GTA 4 Kasma Sorunu (Kesin Çözüm) (2021)

GTA 4 oyununa girdiğiniz zaman oyununuz kasıyor ve donuyor mu? Bu konuda yalnız değilsiniz. Aşağıda sizler için paylaşacağım çözüm yöntemleriyle kesin çözüme kavuşacak ve kasma problemlerinden kurtulacaksınız.

GTA 4 Neden Kasıyor?

GTA 4 kasma sorunu, en çok donanımsal özelliklerden kaynaklanmaktadır. Oyunun kendisinde de optimizasyon sorunu bulunuyor. Bunu son yapılan güncellemelerle gidermiş olsalar da, hala bu optimizasyon sorunları devam ediyor. Bunun dışında bilgisayarınızda arka planda çalışan uygulama sayısı fazlaysa veya kaynakları aşırı tüketen bir uygulama varsa bunlar da takılma sorunu yaşamanıza sebep olabilir.

GTA 4 Kasma Sorunu Kesin Çözüm

gta 4 kasma sorunu çözümü

GTA 4 kasıyor ve donuyor ise hem oyun içi ayarlarını hem de sisteminizi kontrol etmeniz gerekiyor. Yapacağımız optimizasyon işlemleriyle yaşadığınız bu kasma sorunlarını tamamen ortadan kaldırmayı veya minimum seviyeye indirmeyi amaçlıyorum. Bunun için aşağıdaki yöntemleri dikkatlice okuyun ve eksiksizce uygulayın.

Ekran Kartı Sürücünüzü Güncelleyin

ekran kartı sürücü güncelleme

Ekran kartı sürücünüz güncel değilse ve oldukça eski bir versiyonu kullanıyorsanız, güncellemeniz performans artışında size yardımcı olacaktır. Gelen her yeni güncelleme daha iyi bir performans sunmaktadır. Yalnızca GTA 4 hızlandırma işlemi için değil, normal şartlarda da her zaman bu sürücülerinizin güncel olup olmadığını kontrol edin. Daima son sürüm driver kullanmak, sizi bir adım öne götürecektir.

Sürücünüzü güncellemek için öncelikle ekran kartınızın marka ve modelini bilmeniz gerekiyor. Bu marka modeli kullanarak resmi web site üzerinden güncel sürücünüzü indirebilirsiniz. Eğer ekran kartınızın markasını bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayarak GPU-Z programını indirip bilgisayarınıza kurun. Bu program sayesinde grafik kartınızın tüm detaylarını görebilirsiniz. Aşağıdaki linkler üzerinden marka ve model bilgileriniz ile güncel sürücülerinizi bulabilirsiniz.

NVIDIA güncel sürücüler için tıklayın.

AMD güncel sürücüler için tıklayın.

Eğer alternatif bir sürücü güncelleme yolu arıyorsanız, otomatik sürücü güncelleyici programlarından yararlanabilirsiniz. Bu programlar sisteminizi tarayarak tüm donanımların sürücülerini indirmenize olanak sağlar. Bunun için IOBit Driver Booster veya DriverPack Solution programlarını kullanabilirsiniz.

Grafik Ayarlarını Düşürün

gta 4 kasma sorunu için grafik ayarları

GTA 4 grafik ayarları ilk yüklendiğinde bazı sistemlerde orta ya da düşük seviyede başlamaktadır. Ancak tam istediğimiz ayarlar bunlar değil. Bu ayarları daha da düşürerek takılma sorununa çözüm bulacağız. Bunun için oyuna girin ve grafik ayarlarını aşağıda vereceğim ayarlara çevirin.

 • Video Mode: Ne kadar düşük yaparsanız o kadar iyi performans alırsınız.
 • Texture Quality: Low olmalı.
 • Reflection Resolution: Off olmalı.
 • Water Quality: Low olmalı.
 • Shadow Quality: Off olmalı.
 • Night Shadows: Off olmalı.
 • Texture Filter Quality: Anisotropic x2 olmalı.
 • View Distance: Mümkün olduğunca düşürün. Bu ayar ne kadar uzağı görebileceğinizi belirler.
 • Detail Distance: Mümkün olduğunca düşürün. Uzak detayları ne kadar görebileceğinizi belirler.
 • Vehicle Density: Mümkün olduğunca düşürün. Oyun içerisindeki araçların yoğunluğunu belirler.
 • VSync: Off olmalı.

