iPhone Yavaşlık ve Kasma Sorunu (Çözüm)

iphone-kasma-sorunu

iPhone yavaşlık, kasma, donma ve takılma sorunu çekenlerden birisi de siz misiniz? Bu sorun iPhone kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı, çözüm yolları oldukça kısa ve basit bir sorundur. Aşağıda anlattığımız bir kaç ufak detay ile sorununuzun kesin olarak çözüldüğünü göreceksiniz.

iPhone 2007 yılında piyasa çıkan, 2021 yılını yarıladığımız şu aylarda piyasadaki pazar payını her gün artıran ve dünya genelinde en iyi telefon olarak gözümüze çarpan cep telefonudur.

Ancak her üründe olduğu gibi, kullanıcılar tarafından sıklıkla dile getirilen birkaç sıkıntı vardır. Bunlardan en önemlisi telefonda yaşanan yavaşlık, kasma, takılma ve donma problemidir. Bu sorunu nasıl aşabileceğinizi ve neler yapmanız gerektiğini makalemizde elimizden geldiğince anlatmaya ve çözüm yollarını sunmaya çalışacağız.

iPhone Yavaşlık, Kasma, Donma, Takılma Sorunu Çözümü

Piyasada 15 seneye yakındır kullanılan IOS işletim sistemine sahip iPhone ‘da yaşanan sorunların başında menü geçişlerinde takılma ve yavaşlık gelir. Bu sorunu çözmenin birçok yolu vardır.

Önce bellek kapasite sorunu olup olmadığına bakmalısınız. Hafıza kapasitesinde doluluk oranı çok yüksekse telefonda kasılmalar yaşanabilir. Bellek dolu olduğundan dolayı bu tip sorunların olması doğaldır. Çözüm gayet basittir.

Kapasite doluluk oranını azaltmanız gerekiyor. Resim, video veya dosyaları İCloud gibi bir bulut sistemine veya iTunes üzerinden bilgisayarına taşımanız ardından telefondan silmeniz gerekiyor. Aynı şekilde SMS’lerin fazla olması kasmaya küçük miktarda olsa sebep olabilir. Bu yüzden gereksiz olanları silmenizde fayda olacaktır.

Telefonda virüs taramasını mutlaka yapınız. Eğer böyle bir sıkıntı varsa, kesinlikle bu sorunu ortadan kaldırmanız gerekiyor. Sistem güncellemelerini sık sık kontrol ediniz.

Yapmanız gereken diğer bir nokta ise telefonu yormayacak uygulamaları kullanmanız olacaktır. Eğer gerekli ise kullandıktan sonra uygulama silip, ihtiyaç halinde tekrar kurabilirsiniz. Böylece iPhone cep telefonunu kullanırken, yaşanabilecek kasma ve donmalara karşı kısa çözümler bulabilirsiniz.

Bunlara ek olarak telefonda arka plan çalışan uygulamaların olması halinde yine donmalar yaşanabilir. Bu nedenle ayarlar bölümün arka planda çalışan uygulamaların yenilenmesini kapatabilirsiniz. 

Son olarak arka plan resimleri seçerken hareketli olmamasına özen gösterin. Böylece fazladan ram bellek tüketimi olmayacak ve kasmaya çözüm olabilecektir.

Eğer iPhone cep telefonunuzun kasmasının nedeni ios güncellemeleriyse, sistem güncellemesini geriye alıp eski sürümü kullanmaya dönebilirsiniz. Özellikle ios 13 ve ios 14 güncellemeleriyle bazı problemlerin oluştuğu gözlemledik. Bu problemlerin çözümü için aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

iPhone Oyunlarda Kasma Sorunu

Eğer menü geçişlerinde veya standart işlevlerde kasma, donma veya takılma gibi bir probleminiz yoksa fakat oyun veya uygulamaları açtığınızda cep telefonunuz kasmaya, donmaya başlıyorsa aşağıdaki makalemizdeki alternatifli yöntemlerimizde sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Burada anlattığımız bütün yöntemlerin yetersiz kalması halinde: Telefonun içerisindeki bütün dosyaları yedekleyip, telefona format atmaktan başka geriye pek de yapılacak bir şey kalmıyor maalesef. Fabrika ayarlarına dönerek telefonu tekrar sağlıklı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum yapın