iOS 13 Kasma Sorunu ve Çözümü

İOS 13 kasma, takılma ve donma sorunu yaşayanlar için hazırladığımız rehberimizde genel olarak yaşadığınız sorunları ele aldık. Yaşanan sorunların çözümlerine dair ipuçlarını makalemizden bulabilirsiniz. Daha önce paylaşmış olduğu ve güncelleme alan İOS 14 kasma yaşayan ziyaretçilerimiz için buradaki link üzerinden detaylı incelemelerde bulunabilirsiniz. Şimdi gelelim İOS 13 güncelleme alan telefonlarda yaşanan sorunları inceleyelim. Öncelikle 12 sürümünde bazı sorunlar olduğunu söylemek doğru olsa gerek. Fakat 13 güncelleme gelmesiyle birlikte bazı telefonlarda sorunlar tamamen ortadan kalksa da bazı cihazlarda sorunlar baş göstermiştir. Aynı de 13 sürümünden 14’e geçişten sonra sorunlar cihaz bazlı oluşabilmektedir.

Bildiği üzere gelen 13. güncelleme art arda 13.1.0 – 13.1.1 ve 13.1.2 gibi güncellemeleri geldi. Çıkan sürümle birlikte açıklar 13.1.0 çıktı. Ardından yine kullanıcılar gelen geri bildirimlerle birlikte sırasıyla 13.1.1 ve 13.1.2 çıktı. Yine testler devam ederek en son İOS 13.7 geldi. Bu sürümden sonra İOS 14 gelmiştir. Yazımızda belirttiğimiz gibi en son sürüm olan İOS 13.7 başta olmak üzere 13 sürümünde yaşanan sorunları ve yapmanız gereken adım adım anlatmaya çalışacağız. Dilerseniz İOS 13 ile gelen yenilikleri kısa kısa anlatarak güncelleme de yapılan artıları anlatalım.

iOS 13 hayatımıza ne kattı ?

Aşağıdaki tablomuzda İOS 13 ile birlikte gelen özellikler karşımıza çıkıyor. İçeriğin tamamını buradan inceleyebilirsiniz. Kısa eski sürümleri ile birlikte yapılan performans iyileştirmelerinden kayda değerleri burada sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tanımadığınız bir numara sizi araması durumun telefonu sessiz alıyor. Şarj süresi uzatıldı ve veri modu internete bağlanma durumunda şarj süresi başta olmak üzere pek çok performans iyileştirmesi yapıldı. Bunun yanında PlayStation 4 ve Xbox cihazları üzerinden kablosuz kumanda olabilme özelliği geldi.

Kısa güncelleme ve performans iyileştirmeler bu şekilde yapıldı. Yine fazla bilgi için paragraf içerisinde paylaşılan link üzerinden inceleme yapabilirsiniz. Konunun son olarak 1 Eylül 2020 güncelleme aldığını söylemek mümkündür. Bununla birlikte yapılacak tüm iyileştirmeler İOS 14 sürümüyle birlikte yeni bir güncelleme almış oluyor.

App Store’da Arcade Kamera ve Fotoğraflar Memoji ve Mesajlar
Koyu mod Apple ile giriş yapma QuickPath
Anımsatıcılar Harita Safari
Siri Mail Notlar
CarPlay Artırılmış Gerçeklik Sağlık
Metin Düzenleme Fontlar Dosyalar
Apple Music Ekran Süresi Performans
Gizlilik ve Güvenlik Dil desteği Diğer özellikler ve iyileştirmeler

iOS 13 kasma ve takılmalar

Genel itibariyle yaşanan İOS 13 de yaşanan bu sorunları bu başlığımız altında inceleme fırsatımız olacak. Bir çok forum sitesi olmak üzere kullanıcılardan gelen yorumların başında bu gelen İOS 13 sürümün çok ağır olduğu ve 12. sürümün 13.’ye kıyasla daha iyi olduğu söylenmektedir. Öncelikle bu bilgi cihazdan cihaza bağlı olarak değişmektedir. Cihazınız eski ve güncelleme alırsanız telefonunuzda kasma takılma meydana gelmesi son derece normaldir. İphone 6 ve üzeri telefonlarda bu sürümün hiç bir sıkıntı yaşatmayı net olarak belirtebiliriz. Fakat %1 bile olsa bazen bazı cihazda kullanıcı hatasının yanında sistemsel olarak da takılmalar meydana geliyor. Bu sorunu aşmak için cihazın hafızası başta olmak üzere bir takım ayarlara bakmanızda büyük fayda olacaktır. Gereksiz programlar silinmeli ve çerezleri kontrol edilerek gereksizler temizlenmelidir.

Peki hangi cihazlarda sorun yaşamadan güncelleme alabiliyorsunuz ?

 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Artı
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPod touch (7. nesil)

Yorum yapın