Huawei Y7 Kasma Sorunu (Çözüm)(2021)

Huawei y7 marka telefonda kasma, donma veya takılma sorunu yaşıyorsanız, mutlaka yazımızı okumalısınız.

2019 yılında piyasa sürülen telefon günümüzde popülerliğini korumaktadır. Ortalama 1800 TL ile 2200 TL gibi satış rakamına sahip olan telefonun detaylarını sizlerle paylaşarak telefon üzerinde yaşanabilecek sorunlara dair çözümleri sunacağız.

Rakiplerine göre özellikleri iyi olan telefon piyasaya hızlı bir şekilde giriş yaptı. Bazı insanlar artık bilindik markalar yerine bu tip telefonları tercih ediyor. Rakip fiyat karşılaştırmasında pek çok kullanıcı Huaweiyi tercih ediyor.

Baktığınız zaman bilindik markaların aynı özellikte telefonları 3000 TL’ nin altında yok denecek kadar azdır. Huawei y7 güncel fiyatlarını buradan takip edebilirsiniz.

Bu kısa bilgileri paylaştıktan sonra telefonda yaşanabilecek kasma, takılma veya donma sorunları anlatalım.

Bu problemlere yapacağınız ufak dokunuşlar ile sorunu kökten halledin.

Huawei Y7 Donma – Takılma Sorunu

2019 yılında piyasa çıkmış olan bir telefondur. Telefonu satın alan bazı kullanıcılar başta internet siteleri olmak üzere pek çok mecrada “telefon çok kasıyor” “aşırı yavaş” gibi şikayetlerini ilettiler.

Henüz yeni alınmış ve garantisi devam telefonları incelemek için öncelikle yetkili servise göndermeniz gerekiyor. Yani sorunun sistemsel kaynaklı mı yoksa telefonda bulunan bir sıkıntıdan mı kaynaklandığının ilk aşamada çözülmesi gerekiyor.

Ancak bu şekilde diğer adımlara geçmeniz gerekiyor. Burada anlattığımız bu bilgi neden önemli derseniz ; eğer sistemsel bir probleminiz varsa burada anlattığımız her şeyi yapsanız bir kasma veya takılma sorununuz devam eder. Bunun için ilk durak yetkili servis olması gerekiyor.

Sistem güncellemelerini sürekli olarak kontrol etmeniz gerekiyor. Gelen yeni bir güncellemede eski sorunlarınız tamamen ortadan kalkabileceği gibi kısmi de sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Bunun için güncellemeyi sakın atlamayın.

Donma sorunu yaşıyorsanız, bunun bir çok sebebinin olduğunu hatırlamak isteriz. İlk olarak telefonunuzda virüs taraması yaparak işe başlayabilirsiniz. Eğer zararlı yazılımlarla varsa bu durumdan telefon da etkilenir. Kasma ve takılmaya sebep olabilir.

Bu aşamayı geçtikten sonra kullanmadığınız uygulamaları mutlaka silin. Gerektiği zaman tekrar yüklemeyi deneyin. Örneğin bir uygulamayı ay da 1 kez kullanıyorsanız, mutlaka silin ve gerektiği zaman tekrar download ederek yükleyin.

Huawei Y7 Kasma Sorunu Nasıl Çözülür ?

Kapasite aşımlarını mutlaka kontrol altına almanız gerekiyor. Telefon hafızasının yetersiz kalacağı durumlarda kısa mesaj veya resimler gibi bir çok dosya silin ya da hafıza kartı alarak soruna kökten çözüm bulun.

Telefon üzerinde yapacağınız cihaz bakımı ile fazla biriken çerezlerin silinmesini sağlayabilir ve telefona rahat bir nefes aldırabilirsiniz. Aşırı ram bellek tüketen uygulamayı kullanmaya özen gösterin. Zira böylece telefonun hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak arka planda çalışan uygulamaları sıklıkla kontrol ederek, kapatın.

Ayrıca arka plan resimleri koyu seçmeyi deneyin. Renkli ve animasyon tarzı arka plan resimleri seçmeyin. Buda kasmaya neden olabilecek diğer sorunların başında gelir. Kısa maddeler halinde liste şeklinde anlatalım.

  • Sorunun sistem mi yoksa telefondan kaynaklı olduğunu tespit ediniz. (Yetkili servis)
  • Güncellemelere bakmalısınız.
  • Kullanmadığınız uygulamaları silin ve gerekirse tekrar yükleyin.
  • Hafıza kartı kullanın ve gereksiz dosyaları silin.
  • Sık sık arka plan uygulamalarını temizleyin.
  • Anti virüs taraması yapın.
  • Arka plan resimleri sade seçin. Animasyon seçimi yapmayın.
  • En son burada anlattığımız çözümler olmazsa fabrika ayarlarına geri dönüş yapın.

Huawei y7 Neden Donuyor ?

Bunun birden fazla sebebi olabilir. Bunun için yukarı paylaştığımız adımları tek tek yapmanız gerekiyor.

Burada atlamanız gereken en önemli nokta, sorunun telefondan mı yoksa sistemsel mi kaynaklandığını çözmek olacaktır.

Bunu da anlamanın en iyi yolu eğer telefonu yeni aldıysanız ve kasmalar başladıysa hemen yetkili servise gönderin. Eğer belli bir süredir sıkıntısız kullanıyorsanız (1-2 sene gibi) ve donma ya da takılmalar başladıysa burada yapmanız gereken yukarıdaki adımları uygulamak olacaktır.

Bilgisayarınız, telefonunuz veya tabletinizde her türlü kasma, donma, takılma problemi için sitemizdeki diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın