hoi4 (Hearts of Iron 4) Kasma Sorunu Çözümü

Oyun oynarken çoğumuz kasma veya donma problemleri yaşıyoruz. Bu problem yüzünden de sinir krizleri geçirebiliyoruz. Şahsen ben geçiriyorum! Hele de, en heyecanlı yerinde oyun kasıyorsa veya donuyorsa! Eminim bu sizin de başınıza çoğu kez gelmiştir. Bu makalede sizlerle hoi4 kasma sorunu ve çözümü hakkında bilgiler vereceğim. Bu bilgileri okuyup uygulayarak oyundaki kasma ve takılma problemlerine çare bulabilirsiniz.

Oyunum Neden Kasıyor?

Hoi4 içerisinde çok fazla cisim ve eşya barındıran bir oyundur. Bu tip fazla obje bulunduran oyunlarda bilgisayarınızın ekran kartını ve işlemcisini yormaktadır. Özellikle oyun ilerledikçe daha da fazla objenin sahneye gelmesiyle bilgisayarınız zorlanmaya başlar.

Hearts of Iron 4 Kasma Sorunu Çözümü

Eğer oyununuz çok kasıyorsa FPS sorunu yaşıyorsunuz demektir. Grafik Ayarları kontrolü yapmalı ve FPS Arttırma işlemlerine başvurmanız gerekir. Ancak bunlar her bilgisayarda olumlu sonuç vermeyecektir. Zira bilgisayarınızın donanımları çok önemlidir. Eğer, “bilgisayarım hoi4 kaldırır mı?” diye merak ediyorsanız, yazının devamını okuyun. Burada oyun için gerekli sistem gereksinimlerini paylaştık.

#1 – Oyun İçi Ayarları Minimuma Getirin

Hoi4 çok kasıyor diyorsanız, ilk yapmanız gereken şey oyun içi grafik ayarlarını kontrol etmek olmalıdır. Bu ayarlar yüksek ise bilgisayarınızın donanımı kaldırmıyor olabilir. Grafik ayarlarını minimum seviyede tutarak kasma sorununuza bir çözüm bulabilirsiniz. Bunun için oyuna giriş yaptıktan sonra ana menüdeki Options kısmına giriş yapın. Bu kısımdan Video kısmına giriş yaparak aşağıdaki ayarları inceleyerek düzeltin. Ancak şunu da belirtmeliyim; oyunun kendisinde optimizasyon sorunu var. Bu nedenle kasma sorunu yaşamaya devam edebilirsiniz. Ayrıca biraz araştırma ile Hoi4 fps arttıran modlar bulabilirsiniz. Bu modlar oyundaki bazı işlevleri kısarak kasma ve donma sorunlarına çözüm olabiliyor.

[su_list icon=”icon: chevron-right” icon_color=”#00ba03″]

 • Mode: Fullscreen seçili olacak.
 • Resolution: Ekran çözünürlüğü ne kadar düşük olursa, sistemi o kadar az yoracaktır. Seçenekleri düşürüp deneyerek en uygun olanı bulmalısınız.
 • Multisample Level: Ayar 0 “sıfır” olarak değiştirilecek.
 • Texture Quality: En düşük seviyeye “Low” getirin.
 • UI Scaling: 1.0x olarak ayarlayın.
 • VSync: İşaretli ise işareti kaldırın.
 • Rivers: İşaretli ise işareti kaldırın.
 • Cities: İşaretli ise işareti kaldırın.
 • 3D Trees: İşaretli ise işareti kaldırın.
 • Weather: İşaretli ise işareti kaldırın.
 • Reflections: İşaretli ise işareti kaldırın.
 • Shadows: İşaretli ise işareti kaldırın.
 • 3D Building: İşaretli ise işareti kaldırın.
 • 3D Units: Bu kısım işaretli ise işaretli kalabilir. Ancak kasma sorunu yaşanmaya devam ederse işaretini kaldırabilirsiniz.
 • High Quality Pixel Shaders: İşaretli ise işaretini kaldırın.
 • Full Rendering Resolution: Bu kısım işaretli ise işaretli kalabilir.

[/su_list]

#2 – Ekran Kartının Sürücüsünü Son Sürüme Güncelleyin

Hearts of iron 4 fps arttırma yollarından bir tanesi de ekran kartı sürücüsünü güncellemektir. Ekran kartı üreticileri optimizasyon için sık sık yeni güncellemeler yayınlarlar. Bu güncellemeler hem oyunlarda hem de genel kullanımlarda bilgisayarınızın performansını arttırmaya yardımcı olur. Bu nedenle eğer ekran kartı sürücünüz güncel değilse, en yeni sürüme güncelleyin. Ve daima güncel tutmaya dikkat edin!

Peki ekran kartımı nasıl güncelleyeceğim? Bunun için ekran kartınızın marka ve model bilgilerine ihtiyacınız var. Bu şekilde üreticinin kendi web sitesinden son sürüme ulaşabilirsiniz. Eğer ekran kartının modelini bilmiyorsanız AIDA64 programını indirerek marka model bilgisini öğrenebilirsiniz. Ve üreticinin resmi web sitesine girerek güncel sürücüyü indirebilirsiniz.

#3 – Bilgisayardaki Gereksiz Dosyaları Temizleme

Windows işletim sistemleri zamanla yavaşlamaya başlar. Bu gereksiz programlar, dosyalar ve önbellekler yüzünden gerçekleşir. Hearts of iron iv kasma sorunu yaşıyorsanız, bilgisayarınızda bir temizlik yapma vakti gelmiş demektir! Yapacağınız bu temizlik ile oyunda birkaç fps artışı daha sağlayabilirsiniz. Bunun için Disk Temizleme, Temp Dosyaları Temizliği ve birkaç temizlik programı kullanacağız.

[su_highlight background=”#c8021e” color=”#ffffff”]1 – Disk Temizleme Aracı[/su_highlight]

Windows sistemin kendisinde bulunan Disk Temizleme aracı, seçeceğiniz sürücü içerisindeki gereksiz dosyaları otomatik olarak tespit eder ve siler. Bunun için Windows başlat kısmına gelin ve “Disk Temizleme” yazıp Enter tuşuna basın veya sol tarafından fare ile üzerine tıklayın. Bu kısımda sizden sürücü seçmenizi isteyecektir. “C” sürücüsünü seçerek “Tamam” butonuna tıklayın. Sistem taraması tamamlandıktan sonra karşınıza küçük bir pencere gelecek. Bu pencerede silinecek dosyalar yazısının altındaki tüm tikler seçili hale getirilecek. Tüm tikler seçildikten sonra aşağıdaki “Sistem dosyalarını temizle” butonuna basın. Temizlik bittikten sonra pencereleri kapatabilirsiniz.

[su_highlight background=”#c8021e” color=”#ffffff”]2 – Temp Dosyalarını Temizleme[/su_highlight]

Temp dosyaları bilgisayarınızdaki geçici dosyaların bulunduğu kısımdır. Bu dosyalar tamamen gereksizdir. Sık sık silmenizi tavsiye ediyorum. Bu dosyaları silmek için Windows başlat kısmına “Çalıştır” yazabilirsiniz. Veya herhangi ekrandayken klavyenin en sol altında bulunan CTRL tuşunun yanındaki Windows tuşu ile birlikte “R” tuşuna basabilirsiniz. Açılan küçük pencereye önce “temp” yazarak Enter tuşuna basın. Buradaki tüm dosyaları seçerek silin. Ardından tekrar Çalıştır‘ı açın ve bu sefer “%temp%” yazarak Enter tuşuna basın. Aynı şekilde burada bulunan tüm dosyaları da temizleyin.

[su_highlight background=”#c8021e” color=”#ffffff”]3 – Gereksiz Dosyaları Silme Programları[/su_highlight]

Bilgisayarınız iyice yavaşlamaya başladıysa, birçok gereksiz program ve gereksiz dosya birikmiş olabilir. Yukarıdaki işlemler ile gereksiz dosyaları temizledik. Şimdi sıra gereksiz programları kalıntı bırakmadan tamamen bilgisayardan silmeye geldi. Bunun için size önerebileceğim 2 tane program var. CCleaner ve Glary Utilities. Programları şu linklerden indirebilirsiniz:

CCleaner İndir

Glary Utilities İndir

Bu iki program da bilgisayarınızdaki tüm programları tarayarak karşınıza bir liste olarak çıkartır. Bu listeden kullanmadığınız programları seçerek tamamen bilgisayarınızdan kaldırın. Glary Utilities programı içerisinde yukarıdaki yaptığımız işlemler için kullanabileceğiniz farklı araçlar da bulunuyor. Bu programı kullanarak tüm işlemleri tek bir program üzerinden yapabilirsiniz.

#4 – Belki de Yeni Bir Bilgisayar Almanın Vakti Gelmiştir

Tüm bunları yaptınız ancak hearts of iron 4 kasma sorunu için bir çözüm bulamadınız mı? Üzgünüm, dost acı söyler. Ama muhtemelen artık bilgisayarınıza veda etmenin vakti geldi. Size yıllardır katlandı! Emek verdi! Birlikte onca anınız oldu! Ama değişen teknolojiye ayak uydurmanız gerekiyor. Bu yüzden artık daha güncel donanıma sahip yeni bir bilgisayar almanız gerekiyor. Bu şekilde hoi4 dahil birçok farklı oyunu kasmadan ve donmadan oynayabilirsiniz.

Eğer yeni bir bilgisayar alma konusunda yeterince bilgiye sahip değilseniz yorumlarda size yardımcı olmak için bekliyor olacağım!

Hearts of Iron 4 Sistem Gereksinimleri

Oyunu oynamak için gerekli en önemli unsurlardan biri de bilgisayarınızın donanımıdır. Bilgisayarınızın donanımı ile hoi 4 sistem gereksinimleri karşılaştırması yaparak bir fikir sahibi olabilirsiniz. Sizlere hearts of iron 4 kaç gb, ne kadar ram gerekiyor, minimum hangi model ekran kartı gerekiyor gibi bilgileri paylaşacağız.

Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit ya da üzeri

İşlemci: Intel Core 2 Quad Q9400 @ 2.66 GHz / AMD Athlon II X4 650 @ 3.20 GHz

Bellek: 4 GB RAM

Ekran Kartı: 1GB VRAM’li ATI Radeon HD 5850 veya NVIDIA GeForce GTX470

DirectX: Sürüm 9.0c

Depolama: 2 GB kullanılabilir alan

Ses Kartı: Direct X uyumlu ses kartı

Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7 64 ya da üzeri

İşlemci: Intel Core i5 750 @ 2.66 GHz / AMD Phenom II X4 955 @ 3.20 GHz

Bellek: 4 GB RAM

Ekran Kartı: 2GB VRAM’li ATI Radeon HD 6950 veya NVIDIA GeForce GTX570

DirectX: Sürüm 9.0c

Depolama: 2 GB kullanılabilir alan

Ses Kartı: Direct X uyumlu ses kartı

Yorum yapın