Giriş Noktası Bulunamadı Hatası (Kalıcı Çözüm)

giris-noktasi-bulunamadi-hatasi-gorseli

Giriş noktası bulunamadı hatası çalıştırmak istediğiniz herhangi bir exe dosyası için gerekli olan, dll dosyalarının bulunmamasından ortaya çıkmaktadır. dll dosyaları dinamik kitaplıklardır. exe dosyasının içinde bulunduğu yöntemleri içeren yardımcılarıdır.

Exe dosyaları giriş noktası bulunamadı gibi bir hata verdiğinde, hata uyarısında belirtilen dll dosyasının bilgisayarınızdaki varlığını kontrol etmelisinizdir. Bu hatanın bütün varyasyonları ve kalıcı çözümünü bu yazımızda bulacaksınız!

Yordam Giriş Noktası Dinamik Bağlantı Kitaplığında Bulunamadı Hatası Nedir?

giris-noktasi-bulunamadi-hatasi-hata-gorseli

Bilgisayarınızda birden bire ortaya çıkan, yordam giriş noktası dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı hatasını, çalıştırdığınız uygulamanın yazılımı için gerekli olan dll dosyasının olmadığından ya da yanlış konumlandırılmış olmasından dolayı alabilirsiniz.

dll dosyasının Türkçe karşılığı, dinamik bağlantı kitaplığı demektir. Bilgisayarınızda hata uyarısında belirtilen ilgili dosyanın dll’sinin olmamasından kaynaklı böyle bir uyarı alabilirsiniz. Bu hatayla oynadığınız oyunlarda da karşılaşabilmeniz mümkündür.

LoL oyunu kullanıcıları bu hatayla karşılaştığında yerel disk C üzerinden client’i silerek bu hatanın çözümünü sağlayabilirler. Ayrıca pes 2016, gta 5 gibi diğer online oyunlarda da bu hatayla karşılaşabilmeniz muhtemeldir. Uyarıdaki dll dosyasının varlığı sağlandığında, sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz. Şimdi bu sorunun çözümüne detayları ile bakacağız.

Yordam Giriş Noktası Dinamik Bağlantı Kitaplığında Bulunamadı Hatası Nasıl Çözülür?

Böyle bir hatayla karşılaştınız ve ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Biz de sizlere bu hatanın çözümünde faydalı olabilecek çözüm bilgilerini paylaşacağız.

Bilgisayarda aldığınız bu uyarıyı gidermek için ilk yapmanız gereken, dll dosyalarını indirmektir. Bu şekilde hatanın çözümünü sağlamış olacaksınız. İlgili dll dosyasını indirmeniz halinde, dll dosyaları sıkıştırılmış bir klasörde ise, WinRaR ile açarak klasörün içinde bulunduğu dll dosyasını hiçbir değişiklik yapmadan, orijinal haliyle yerel disk c sürücüsüne yüklemelisiniz.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir durum vardır. Windows işletim sisteminizin kaç bit olduğuna göre yerel disk c sürücüsünde, dll dosyasını kopyalandığı yerler farklılık göstermektedir. Eğer windows 32 bit işletim sistemine sahip bir kullanıcıysanız, yerel disk c sürücüsünü açıp, ardından Windows dosyasındaki system32 klasörüne girerek, dll dosyasının orijinal halini buraya yüklemelisiniz.

Windows işletim sisteminiz 64 bit ise, yerel disk c sürücüsüne girerek, Windows dosyasındaki system32 klasörüne ya da syswow64klasörü içerisine, dll dosyasının orijinal halini atmanız gerekmektedir.

Bu şekilde yordam giriş noktası dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı hatası uyarısı, çalıştırmak istediğiniz uygulama için kaldırılmış olacaktır. Gördüğünüz üzere bu hatanın çözümünün çok basit bir yolu vardır.

Tek yapmanız gereken eksik ya da yanlış konumlandırılmış dll dosyasını bularak, ya düzeltme işlemi ya da dosyaya internet üzerinden bularak, download işlemini gerçekleştirmenizdir. Bu hatayı bazı yazılımlarda da alabilirsiniz. Şimdi o yazılımların neler olduğuna bakalım.

mscvr100.dll Dinamik Bağlantı Kitaplığında Bulunamadı Hatası Çözümü

Bazı programları açarken bu hatayla karşılaşabilmeniz mümkündür. Bu hata şu şekilde karşınıza çıkmaktadır;

  • C:programfiles(x86)\Subtab\Msvcp100.dll dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı.
  • Bu hatanın çözümü ise, mscvr100.dll, Microsoft visual c++  redistributable’ın dll dosyası olarak bilinmektedir. Visual studio ile yazılmış olan uygulamaların çalışması için gerekli bir dosyadır. Microsoft visual c++ redistributable indirerek bu sorunu çözmeniz mümkündür. İşletim sisteminize göre 32 bit ya da 64 bit olarak indirebilirsiniz. (Dll dosyasını indirmek için buraya tıklayınız.)

kernel32.dll Dinamik Bağlantı Kitaplığında Bulunamadı Hatası Çözümü

Eğer bu dosyaya erişim sağladığınızda giriş noktası bulunamadı hatası alıyorsanız, dosya zarar görmüş olabilir. Bunun sebebi yüklediğiniz bir programdan kaynaklanıyor olabilir. O program çalışırken böyle bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Zarar görmüş olan dosyayı indirerek, onarmanız halinde hatayı düzeltebilirsiniz. İşletim sisteminize göre yüklediğiniz dosyaları yerel disk c sürücüsüne atmanız gerekmektedir. Genellikle Skype programlarında görülür. (Dll dosyasını indirmek için buraya tıklayınız.)

binkw32.dll Dinamik Bağlantı Kitaplığında Bulunamadı Hatası Çözümü

Bu hatayı çözmek için ilgili oyunu silmeli ve daha sonra tekrardan yüklemelisiniz. Daha sonra oyun klasöründeki dll dosyasının orijinalini, yerel disk c sürücüsündeki system32 klasörüne atmanız halinde sorun düzelecektir. (Dll dosyasını indirmek için buraya tıklayınız.)

Bu dll hatasını çözdükten sonra oyun oynarken veya programları kullanırken sıkıntı yaşamamak için Directx sürümünüzü de güncellemenizi tavsiye ederiz. Buraya tıklayarak Directx’i güncelleyebilirsiniz.

İşleminiz bittikten sonra, deneyimlerinizi veya destek taleplerinizi yorumlar kısmında bize ileterek herkesin yararlanması için katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum yapın