Corel Draw Kasma Sorunu ve Çözümü

Corel Draw kasma, donma ve takılma sorunu bu yazımızda ele almak istedik. 1989 yılında ilk piyasa çıkan program grafik tasarım üzerine yazılmıştır. Program C++, C Sharp dillerinde yazılmıştır.

Bu programda ücretsiz deneme sürümü sunarken, lisanslı kullanmak isteyen kullanıcılar için tam sürümü 699 dolar olurken, yıllık 198 dolar satış fiyatı bulunmaktadır.

Kısıtlama istemeyen kullanıcılar ücretli sürümleri tercih edebilir. Programda yaşanabilecek sorunlarının çözümlerini anlatmaya başlayalım.

Corel Draw Yavaş Açılıyor

Program çalışırken ve açılış aşamasında yaşayabileceğiniz yavaşlık sorunu bu başlığımız altında ele alalım. İlk olarak açılışta bazı ayarların yapılması gerekmektedir.

Bu yavaşlık tek bir sorundan olabileceği gibi bir kaç sebepten de olmaktadır. Özellikle sayfalar arası geçiş veya kopyala yapıştır işlemleri gibi pek çok bu sıkıntı karşımıza çıkmaktadır.

Can sıkıcı hale gelebilecek takılma sorununa kökten çözüm bulmak için yazımızın sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Color Style olayı karşımıza çıkabilecek ilk sorun olarak gösterebiliriz. Yavaşlığa neden olabilecek cdcore.dll dosyasıdır. Donma ve takılma sorunu varsa şu şekilde baş göstermektedir:

İşlem yaptığımız zaman Color Style okuma ve işleme yapmaya başlar. Eğer burada biriken bir bellek yoğunluğu varsa, işlemleri geç yapmanıza sebep olur. Bu sorunu çözmek için Draw 3X denilen bir exe kullanmanız gerekiyor.

Bu exe üzerinde yapacağınız ayarlar ile programın kasmasını azaltabilir, hatta tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. (programı buradan indirebilirsiniz.)

Corel Draw Takılma Sorunu

Başlangıçta ve program içerisinde yaşayabileceğiniz takılma sorunlarını anlatmaya devam ediyoruz. Önce programın sistem gereksinimleri ile kullandığınız bilgisayarın özelliklerini karşılaştırmanız gerekiyor.

Eğer özellikleri düşük bir bilgisayar kullanıyorsanız, kasma veya donması muhtemel olacaktır. Bu sebeple ilk aşama bunlara bakmanız gerekiyor.

Daha sonra bilgisayarın başlangıçta açılan programları pasif etmeniz gerekiyor. Pasif etmenizdeki en büyük amaç programlar arka planda çalışmasını engellemek olacaktır. Böylece Corel Draw programı çalıştırdığınız arka plan hiç bir program olmadığı için bellek ve ram yüklemesi hızlı olacaktır.

Bu işlem msconfig.exe üzerinden, başlatma sekmesi üzerinden yapılmaktadır. Bunun bakabileceğiniz bir nokta daha vardır. Görev yöneticisi üzerinden bellek tüketimine bakın. Hangi program daha fazla bellek tüketiyorsa, onu kapatın.

Bilgisayarınızda ücretli ve güçlü antivirüs taraması yapınız. Böylece zararlı yazılımları olması halinde kasmanın yaşanması olabilir. Bu sebeple virüs taramasını yapın ve bilgisayarda virüs olmadığından emin olunuz.

Ekran kartınızın güncellemesini sık sık kontrol ediniz. Eğer eski sürüm varsa buda ekran kartının tam olarak çalışamacağından dolayı güncelleme yapmanız gereklidir. Güncelleme yapmak için ekran kartınızın (NvidiaAMD) resmi web sitesinden tüm eski driverlarınızı güncelleyebilirsiniz.

Ekran kartıyla ilgili sorunlarınızın çözümü için buradan ilgili makalemize göz atabilirsiniz.

Ayrıca driverlarınızı güncellemek için Driver Booster gibi programlar kullanabilirsiniz. Ekran kartınızın programından en iyi performans seçeneği ile kullanmayı deneyin. Böylece bilgisayarınız istenilen en iyi performans ile çalışacaktır. Bu ayarı yapabilmek için ekran kartınınız modeline bakmak gerekir.

Son olarak bunlarda anlattığımız yöntemleri denediğiniz halde sorununuz devam ediyorsa, yorum bölümünden bize yazın.

Yorum yapın