DCB_ASSOCIATION Sms Mesajı Nedir? (6493)

Bilmediğiniz bir numaradan dcb_association sms mi aldınız? Bu makalede size dcb_association nedir, ne demek cevabını vereceğim. Merak etmeyin, bu konu hakkındaki her şeyi öğreneceksiniz.

Nereden Geliyor?

Dcb_associaton mesajı, genellikle çoğu kişiye aynı numaralardan geliyor. Tabi bu kullandığınız operatöre göre değişiklik gösterebiliyor. Bu numaralar genelde 6493, 7529 ve 5528 oluyor. Bu numaralardan almış olduğunuz mesajlar herhangi bir dolandırıcılık girişimi değildir. O yüzden endişelenmenize gerek yok. Dilerseniz bu mesajın ne anlama geldiğine bir bakalım.

Ne Demek?

7529 dan gelen mesaj nedir diye merak ediyorsanız, endişe etmenize gerek yok. Henüz! Çünkü bu mesaj, Google Play uygulamasından herhangi bir uygulamayı mobil ödeme ile satın almaya çalıştığınız zaman geliyor. Biliyorsunuz ki bu uygulama mağazası üzerinde birçok ücretsiz uygulama bulunuyor. Birçok da ücretli uygulama. Çocuklar için geliştirilen oyunların çoğu genelde ücretsiz oluyor. Ancak bazı oyunlar ücretli olarak da satılabiliyor. Veya oyun içi satın alımlara teşvik ediyor.

Bunu anlatmamın nedeni; belki siz uygulama mağazası üzerinden herhangi bir satın alım işlemi yapmamış olabilirsiniz. Ancak telefonu çocuğunuza verdiyseniz, istemeden de olsa satın alma ekranına kadar ilerlemiş olabilir. Satın alma ekranına geldiğiniz zaman karşınıza 3 farklı ödeme seçeneği çıkmaktadır. Bunlar Kredi veya banka kartı ekle, Türk Telekom, Turkcell ya da Vodafone mobil ödeme ve Kodu kullan.

Kredi veya banka kartı ekle bölümünde, yalnızca kredi veya banka kartı ile alışveriş yapabiliyorsunuz. Bu kısımda eğer kartınızı kaydetmediyseniz, kart bilgilerinizin girilmesi gerekmektedir. O yüzden istenmeyen satın alımların bu kısımda yapılması pek mümkün değil.

Bizi ilgilendiren kısım Mobil ödeme kısmı. Eğer mobil ödeme seçeneğini seçerseniz karşınıza faturalandırma için girmeniz gereken detaylar çıkacaktır. Bunlar yaşadığınız il, bölge kodu ve adres gibi bilgiler. Bu bilgileri de doldurduktan sonra Kaydet butonuna tıkladığınızda satın alma işlemi gerçekleşmiş olur. Ve size yukarıda belirttiğim numaraların birinden SMS gelir. Örneğin bu 7529. Peki 7529 neyin numarası?

Bu Türk Telekom tarafından gönderilen otomatik bir mesajdır. Ödeme yönteminizin onaylanması ve Google Play ile bağlantı kurulması için gönderilmiş bir tür şifreli mesajdır diyebiliriz. Bu mesajı aldıysanız, başarılı bir şekilde operatör ile Google Play arasında bağlantı kurulmuş demektir.

5528 den gelen mesaj ise genelde Turkcell tarafından gönderiliyor. Aynı şekilde operatör ile Google Play arasındaki bağlantının sağlandığına dair bir mesajdır.

6493 dan gelen mesaj ise Vodafone tarafından bir onay SMS’i olarak gönderiliyor. Ödeme yöntemi ve Google Play arasındaki bağlantı başarıyla sağlanmış demektir.

Eğer bu sizin bilginiz dahilinde yapılmış bir satın alım ise endişeye gerek yok. Ancak siz herhangi bir satın alım yapmadıysanız, durumu kontrol etmeniz gerekebilir. Bunun için ödeme geçmişini inceleyebilir ve bir satın alım yapılmış ise iptal talebi oluşturabilirsiniz. Bunları nasıl yapacağınızdan bahsedeyim.

# Google Play Ödeme Geçmişi

 • Ödeme geçmişinizi kontrol etmek için öncelikle Google Play uygulamasına giriş yapın.
 • Ardından arama çubuğunun sol tarafındaki üç çizgiye dokunun.
 • Açılan kısımdan Hesap bölümüne dokunun.
 • Hesap bölümüne dokunduktan sonra karşınıza Tercihler sekmesi açılacak. Bu kısımda üstteki seçeneklerden İşlem geçmişi sekmesine dokunarak geçiş yapın.
 • Karşınıza daha önce satın almış olduğunuz uygulama veya oyunlar liste olarak sıralanacaktır.

Gördüğünüz gibi bu şekil bir ekranla karşılaşacaksınız. Uygulamanın alt kısmında ne zaman satın alındığının tarihi ve sağ tarafında da ücreti yazmaktadır. Eğer bu listede haberiniz olmayan bir satın alım işlemi gerçekleşmişse, Google Play ödeme yöntemi kaldırma ve ödeme iptali seçeneklerine yönelin.

# Google Play Ödeme Yöntemi Kaldırma

Eğer bilginiz dahilinde bir ödeme yapılmış ise tekrar olmaması için telefonunuzda aktif edilmiş olan ödeme yöntemini kaldırabilirsiniz. Bu sayede tekrardan gerçekleşebilecek bir satın alımın önüne geçmiş olursunuz.

 • Ödeme yöntemini kaldırmak için öncelikle Google Play uygulamasına giriş yapın.
 • Ardından arama çubuğunun sol tarafındaki üç çizgiye dokunun.
 • Açılan kısımdan Ödeme yöntemlerine dokunun.
 • En alt kısımdaki Diğer ödeme ayarları‘na dokunun.
 • Açılan sayfada giriş yapmanızı isterse, Google hesabınıza giriş yapın.
 • Ödeme merkezi açılacak. Bu kısımda aktif ödeme yöntemlerinizi göreceksiniz. Alt kısımdaki Kaldır yazısına dokunun.

# Google Play Ödeme İptali ve İade

Yanlışlıkla bir uygulama satın aldıysanız veya haberiniz olmadan alınmış ise, Google Play’den iade talebinde bulunabilirsiniz. Ancak burada önemli bir nokta var. Google Play satın alımlarda veya uygulama için satın alımlarda 48 saat koşulu öne sürüyor. Yani uygulamayı aldıktan sonra en fazla 48 saat içerisinde iade talebi açmanız gerekiyor. 48 saati geçmiş ise iade alamayabilirsiniz. Bu yüzden satın alma geçmişinizi sık sık kontrol edin. Şimdi nasıl iade talebi oluşturabileceğinizi anlatayım.

 • Bir bilgisayar veya mobil cihaz üzerinden BU adrese gidin ve Google hesabınız ile giriş yapın.
 • Karşınıza ödeme geçmişi ekranı çıkacak. Ve bu ekran üzerinde satın aldığınız uygulamaların en sağında veya mobil cihazlarda altında Sorun bildir yazısını göreceksiniz.
 • Sorun bildir yazısına tıklayın.
 • Listeden size uygun bir seçeneği seçin. Ürünü yanlışlıkla aldım ya da onayım olmadan yaptı gibi seçenekleri seçebilirsiniz.
 • Alt bölümdeki kutucuğa sorununuz hakkında özet bir açıklama yapın.
 • Gönder butonuna tıklayın.

Formu gönderip doldurduktan sonra otomatik bir mail alacaksınız. Bu mail talebinizin alındığına dair bilgi vermektedir. Talebiniz onaylandıktan sonra da bilgilendirici bir mail alırsınız ve iade ücreti hesabınıza geri aktarılır. Google kendi belirttiği sürelere göre 15 dakika ile 4 gün arasında ücreti hesabınıza geri aktarabilir. Bu yüzden sabırlı olun. Eğer talebiniz reddedilirse yine bilgilendirici bir mail alacaksınız.

Yorum yapın