GTA San Andreas Kasma Sorunu(Çözüm)

GTA San Andreas kasma, takılma ve donma sorunlarının çözümlerini yazımızda inceleyebilirsiniz. Öncelikle 20 seneye yakındır piyasaya şehir oyunları kategorisine hakim olan bir oyundan bahsediyoruz.

Bu oyunu 7’den 70’e herkesin severek oynadığını biliyoruz. Serinin 3.’sü diyebileceğimiz GTA SA‘da yaşanan sorunlarının çözümlerini anlatmak istiyoruz. İlk olarak oyun 2002 yılında piyasaya çıkan bu oyun hakkında konuşulacak çok konu vardır.

Oyun içerisinde kasma yaşayanlar için hazırladığımız rehberimizde aklınıza takılan tüm soruları yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz. Oyun ilk piyasa çıktığı zaman o senenin oynanan en çok oyunları arasında olacağını kestirememiştir. 2004 yılında GTA San Andreas sürümü kısa bir sonra milyonlarca oyuncu kitlesine ulaştı.

Oyun ABD’nin Calaveras kenti üzerinden grafik edilmiştir. Oyun bilgisayarınızdan oynayabileceğiniz gibi telefon üzerinden de oynayabilirsiniz. Bilgisayarda 6 GB civarında yer kaplarken, telefonlarda 1,5 GB yere ihtiyaç vardır. Oyun içerisinde ortalama 135 görev bulunmaktadır.

Oyunda görevlerinin bir çok vazifede üstlenebilirsiniz. Resmi sitesi Rockstar Games üzerinden geriye kalan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

GTA San Andreas Takılma Sorunu Çözümü

Takılma sorunları farklı kategorilerde sınıflandırabiliriz. Örneğin kasmaya sebep olacak nedenleri araştırarak ilk işe başlayabilirsiniz. Eğer oyun üreticisinin istemiş olduğu özellikler ile bilgisayarınız performansı eşleşmiyor veya düşük kalıyorsa, oyun içerisinde donma yaşamanız gayet doğaldır.

Bu sebeple sorunun kaynağının iyi araştırılarak analiz edilmesi gerekiyor. İşe oyunun sistem özelliklerini belirterek başlayalım. Oyun 16 senelik olduğu için günümüzde bu oyunu kaldırmayacak bilgisayar neredeyse az denilebilir. (Sistem özelliklerinden kaynaklı donma veya takılmalar için geçerli) Fakat yine de sistem gereksinimlerini paylaşarak yazımıza devam edelim.

GTA San Andreas Sistem Gereksinimleri (En düşük seviye)

 • İşlemci: İntel Pentium 4 1.8 GHz veya Amd Athlon XP 1800+
 • Ekran Kartı: NVDIA GeForce 6600 veya Amd Radeon 9500 Pro
 • Ram: 384 MB
 • İşletim Sistemi: Windows XP (32) bit
 • DirectX: DirectX 9
 • Boyutu: 6 GB

GTA San Andreas Sistem Gereksinimleri (Önerilen)

 • İşlemci: İntel Pentium 4 1.8 GHz veya  AMD Athlon XP 1800+
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 6600 veya AMD Radeon 9500 Pro
 • Ram: 384 MB veya üzeri
 • İşletim Sistemi: Windows 7 (64) bit – Windows 10
 • DirectX: DirectX 9
 • Boyutu: 6 GB

Bu arada gta san andreas en az directx 9.0 istiyor hatası çözümü için gerekli bileşeni indirip bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. DirectX indirmek için buraya tıklayın ve programı bilgisayarınıza indirip kurulumunu gerçekleştirin.

Eğer gta san andreas kasıyor diyorsanız, bakmanız gereken aşamaları da şöyle sınıflandıralım. Bilgisayardan kaynaklı takılmalar veya oyun içerisinde yapmadığınız ekran kartı sorunlu donmalar diyebiliriz. Bilgisayardan kaynaklı olmasını da şu şekilde izah edebiliriz. Bilgisayarın başlangıçta açılan programları bulup kapatmanız gerekiyor.

Bunun yanında anti virüs taraması yapmanız büyük faydalar olacaktır. Ayrıca oyunun kurulu olduğu dizinin kapasitesini arttırmalısınız. Bununla birlikte güvenlik duvarı kapatmayı denemelisiniz. Son olarak tüm driverlarınızı güncellemeniz gerekiyor. Bununla ilgili daha fazla bilgi almak için burada ki yazımızı şiddetle okumanızı tavsiye ederiz.

Özellikle ekran kartı driveri bu oyunda bakmanız gereken ilk noktadır. Fps arttırma tavsiyesi için ekran kartı yükleme veya güncelleme işlemi önerilir. Genellikle oyun içerisinde grafik düşüklüğü sebebiyle kasmalar meydana gelmektedir. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için Driver Booster programını kurarak tarama yapınız. Kısa süre içerisinde eksik olan driverları bularak güncellemesini program aracıyla yapabilirsiniz.

Ayrıca oyun içerisine girip görüntü ayarları kontrolü yapmanız da bir çözüm olabilir. Grafik ayarları(graphic settings veya video) kısmına girerek bütün ayarları Low yani en düşük seçeneğine çekin. Böylece sisteminiz daha az zorlanacak ve kasma problemleriniz en aza inecek.

Eğer bütün bu işlemlerden sonra sorununuz hala çözülmediyse sorununuz oyunla ilgili değil, bilgisayar sistemiyle alakalıdır. Aşağıdaki yazılarımıza göz atın bilgisayarınızın performansınızı artırabilirsiniz.

Yorum yapın