Com Android Phone Durduruldu Hatası (Çözüm)

Android telefonunuzda maalesef com android phone işlemi durdu hatası mı alıyorsunuz? Android işletim sisteminde android durduruldu hataları ile sıkça karşılaşılıyor. Ancak aşağıdaki yöntemlerle Samsung, Huawi, Xiaomi veya General Mobile fark etmeksizin tüm android cihazlarda bu hatayı çözebileceksiniz.

com.android.phone Durdu Hatası Nedir?

Bu android telefonlarda karşılaşabileceğiniz bir hatadır. Bu hatanın ana sebepleri yüklü olan bir uygulama veya büyük ihtimalle Sim Araç Kiti uygulamasıdır. Bunlar dışında son zamanlarda telefonda yaptığınız değişiklikler de com android sistemi durduruldu hatası ile karşılaşmanıza neden olabilir. Örneğin telefona son yüklediğiniz uygulama veya yaptığınız güncelleme. Android uygulama durduruldu hatası çözümü için aşağıdaki adımları dikkatlice okuyun ve uygulayın.

Com Android Phone İşlemi Durduruldu Hatası Çözümü

android com phone durduruldu hatası çözümü

Hatanın birçok farklı sebepten kaynaklanabileceğinizi söylemiştik. O yüzden nokta atışı bir çözüm yolu vermiyorum. Aşağıda farklı farklı birkaç çözüm yönteminden bahsedeceğim. Bu yöntemleri deneyerek com android phone hatasına çözüm bulabilirsiniz. Telefonunuz ingilizce ise bu hatayı unfortunately the process com.android.phone has stopped olarak alıyor olacaksınız.

Telefon Uygulamasının Önbelleğini Silmek

com android phone hatası için önbellek temizleme

Bu hatanın çözümüne telefon uygulamasının önbelleğini ve verilerini silerek başlayacağız. Genelde bu yöntem ile sorun ortadan kalkabiliyor. O yüzden başlangıç olarak bu çözüm ile başlayalım. Telefon uygulamasının önbelleğini ve verilerini silmek için;

 • Telefonunuzun Ayarlar kısmına girin. Buradan Uygulamalar kısmına giriş yapın.
 • Sistem uygulamaları kısmında Telefon uygulamasını bulun.
 • Telefon uygulamasının üzerine tıklayın ve Önbelleği temizle butonuna dokunun.
 • Telefonunuzu baştan başlatın. Hatayı alıp almadığınızı kontrol edin.
 • Eğer hata almaya devam ediyorsanız tekrardan Ayarlar > Uygulamalar > Telefon uygulamasını açın.
 • Buradan hem Önbelleği temizle hem de Verileri sil butonuna dokunun.
 • Telefonunuzu yeniden başlatın ve hatayı kontrol edin.

Sim Araç Kiti Uygulamalasının Önbelleğini Silmek

phone durduruldu hatası sim araç kiti önbelleği temizleme

Maalesef com android phone işlemi durdu hatası alıyorsanız bunun nedeninin Sim Araç Kiti uygulaması olabileceğini makalenin başında söylemişim. O yüzden bu uygulama üzerine yoğunlaşacağız ve önbellek ile verilerini temizleyeceğiz. Bunun için;

 • Telefonunuzun Ayarlar kısmına oradan da Uygulamalar seçeneğine giriş yapın.
 • Sistem uygulamalarından Sim Araç Kiti uygulamasını bulun ve üzerine dokunun.
 • Açılan ekrandan Önbelleği temizle ve Verileri sil butonlarına tıklayın.
 • Telefonunuzu yeniden başlatın ve hata alıp almadığınızı kontrol edin.

Sim Kartını Çıkarıp Tekrar Takmak

com android phone hatası çözümü için sim kartını çıkarıp takmak

Her ne kadar basit gözükse de birçok kişide işe yarayan bir çözüm. Zaten amacım her zaman basit çözümlerden daha zor çözümlere doğru gitmek. O yüzden bu yöntemi de eklemek istedim. Tek yapmanız gereken sim kartınızı telefondan çıkarıp, sim yuvasını üfleyerek temizlemek ve sim kartını düzgün bir şekilde tekrardan takmak. Bunu yaptığınız sırada telefonunuzu kapatın. Telefonunuz kapalıyken sim kartını çıkartın. Temizleyip tekrar takın ve telefonu açın.

Telefonun Otomatik Tarih ve Saatini Devre Dışı Bırakmak

otomatik tarih ve saati devre dışı bırakmak

Hemen ne alakası var diye geçmeyin! Yabancı kaynaklardan yaptığım araştırmalara göre bu sayede maalesef durdu hatası almaktan kurtulan birçok android kullanıcısı var. O yüzden denemeden geçmeyin. Zaten zor bir işlem değil. Yapmanız gereken;

 • Telefonunuzun Ayarlar bölümüne girin. Üst kısımdaki arama bölümüne Tarih ve Saat yazın. Gerekli ayara dokunarak giriş yapın.
 • Bu kısımdan Otomatik Tarih ve Saat veya Ağın sağladığı saati kullan seçeneği işaretliyse işaretini kaldırın.
 • Telefonunuzu yeniden başlatın ve hatayı kontrol edin.

Son İndirilen Uygulamaları Silmek

android com durduruldu hatası veren uygulamayı tespit etmek ve silmek

Com android sistemi durduruldu hatalarının büyük bir bölümü uygulamalardan kaynaklanmaktadır. Yukarıdaki çözümleri deneyip hala bir çözüm alamadıysanız, alanı daralttık demektir. Artık uygulamalardan şüphelenebiliriz. En son indirdiğimiz uygulamaları kontrol ederek bunları telefondan kaldırmamız gerekiyor. Bunun için;

 • Telefonunuzun Ayarlar bölümüne girin.
 • Uygulamalar veya Uygulama Yöneticisi‘e girin. Varsa Uygulamaları Yönet seçeneğine girin.
 • Listeme seçeneklerinden Yükleme zamanı olarak değiştirin.
 • Uygulamaların son yüklenme tarihinden itibaren listelenecek. Buradan uygulamaları teker teker silip hatayı test edin.

# Android com durduruldu hatasının zil sesini değiştirerek çözüldüğüne denk geldim. Telefon veya zil sesiyle bağlantılı uygulamalar bu tip hatalara sebebiyet verebilir. Uygulamanın silinmesine rağmen hatadan kurtulamayan kullanıcılar, zil sesini değiştirerek hatadan kurduklarını dile getirmişler. Dipnot bunu da belirtmiş olayım.

Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

com.android.phone hatasını düzeltmek için fabrika ayarlarına sıfırlama

Yukarıdaki com android phone hatası düzeltme yöntemlerinin hepsini deneyip herhangi bir sonuç alamadıysanız, telefonunuzu sıfırlamanız kaçınılmaz hale gelmiş demektir. Ancak sıfırlama işleminden önce önemli fotoğraflarınızı ve dosyalarınızı yedek almanız gerekiyor. Eğer telefonunuz otomatik olarak Google Drive üzerine yedek alıyorsa problem yok. Eğer fotoğraf ve videolarımı nasıl yedekleyebilirim diye düşünüyorsanız, karşınıza iki seçenek çıkıyor.

İlk seçenek telefonu USB ile bir bilgisayara bağlayıp fotoğraf ve videolarınızı bilgisayara kopyalamak olacaktır. Telefonu sıfırladıktan sonra tekrardan USB üzerinden yedeğinizi telefona atabilirsiniz. Ancak elinizde bir bilgisayar olmayabilir. O zaman size önerim Google Fotoğraflar uygulamasını kullanmanız. Uygulamayı Google Play üzerinden telefonunuza indirin. Gmail hesabınız ile giriş yapın. Bütün fotoğraf ve videolarınızı buraya yükleyebilirsiniz. Üstelik daha sonradan fotoğraf ve videoları telefonunuza geri almak zorunda değilsiniz. Google Fotoğraflar üzerinden istediğiniz gibi görüntüleyebilirsiniz.

Yedeklerinizi aldıysanız artık sıfırlama için hazırız. Bunun için;

 • Telefonunuzun Ayarlar bölümüne girin.
 • Arama bölümüne Sıfırla yazın.
 • Fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneğine dokunun. Farklı telefonlarda Yedekle ve Sıfırla olarak geçmektedir. Her telefonda farklı bölümde olduğu için bu seçeneğe kendiniz kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 • Fabrika ayarlarına sıfırla veya Tüm verileri sil seçeneğine tıklayın.
 • Telefonunuz yeniden başlayacak ve tüm ayarlar silinecektir. Bu süre zarfında lütfen telefonu kapatmayın.
“Com Android Phone Durduruldu Hatası (Çözüm)” üzerine bir yorum

Yorum yapın