Far Cry Primal Kasma Sorunu ve Çözümü

Far Cry Primal kasma, donma ve takılma sorunu yaşıyorsanız, anlatacağımı tüm detaylar ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken bahsettiğimiz adımları tek tek incelemek ve uygulamak olacaktır. 2016 yılının ilk aylarında piyasaya çıkan bu oyun, macera ve aksiyon kategorisinde yer almaktadır. 90 TL gibi rakam fiyatı bulunmaktadır. Oyunda oluşabilecek sorunları arasında ilk olarak sistem gereksinimleri ile kullanmış olduğunuz bilgisayarınız özelliklerine bakmanız gerekiyor. İlk olarak bu aşamaya bakmanız gerekiyor. Oyunun özellikleri tablo halinde verirken, bilgisayarınızın özellikleri tam olarak incelemek için CPU-Z programını kullanabilirsiniz.

Oyunun başlıca sistem gereksimleri aşağıda yer almaktadır. Ortalama 20 GB kapasite gereken oyun için en düşük 4 GB Ram bellek önerilmektedir. Performans isteyen kullanıcılar için orta yani tavsiye edilen 8 GB Ram bellek kullanılabilir.

En düşük Orta (Tavsiye) En iyi (Önerilen)
İşlemci: Intel Core i3 İşlemci: Intel Core i5 İşlemci: Intel Core i7
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 460 (1 GB VRAM) Ekran kartı: Nvidia GeForce (2 GB) Ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 780
RAM : 4 GB RAM : 8 GB RAM : 16 GB
Depolama : 20 GB Depolama : 20 GB Depolama : 20 GB

Far Cry Primal Donma Sorunu

Oyunda donma sorunu yaşıyorsanız, adımları eksiksiz uygulamanız gerekiyor. Ancak bu şekilde sorunu çözebilirsiniz. Diğer konularımızda belirttiğimiz bazı noktaları aktararak devam edelim. İlk aşamanın sistem gereksinimleri olduğunu yukarıdaki başlığımızın altında bahsetmiştik. Burada ise diğer adımları anlatalım. Ekran kartı driveri mutlaka güncelleyin. Ekran kartınız iyi bile olsa driver eski veya yüklü olmadığı takdirde oyundan tam anlamıyla performans alamazsınız. Bu nedenle bakmanız gereken bir noktada buradasıdır. Eğer nasıl güncelleme yapmanızı bilmiyorsanız, Driver Booster adı verilen programı bilgisayarınıza kurarak, tüm eski driverlarınızı güncelleyebilirsiniz.

Diğer bakmanız gereken adım ise bilgisayar üzerinden yapacağınız ayarlar ile olacaktır. İlk olarak başlangıçta bazı programlar otomatik olarak çalışmaktadır. Çalıştığını farkına bile varmanız zor olacaktır. Bunun için başlat menüsü üzerinden arama bölüme “msconfig.exe” ve buradan başlangıç sekmesine geçiş yaparak karşınıza çıkan ekran üzerinden çalışan programları hepsini kapatın. Böylece ram bellek tüketimini azaltabilirsiniz. Ram bellek derken, görev yönetici üzerinden tüketime bakmanız gerekiyor. Burada fazla tüketen programları kapatmanız gerekiyor.

Bunlar dışında bilgisayarınız mutlaka virüs tarama yapınız. Ücretli veya ücretsiz sürümleri kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz diğer bir nokta ise, oyun içerisinden grafik ayarlarını en düşük ayara çekmek olacaktır. Böylece düşük çözünürlükte kasma ve donma yapmadan oyunu oynamaya devam edebilirsiniz. Eğer laptop da oynuyorsanız, mutlaka prize takılı halde oynamanızı tavsiye ediyoruz. Ek olarak güç tüketimi bölümü üzerinden “en iyi performans” seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.

Bahsettiğimiz adımları tek tek yapmanız halinde bir sıkıntı yaşamadan oyunu oynayabilirsiniz. Eğer burada yazdığımız haller dışında sorun devam ediyorsa, lütfen yorum bölümünden bize yazın. Sorunu birlikte çözelim.

Yorum yapın