EU4 (Europa Universalis 4) Kasma Sorunu

EU4 ( Europa Universalis 4) oyununa girdiğinizde kasma ve donma problemleriyle mi karşılaşıyorsunuz? Aşağıdaki çözüm yöntemleri sayesinde bu kasma sorunlarınıza çözüm bulabilecek ve oyun içinde FPS artışı sağlayacaksınız.

Oyunum Neden Kasıyor Olabilir?

EU4 kasma sorunu genellikle donanımınızla ilgilidir. Sistem özellikleriniz yeteri kadar iyi değilse, oyun içinde düşük fps alırsınız. Bu da oyunun kasmasına neden olur. Ancak bunun yanı sıra oyunun kendisinde bir optimizasyon sorunu var. Oldukça iyi donanımsal özelliklere sahip bilgisayarlarda bile fps düşüşleri meydana gelebiliyor. Aşağıdaki yöntemleri deneyerek, oyun içi optimizasyon sağlayabilirsiniz.

Europa Universalis IV Kasma Sorunu Çözümü (2021)

eu4 kasma sorunu çözümü

Europa Universalis 4 kasma sorunu için hem bilgisayarınızda hem de oyununuzda bazı işlemler yapacağız. Bu işlemlerden sonra bilgisayarınız daha az yorulacak ve daha fazla FPS alabileceksiniz. Bu oyun daha çok CPU yani işlemciyi kullanmaktadır. İşlemciniz diğer uygulamalar için kullanılmazsa, oyunda kullanılmak üzere daha fazla işlemci kapasitesine sahip olursunuz. Ayrıca performans arttırıcı bazı modlar sayesinde, oyundaki donma sorunu da çözülebilir. Aşağıdan tüm bu çözüm yöntemlerini detaylıca inceleyebilirsiniz.

Öncelik Olarak Ekran Kartı Sürücüsünü Güncelleyin

ekran kartı sürücüsünü güncelleyerek performansınızı arttırın

Bu yalnızca oyunlardaki performans için değil gerekli değil, aynı zamanda bilgisayarınızı kullanırken genel deneyimde iyileştirmelere sahip olmak için de ekran kartı sürücülerinizi daima güncel tutmanız gerekiyor. Bu güncellemelerle performans artışları sağlayabiliyorsunuz. O yüzden aşağıdaki işlemleri yapmadan önce kesinlikle sürücünüzü güncellemenizi tavsiye ediyorum. Ekran kartınızın marka ve model bilgilerini öğrendikten sonra, markanızın resmi web sitesinden güncel sürümü indirebilirsiniz. Ekran kartınızın marka ve modelini öğrenmek için buraya tıklayın ve GPU-Z programını bilgisayarınıza indirin. Programı çalıştırdığınızda ekran kartınızla ilgili tüm bilgileri burada bulabileceksiniz.

NVIDIA ekran kartına sahipseniz güncel sürücüler için buraya tıklayın.

AMD ekran kartına sahipseniz güncel sürücüler için buraya tıklayın.

Oyun İçi Ayarları Minimuma İndirin

eu4 oyun içi ayarları düşürerek fps artışı sağlayın

EU4 fps arttırma işlemi için oyun içerisindeki bazı şeylerden feragat etmeniz gerekiyor. Çünkü oyundaki detaylar ne kadar fazla olursa, sisteminiz o kadar zorlanır ve fps düşüşü yaşarsınız. Bunun için oyun içindeki detayları düşüreceğiz. Görünüm olarak daha kötü bir oyun içi görüntüye sahip olacaksınız. Ama bu oyunu kastığı için oynayamamaktan daha iyidir. Şimdi hangi ayarları değiştireceğinizden bahsedeyim.

 • Öncelikle Bilgisayarım > Belgelerim klasörüne giriş yapın. Bu klasör içinden Paradox Interactive > Europa Universalis IV klasörünün içerisine girin. settings.txt dosyasını çift tıklayarak açın.
 • Buradan ilk önce graphics ayarlarını değiştireceğiz. graphics yazısını bulun ve içerisindeki size { x=1280 y=720 } kısmını bulun. Burada kırmızı renkle yazılmış sayılar oyunun çözünürlüğünü ifade ediyor. Bu çözünürlük ne kadar düşük olursa, o kadar fazla performans alırsınız. Onun için bu sayıları öncelikle x=1024 y=768 olarak değiştirin. Eğer yeterli değilse daha da düşürün. (x=800 y=600)
 • Ayrıca fullScreen = yes ayarını fullScreen = no olarak değiştirirseniz oyun tam ekrandan çıkar. Bu da size performans artışı sağlayabilir.

eu4 çözünürlük ayarları

Diğer ayarlar üzerinde de oynama yapın. Aşağıdaki ayarları kendi ayarlarınızla karşılaştırarak değiştirin.

draw_terrain=yes
draw_water=yes
draw_borders=yes
draw_trees=no
draw_rivers=yes
draw_lakes=yes
draw_postfx=no
draw_sky=no
draw_bloom=no
draw_tooltips=yes
draw_hires_terrain=no
draw_citysprawl=no
draw_shadows=no
draw_reflections=no
draw_ambient_objects=no
draw_particles=no
moving_units=no
minimap_units=no
——————————-
autosave=”NEVER”
autosave_tocloud=no
compress_autosave=no
——————————-
hints=no
autosave_on_events=no
autopause_in_countryview=no
told_user_autopause=no

eu4 oyun içi ayarlar

# Eğer hala yeterince fps artışı sağlayamadıysanız draw_water ve draw_borders ayarlarının karşısındaki yes yazısını silin ve no yazın.

# Bu ayarlara rağmen hala kasma sorunları devam ediyorsa, ayarları biraz daha düşürmeniz gerecek. Bu ayarlardan sonra oyun görüntüsü çok daha kötü hale gelebilir. Aşağıdaki ayarları da settings.txt içerisinden kontrol edip değiştirin.

force_pow2_textures=no

draw_trees=no

draw_postfx=no

draw_hires_terrain=no

draw_citysprawl=no

draw_shadows=no

draw_reflections=no

draw_ambient_objects=no

CPU (İşlemci) Önceliğini Oyuna Verin

cpu işlem önceliğini yüksek olarak ayarlamak

Bu oyunun oldukça fazla cpu kaynağı tükettiğinden bahsetmiştim. EU4 kasma sorunu çözümü için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de, işlemcinin önceliğini oyuna vermek olacak. Bu sayede işlemci daha çok oyun için kullanılacak. Bunun için;

 • Öncelikle oyuna giriş yapın ve ardından ALT+TAB tuşlarına aynı anda basarak masaüstüne dönün.
 • Başlat arama çubuğuna Görev Yöneticisi yazın ve Enter tuşuna basın. Veya “CTRL+ALT+DELETE” tuşlarına aynı anda basarak Görev Yöneticisi seçeneğinden de ulaşabilirsiniz.
 • Yukarıdaki sekmelerden Ayrıntılar penceresine geçiş sağlayın.
 • Buradaki listeden EU4 oyununu bulun. Üzerine sağ tıklayın. Öncelik ayarla yazısının üzerine gelin ve sağ tarafa doğru açılan seçeneklerden Yüksek seçeneğini işaretleyin.
 • Oyuna tekrar dönüş yapın.

eu4 işlem önceliği yüksek

# Bu işlem yalnızca bir kerelik geçerlidir. Oyundan çıkıp tekrar girdiğinizde veya bilgisayarınızı kapatıp açtığınızda yapılan işlemler eski haline döner. Bu yüzden her oyuna girdiğinizde aynı işlemleri tekrar yapmanız gerekiyor.

EU4 Modlar İle Performans Arttırın

EU4 oyunu için birçok farklı mod bulunuyor. Bu modlar içerisinde performansınızı arttıracak birçok mod seçeneği de yer alıyor. Bu modlar oyun içerisindeki bazı özellikleri kapatarak kasma ve donma sorunlarınıza çözüm olabilir. Bu konuda en çok kullanılan 2 mod Fast Universalis ve aFPS and Shader Boost modlarıdır. Steam atölyesi üzerinden bu modları indirebilirsiniz. Öncelikle iki modun özelliklerinden biraz bahsedeyim.

Fast Universalis Modu

 • Okyanus ve nehirleri grafik açısından oldukça basitleştirir.
 • 3 boyutlu nesnelerin çoğunu kaldırır.
 • Kar efektlerini ve sisleri daha hızlı hale getirir.
 • Ağır birimlerin modellerini daha basit görünüme dönüştürür.
 • vb birçok yararlı özellik.

aFPS and Shader Boost Modu

 • Ironman uyumluluğu bulunur.
 • Düz haritayı uzaklaştırır.
 • Adalara daha stabil görünüm eklenir.
 • Sisleri daha stabil hale getirir.
 • vb birçok yararlı özellik.

# Bu iki mod ile yapılan testlerde aFPS and Shader Boost modunun daha stabil olduğu gözlemlenmiş. Ayrıca yerli bir mod. İki modu da kurup hangisinde daha iyi performans aldığınızı kendiniz gözlemleyebilirsiniz. Mod yapma konusuna değinmeyeceğim. İnternette birçok kaynak bulabilirsiniz.

Advanced SystemCare Turbo Boost Özelliğini Kullanın

advanced system care turbo boost özelliği

Bu tip bazı yardımcı programlar, oyun optimizeleri konusunda oldukça yardımcı oluyor. Bunlardan biri de SystemCare programı. Bu programın içerisinde Turbo Boost adlı bir özellik yer alıyor. Bu özellik, sistemdeki gereksiz uygulamaları ve araçları devre dışı bırakarak RAM’i temizler ve bilgisayarınızı hızlandırır. Programı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Ardından kurulumunu gerçekleştirin. Üst kısımdaki Speed Up sekmesine tıklayın. Turbo Boost özelliğini aktif hale getirin ve oyuna giriş yapın.

Game Booster Programını Kullanın

game booster programı ile oyun performansını arttırma

Aynı şekilde SystemCare gibi oyun performanslarını arttıracak bu programı da kullanabilirsiniz. Yalnızca EU4 için değil, diğer oyunlarda da kullanabileceğiniz bir programdır. Bu program oyuna girdiğimizde otomatik olarak arka planda çalışan kaynakları tespit ederek optimize hale getirecektir. Bu sayede sisteminizdeki kaynaklar oyun için çalışacak ve bu da performans artışını beraberinde getirecektir. Game Booster programını buraya tıklayarak indirebilir ve bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

“EU4 (Europa Universalis 4) Kasma Sorunu” üzerine 2 yorum
 1. fullScreen = yes ayarını fullScreen = no olarak değiştirdim ve sorunum çözüldü teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın