Filerepmalware Nedir? Kaldırılması Gerekir Mi?

filerepmalware-nedir-kaldirilmasi-gerekir-mi-gorsel

Bu güvenlik tehdidi bir kaç yıldır var. Daha önceleri Win32:evo-gen[susp] nedir, diye aramaların yapıldığı bir güvenlik tehdididir. Şimdi ise, Filerepmalware olarak adlandırılmaktadır.

Filerepmalware, birçok üçüncü parti antivirüs paketinin herhangi bir dosyaya göndereceği bir etikettir. Genellikle işletim sistemini satın almadan, Windows’u etkinleştirmek için kullanılan 3. bir taraf olan sahte KMSPICO olarak ilişkilendirilmektedir. Aşağıdaki koşulların gerçekleşmesi halinde bir dosya filerepmalware etiketi alır. Bunlar;

 • Dosyanın yeterince yaygın olmaması, yeterli miktarlarda dosyayı inmemesi ve kimsenin bu dosyayı kullanmaması
 • Dosyanın antivirüs temizliğine eklenmemesi
 • Etki alanının yeterince yaygın olmaması
 • Dosyanın hiçbir yayıncı tarafından imzalanmaması durumlarıdır.
 • Bu nedenlerden dolayı antivirüs programları bu dosyaları olarak etiket eder.

Filerepmalware Zararlı Mıdır? Virüs Müdür?

Birkaç antivirüs programı, bu hatayı şüpheli olarak işaretlemektedirler. Virüs analiz programları Filerepmalware virüsünün bulaşmış olduğu dosyaları analiz etmişlerdir. Bu konuda hakkında analiz uygulamaları, Filerepmalware’yi bir virüs olarak algılamışlardır.

Ama dosyanın pek çok kişi tarafından indirilmemesi, kullanılmaması ve çok sayıda yükleme olmaması, bu dosyayı Filerepmalware olarak etiketleyecekler. Bu etiket çoğu zaman, ihbar olarak düşük olan dosyalara verilmeyecektir.

Yanlış bir pozitif neden ile bu etiket yasal dosyalarda da çıkabilmektedir. Yanlış bir pozitifle karşılaştığınızı düşünüyorsanız, uygulamayı bir kötü amaçlı yazılım toplayıcısına yüklemelisiniz.

Genellikle yazılım toplayıcıları, dosyaları 50’den fazla kötü amaçlı yazılım tarayıcıları ile test ederler ve gerçekten Filerepmalware dosyalarının virüs bulaştırıp bulaştırmadığı hakkında bilgi verir. Eğer test ettiğiniz dosya güvenlik tarayıcı tarafından işaretlenmeliyse, virüs değildir.

Filerepmalware Nasıl Kaldırılır?

filerepmalware-nedir-kaldirilmasi-gerekir-mi

Filerepmalware’yi kaldırmak için en iyi filerepmalware kaldırma uygulamaları olarak arama yaptığınızda karşınıza çıkan seçeneklerden bir tanesini seçmelisiniz. Biz bu yazımızda bir tanesini açıklayacağız. Malwarebytes, Windows sisteminizde etkili olarak kullanabileceğiniz, kötü amaçlı yazılım önleme çözümüdür.

Bu uygulama sayesinde tüm kötü amaçlı yazılımları, gelişmiş tehditleri ve casus yazılımları tespit ederek, ortadan kaldırma imkânı bulabileceksiniz. Malwarebytes, genellikle diğer yüklenen antivirüs programlarının yanı sıra, dosyalarınıza virüs bulaştığını düşündüğünüzde taramalar için yararlı olacaktır.

Bu sayede bilgisayarınız da kötü amaçlı bir yazılım olmadığını anlamınıza yardımcı olacaktır. Uygulama gerçek zamanlı bir koruma işlemi sunmaktadır. Kötü amaçlı yazılımları da gerçek zamanlı olarak algılar ve bilgisayarınıza gelebilecek her türlü saldırıyı durdurur. Ücretli ve ücretsiz sürümü mevcuttur. Bu program sayesinde Filerepmalware uygulamasını kaldırabilirsiniz.

Kötü Amaçlı Yazılım Nedir?

Kötü amaçlı yazılım (malware) tanımı, bilgisayarınız ve mobil cihazlarınızın işlevlerini bozarak, bilgisayarınızda yer alan önemli bilgileri toplamak ve bilgisayarınızın işletim sistemine erişim sağlamak, istenmeyen kampanya ve reklamları göstermek amacı ile kullanılan yazılımdır.

Bu tür kötü amaçlı yazılımları, siber suçlular, kişilerin haberi olmadan cihazlarına yükler ve kişilerin bilgilerine kolayca ulaşabilirler. Kötü amaçlı yazılımlar arasında, virüsler solucanlar, Truva atları, hibritler, fidye yazılımı yer almaktadır. Bunlar dışında diğer kötü amaçlı yazılım türleri vardır. Bunlar;

 • Reklam yazılımları, kullanıcıları kötü amaçlı reklamlara maruz bırakabiliyor.
 • Silici kötü amaçlı yazılım, bu yazılımla bilgisayarınızdaki tüm veriler alınır ve daha sonra yok edilir. Bilgilerinizi silme işlemi için kullanılır.
 •  Botret, siber suçluların cihaz ağlarını ele geçirmek için kullandığı durumu ifade eder.
 • Eğer yine de bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, Avast indirmek için buraya tıklayın.
 • Avast yüklediğinizde web kalkanı internete bağlanmanızı engelleyebilir, eğer böyle bir hata alıyorsanız çözüm için buraya tıklayın.
 • İşiniz bittiğinde Avast’ı silmek için buraya tıklayın.

Filerepmalware Güvenlik Tehdidi Gerçek Mi?

Avast ve AUG programları, Filerepmalware virüsünün bulaşmış olabileceği tüm dosyaları detaylı bir şekilde inceleyerek, bu doğrultuda pek çok yanlış pozitifi tetiklediğini bildiriyor. Avast kullanıcılarının dosyaya yeteri kadar ilgi gösterilmediği zaman yani, dosyayı indirmemek, dosya kullanmamak gibi nedenlerden dolayı dosyaya Filerepmalware etiketi atacaktır.

Bu nedenle bir dosyanın tehlikeli olup olmadığı hakkında pek bir bilgi alamayız ama bu sayede dosyaya diğer kullanıcıların ne kadar ilgi gösterdiğini anlayabiliriz. Filerepmalware tehdidini tam olarak anlayabilmek için virüs tarayıcı programını kullanarak, virüs testi yapmalısınız. Bu yöntemle tehdidin gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Yorum yapın