Steam Başlatma Seçeneklerini Değiştirin

gta 4 steam başlatma seçenekleri kodları

Oyunu orijinal olarak Steam üzerinden satın aldıysanız bu ayarları uygulayabilirsiniz. Eğer korsan olarak indirdiyseniz bu adımı atlayabilirsiniz. Steam üzerinde başlatma seçeneklerine erişmek için;

gta 4 çok kasıyor steam başlatma seçenekleri

 • Steam uygulamasını açın ve Kütüphane‘ye girin.
 • Oyun listesinden Grand Theft Auto IV bulun ve sağ tıklayarak Özellikler‘e girin.
 • Açılan ekrandaki Genel sekmesinin en alt kısmında Başlatma seçenekleri kısmını göreceksiniz.
 • Başlatma seçeneklerinin altındaki kutucuğa tırnaklar içerisindeki “-high -nomemrestrict -norestrictions -percentvidmem 100 -noprecache -novblank -heapsize 2097152” bloğunu yapıştırın.
 • Oyuna girip herhangi bir hata olup olmadığını kontrol edin.

Windows Olay Günlüklerini Kapatın

windows olay günlüklerini kapatma

Windows olay günlükleri, Windows sistemi içerisinde hazır gelen bir araçtır. Bu araç sistemdeki tüm işlemleri kayıt altına alır. Önemli verileri Windows sunucularına iletir. Bu sayede Windows olası hataları görüntüleyerek bunların önüne geçmek için gerekli yolu izleyebilir. Ancak bu araç daima arka planda çalışıp verileri kayıt altında tuttuğu için sistemi biraz yorabilir. O yüzden olay günlüklerini kapatmak hem oyun içerisinde hem de genel olarak bilgisayarınızda performans artışı sağlayabilir. Olay günlerini kapatmak için;

windows olay günlüklerini devre dışı bırakma

 • Başlat arama kısmına Sistem Yapılandırması veya msconfig yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Karşınıza gelen pencerenin üst kısmından Hizmetler sekmesine geçiş yapın.
 • Listeden Windows Olay Günlüğü veya Windows Olay Toplayıcısı hizmetini bulun ve sol tarafındaki kutucuğun işaretini kaldırın.
 • Tamam butonuna tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Oyuna girip bir fark olup olmadığını kontrol edin. Eğer herhangi bir fark yok ise aynı işlemleri yaparak Windows Olay Günlüğü hizmetini tekrar açın.

Contig İle GTA 4 Dosyalarını Birleştirin

config ile gta 4 dosyalarını birleştirme

Contig adlı bu program, GTA 4 için özel bir program değildir. Genel olarak hemen hemen her uygulama, oyun veya klasör için kullanılabilir. İşlevi ise klasör ve dosya içerisindeki parçalanmış dosyaları bir araya getirmektir. Bu işlemler GTA 4 fps arttırma çözümü için de kullanılabilir. Programı kullanmak için öncelikle buraya tıklayarak programı indirin. Daha sonra;

contig kullanımı

 • İndirdiğiniz rar dosyasının içindeki Contig64.exe uygulamasını GTA 4 kurulu olan dizinin içerisine atın.
 • Daha sonra Contig64.exe uygulamasına sağ tıklayın. Gönder seçeneğinin üzerine gelin ve Masaüstü (kısayol oluştur) seçeneğine tıklayın.
 • Masaüstüne geri dönün. Burada Contig64 uygulamasının bir kısayolunu göreceksiniz. Bu kısayola sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğine tıklayın.
 • Hedef kısmında orijinal Contig64.exe dosyasının yolunu göreceksiniz. Bunun yanına bir boşluk bırakıp -s ekleyin. (C:\Program Files\Rockstar Games\Grand Theft Auto IV\Contig64.exe -s)
 • Tamam butonuna basın. Masaüstündeki Contig64 uygulamasını çift tıklayarak başlatın.
 • Buradaki işlemler biraz sürecektir. Bitmesini bekleyin.

Commandline Kullanın

gta 4 commandline ile grafik ayarları

Commandline (Komut satırı), GTA 4’ü yapılandırabileceğiniz küçük bir kod yapısıdır. Bu yapı sayesinde grafik üzerinde çeşitli ayarlara erişebilir ve üzerinde değişiklikler yapabiliriz. Bu sayede GTA 4 grafik sorunu kaynaklı kasma sorunlarına da çözüm bulabilmiş oluyoruz. Commandline işlemini yapmak gerçekten çok basit. Buraya tıklayarak Commandline.txt dosyasını indirin ve oyunun kurulu olduğu klasöre atıyoruz. Tek yapmanız gereken bu. Dosyayı kendiniz oluşturmak isterseniz bir not defteri içerisine aşağıdaki kodları yapıştırın ve dosyayı Commandline isminde kaydedin. Commandline.txt dosyasını indirmeden önce içerisinde neler olduğunu görmek istiyorsanız;

-norestrictions
-nomemrestrict
-refreshrate 60
-availablevidmem 12.0
-percentagevidmem 100
-novblank
-framelimit 0
-noprecache
-novblank
-renderquality 0
-shadowdensity 0
-texturequality 0
-viewdistance 1
-detailquality 1
-percentvidmem 2050
-noprecache
-dx9
-width 640
-height 480
-safemode
-availablevidmem 2.6
-noprecache
-nomemresctrict
-minspecaudio
-refreshrate 60
-framelimit 1
-memrestriction

Game Booster Programını Kullanın

game booster ile oyunu hızlandırma

Eğer oyunum hala çok kasıyor diyorsanız, bir de Game Booster programını kullanmayı deneyebilirsiniz. Eğer sistem özellikleriniz düşükse bu programı gireceğiniz her oyunda kullanabilirsiniz. Oyuna girdiğiniz zaman istenmeyen programları ve bazı Windows hizmetlerini devre dışı bırakır. Bu sayede sistem kaynakları daha çok oyun için çalışır. Bu sayede fps artışı sağlarsınız. Bunun için iki farklı program önerisi yapacağım. İki programı da indirip ayrı ayrı kurarak testlerini kendiniz yapın. Hangisinde daha iyi performans aldığınızı düşünüyorsanız onu kullanın.

Razer Game Booster indirmek için buraya tıklayın.

IOBit Game Booster indirmek için buraya tıklayın.

Oyun İçin En Güncel Patch’i Kullanın

Eğer oyunu Steam gibi bir platform üzerinden orijinal olarak satın aldıysanız, zaten yeni güncellemeleri çoktan almışsınızdır. Ama oyunu korsan olarak indirdiyseniz, GTA 4 kasma sorunu patch kaynaklı olabilir. Oyun ilk çıktığında çok fazla optimizasyon sorunu vardı. Ancak zamanla gelen güncellemeler ile bu sorunlar ortadan kalktı ve daha stabil hale geldi. Korsan oyunlara karşı olduğum için maalesef size güncel patch linki veremeyeceğim. Ancak biraz araştırma yaparak Gta 4 için en güncel patch hangisi bulabilirsiniz. Bu patchi indirip kurmanız kasma veya donma sorunlarına çözüm sunabilir.

Grand Theft Auto 4 Sistem Gereksinimleri

Yukarıdaki çözüm yöntemleri kesin çözüm alınabilecek yöntemlerdir. Ancak hepsini denemenize rağmen oyununuz kasmaya devam ediyorsa, sistem gereksinimlerini incelemeniz gerekiyor. Sistem özellikleriniz çok düşük ise ne yaparsanız yapın oyunun kasmasına bir çözüm bulamazsınız. Sisteminizin oyun için yeterli olup olmadığını anlayamadıysanız yorum kısmından benden yardım isteyebilirsiniz.

Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows XP ( SP3 ) / Windows Vista ( SP1 )

İşlemci: Intel Core 2 Duo 1.8GHZ / AMD Athlon X2 64 2.4 GHZ

Ekran Kartı: Nvidia GeForce 7900 / ATI Radeon X1900

Sabit Disk Alanı: 18GB Sabit Disk Alanı

Ses Kartı: DirectX 9.0c destekli Ses Kartı

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7 / Windows 10 (32 bit – 64 bit)

İşlemci: Intel Core 2 Duo 2.2GHZ / AMD Phenom X3 2.1 GHZ

Ekran Kartı: Nvidia GeForce 8600 / ATI Radeon HD 3870

Sabit Disk Alanı: 18GB Sabit Disk Alanı

Ses Kartı: DirectX 9.0c destekli Ses Kartı

Yorum yapın