuyun.

10 Mart 2020 yılında piyasa sürülen oyunda bazı sorunlar ortaya çıkmıştır. Kullanıcılar tarafından sıklıkla dile getirilen sistem gereksinimleri yettiği halde oyun içerisinde takılmalar meydana geldiği yöndedir.

Oyuncular bu yönde bilgiler paylaşsa da sıkıntının kullanıcı kaynaklı olduğunu şimdiden belirtelim. Oyun içerisinde veya bilgisayar üzerinde yapacağız kısa ayarlar ile bu sıkıntılardan tamamen kurtulabilirsiniz.

İlk olarak kasmanın neden oluşabileceği hususunda bilgileri aktarırken, çözümlerine dair kısa bilgi notlarını da sunacağız.

Oyun hakkında kısa bilgiler vermek gerekirse; bu kadar kapsamlı bir oyun ilk defa ücretsiz olarak sunuldu. İlk gün için toplamda 6 milyondan fazla kullanıcı oyunun deneyimini yaşadı.

Bu kısa detayı paylaştıktan sonra oyunda kasmaya sebebiyet veren olaylara birlikte bakalım.

Call of Duty Warzone Sistem Gereksinimleri

İlk aşama olarak oyunun en düşük sistem özelliklerini paylaşmak gerekiyor.

Oyun üreticisi oyun için en az Intel Core i3-4340 ya da AMD FX-6300 işlemci isterken, NVIDIA GeForce GTX 670/1650 ekran kartı ve yine en az 8 GB ram bellek istemektedir.

Bu özelliklerden düşük bir bilgisayarın oyunda sıkıntı oluşturacağı üretici tarafından açıklanmış oldu.

İlk başta bilgisayarınızın özellikleri ve oyunun sunduğu sistem gereksinimlerine bakmanız gerekiyor. Detayları incelemek isteyenler için tablo…

MinimumOrta (Tavsiye)En iyi performans
İşlemci : Intel Core i3-4340 ya da AMD FX-6300
İşlemci : Intel Core i5-2500K ya da AMD Ryzen R5 1600X 
İşlemci : Intel i7-8700K ya da AMD Ryzen 1800X 
Ekran kartı : NVIDIA GeForce GTX 670/1650 ya da AMD Radeon HD 7950
Ekran kartı : NVIDIA GeForce GTX 970/1660 ya da AMD Radeon R9 390/RX 580
Ekran kartı : NVIDIA GeForce GTX 1080/RTX 2070 SUPER ya da AMD Radeon RX Vega 64
Ram : 8 GB bellek
Ram : 12 GB bellek
Ram : 16 GB bellek

Bu bilgileri verdikten sonra incelemeniz gereken diğer noktaları anlatmaya başlayalım.

Oyunun kurulum dosyalarını sistem üzerine yapmayınız. Eğer sistem kapasitesi dolmaya başladıysa ve oyunda burada kurulu ise oyun içerisinde kasma ve donmalar yaşanabilir.

Bu durumdan etkilenmemek için kurulumu boş olan bölgeye yapmanızı tavsiye ederiz.

Call Of Duty Warzone Kaç GB ?

Açıklanan verilerde gerekli depolama alanı 83 GB’ dır fakat gerekli güncellemeler ve ek oyun paketlerle birlikte hard diskinizde en az 175 GB boş alan olmasını öneriyoruz.

Modern Warfare oyunu olan kullanıcılar için ortalama 30-40 GB güncelleme gelirken, ilk defa Call of Duty Warzone oynayacak kullanıcılar için 60-70 GB kadar güncelleme gelebilmektedir.

Bu nedenle 83 GB olan ana dizinin güncellemelerle birleşerek tahmini 175 GB kadar bir alana çıkabileceğini varsayabiliriz.

Ayrıca bilgisayarınızda sürekli olarak virüs taraması yapmanızda büyük faydalar olacaktır. Böylece zararlı programları tespit edebilir ve sorunu baştan yok edebilirsiniz.

Bu tavsiyeler dışında ekran kartınızın driver ayarlarına bakmanız gerekiyor. Eğer ekran kartı güncel değilse, oyundan tam anlamıyla performans almanız zor olacaktır.

Bu nedenle Driver Booster gibi programları bilgisayarınıza kurarak tüm driver güncelleme işlemlerini yapınız.

Ayrıca bu program 30 günlük ücretsiz sürüm ile geldiğinden dolayı 30 gün boyunca yeni çıkacak driver güncellemesinde para vermeden, internette aramadan ve zaman kaybetmeden yapabilirsiniz.

Bilgisayarınıza açıldığı zaman güç tüketimi yapan uygulamaları bulup ve kapatın. (Görev yöneticisi üzerinden)

Oyun açıldığında bu programlarda arka planda ram tüketiyorsa, kasmalar olabilir. Bunun önüne tamamen geçmek için msconfig.exe yazarak, başlat bölümünden açılışta otomatik çalışan programları kapatmalısınız.

Böylece soruna kökten çözüm bulabilirsiniz. Görev yöneticisi üzerinden bakmak isteyenler için…

bellek tüketimi
bellek tüketimi

Oyun açıkken bu tabloya bakmak gerekmektedir. Bu kısa bilgiyi verdikten sonra diğer sorun oluşturabilecek adımları anlatmaya devam edelim.

Bilgisayarınızın sistem güncellemelerini mutlaka kontrol ediniz. Eğer güncelleme aldıysa, yüklemeden çekinmeyiniz. Ayrıca oyunu mutlaka orijinal oyun kullanın.

Bazı korsan oyunlarda görüyoruz ki, sistem düzgün çalışmadığından dolayı hem bilgisayarda zararlı dosyalar barındırmakta hem de bozuk klasör olma durumundan ötürü oyunda kasmalar meydana gelmektedir.

Oyunla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki linkten oyunun resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

https://www.callofduty.com/warzone

Call of Duty Warzone hakkında deneyimlerinizi veya oyun hakkındaki her türlü sorununuzu yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın