Ekran Kartı Kasma Sorunu (Çözüm)

ekran-karti-kasma-sorunu-gorsel

Ekran kartı üzerinde yaşanabilecek kasma, takılma veya donma sorunlarını ele alacağız. Bu makalemizde oluşabilecek sorunlara karşı farklı çözüm önerilerini sunacağız.

Öncelikle ATI Radeon, NVIDIA GeForce, Asus, AMD ekran kartlarına ait takılma ve kasma sebeplerini elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız.

Kasma sorunu her yerde karşımıza çıkabilecek sorunların başında gelmektedir. Bu nedenle sorunun nereden kaynaklandığının iyi tespit edilmesi ilk aşamada çok önemlidir.

Ekran kartı neden kasar ? Ekran kartı takılması, ekran kartı donuyor gibi sorunlarınız varsa yazımızı okumanızda büyük fayda olacaktır.

Ekran kartlarına büyük grafikler ile iş yapıldığı zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin bu grafiklerin başında yüksek çözünürlükte oynanan oyunlar gelmektedir.

Günümüzün oyunları grafik açısından gerçek anlamda muhteşemdir. Oyunların tam fps üzerinden açılması için ekran kartının iyi olması gerekir.

Bu nedenle düşük ekran kartı modeli ile yüksek grafik isteyen oyunlar oynanması zordur. Donma, kasma veya takılma gibi sorunlar çıkartabilir. Peki bunlar dışında ne gibi sorunlar oluşabilir ?

Bilgisayar Oyun Oynarken Aniden Donuyor

Ekran kartı sebebiyle oyunların aniden donması, bilgisayarın oyun oynarken kapatması veya reset atması, bilgisayar kitleniyor reset atmadan düzelmiyor gibi sorunların ilk sebebi ekran kartı üzerindedir.

Peki her ekran kartı bu kadar sorun oluşturur mu ? Aslına bakarsanız ekran kartlarının doğru seçilmesi durumunda sıkıntı çıkmaz.

Sıkıntı ekran kartı özellikleri oynanacak oyun arasında fark olduğu zaman başlamaktadır. Bu neden seçim yaparken isabetli yapmak gerekir.

Sadece oyunlar üzerinde değil, tüm grafik isteyen programlarda ekran kartının yüksek seçilmesi gerekir. Aksi halde, donma, kasma, takılma veya bilgisayarın kapanması olabilir.

Oyuna başladığınızda bu sorun olmayabilir. Oyun içerisinde grafik yoğunluğunun fazlalaştığı ve ram bellek tüketiminin sınıra dayandığı noktada bilgisayarın takılma veya aniden kapanma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Bunlar dışında “bilgisayar kitleniyor reset atmadan düzelmiyor” “oyun oynarken pc donuyor reset atmak zorunda kalıyorum” gibi sorular sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Bilgisayar Donuyor İşlem Yapmıyor

Bilgisayarın donması sadece ekran kartına bağlı olmayabilir. Bu sebeple sorunun tam kaynağına inmek gereklidir.

Yüksek grafikli oyunlarda donma olursa, ekran kartından diyebiliriz. Fakat herhangi bir işlem yapmadığı halde bu işi yapıyorsa, ram bellek veya cpu kaynaklı olabileceği gibi güç kaynağından bile olabilir.

Bu sorunun tam anlaşılması için iyi bir bilgisayarcıdan destek almanız gereklidir. Zira bilgisayar içerisinde parçaları deneyerek sorunun kaynağı tespit edebilir.

Bunlar dışında yapılacak her türlü deneme olumsuz sonuçlanabilir. Peki yapacağınız denemelerde bilgisayar donması nasıl geçer derseniz, son çözüm yolu tamirden geçmektedir.

Ondan önce sıkıntı yaşatan program silmeniz gerekiyorsa, virüs taraması yapmanız şarttır. Eğer bunlarda çözüm olmazsa, format atarak denemeler yapabilirsiniz.

Ekran Kartları Neden Donma Yapar ?

Ekran kartının donma yapmasının en büyük sebebi yetersiz kalmasıdır. Yetersiz kalmasının yanında bilgisayarda kullanılan parçalarında değişmesi gerekmektedir.

Yani işlemcinin düşük olması ekran kartını zorlayacağından dolayı bilgisayarlarda kasma sorunları teşkil edebilir. Bu sebeple seçilecek parçalarının tam anlamıyla uygun olması şarttır.

Peki, ekran kartı donarsa ne yapmak gerekiyor ? Öncelikle kasma yaşadığınız program hangisi olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Örneğin Pes 2019 oynuna girdiğinizde bilgisayar kasmaya başladığı zaman ne yapmanız gerektiği anlatalım.

Düşük – Orta – Yüksek olmak üzere her ekran kartında performans ayarları vardır. Yapmanız gereken oyun donmaya başladığı zaman çözünürlükleri düşürmek gerekmektedir.

Aynı şekilde ekran kartının programın içerisine kullanacağınız programa eklemeniz gerekiyor. Böylece ekran kartına oyunu tanımış işlemi yapmış olacaksınız. Kart markasına göre

AMD – ATI Radeon Ekran Kartı Kasma Sorunu

AMD Radeon Software ekran kartı markasıdır. Bu markanın kasma, takılma ve donma sorunlarının neden kaynaklandığı ve sorunun nasıl çözüleceğini anlatmaya çalışacağız.

Önce laptop veya masaüstünüzdeki ekran kartının tam marka ve modelinin öğrenmeniz gerekiyor. Daha sonra buradan AMD’nin resmi internet giriş yaparak marka modele geçiş yaparak güncelleme için driveri indirdiniz.

Daha sonra denetim masasından program ekle kaldıra geçiş yaparak ekran kartının eski driveri bulup siliniz. Daha sonra yeni indirdiğiniz programı kurunuz. Program kurulumu bittikten sonra bilgisayarı tekrar başlatınız. Böylece son sürümü yüklemiş olacaksınız.

Eğer sıkıntı devam ediyorsa, sistemsel olabileceğinden dolayı baştan format atmanız gerebilir. Bunun dışında bios ayarları başlangıca çekmeniz gerekiyor.

NVIDIA GeForce Ekran Kartı Kasma Sorunu

En sıklıkla karşılaştığımız ekran kartı modelidir. Piyasanın bir çok tutulan markasıdır. Peki bu kartta yaşanabilecek sorunları bu başlık altında inceleyeceğiz.

AMD tipi ekran kartlarında olduğu GeForce modelinde programın programı yükleyin. Daha sonra güncel sürümü bularak yükleyin. Buradan inceleme yapabilirsiniz.

Hatta java yükleyerek modelini bilmeseniz bile otomatik bularak yükleme yapabilirsiniz. Aynı şekilde kasma yaşadığınız programı uygulamaya ekleyerek, ekran kartına uygulamaya tanıtınız. Takılma sorunun en çok yaşayabileceği GeForce modeller;

  • GeForce GTX 1080
  • GeForce GTX 1660
  • GeForce GTX 1060
  • GeForce GTX 1050
  • GeForce GTX 2160
  • GeForce GTX 1650

Yorum yapın