Mac Adresi Sorgulama ve Değiştirme (Çözüm) (Resimli Anlatım)

mac-adresi-sorgulama-ve-degistirme-ana-gorsel

Cihazınızdaki Mac Adresi’nin ne olduğunu sorgulamak (öğrenmek) ve değiştirme işlemini nasıl yapacağınızı detaylı bir şekilde anlattık. Bu yazımızı sonuna kadar takip ederek çözüme ulaşabilirsiniz.

Mac adresleri üreticiler tarafından atanmaktadır. Ancak bazen, mac adreslerini değiştirmek ve taklit etmenizi gerektirecek nedenler olabilir. Genellikle insanlar, ziyaret ettikleri sayfaların mac adreslerini görmekten rahatsız olurlar ve sayfalarda görünmesini istemezler. Ancak bu şöyle bir durumdur:

Mac adresleri, sadece yerel ağlar üzerinden cihazlar arasındaki iletişim için kullanılmaktadır. Yani mac adresiniz evinizdeki internet sağlayıcısı veya modem kaynaklı oluşan bir adres değildir. Mac adresini değiştirmek için birçok nedeniniz olabilir.

Mac Adresi Nedir?

Media accress control yani mac adresi, her aygıtta tek ve değişmez olan fiziksel adres ya da donanım adresi olarak adlandırılmaktadır. Yani kısaca kullandığınız aygıtın kimlik numarasıdır.

Ip adresi ile karıştırılma gibi durumlarla karşılaşılabilir. Ancak Ip adresi değişiklik gösterebilirken, mac adresi eşsizdir ve değişmez.

Mac adresi, internet ortamında bulunan iki ana bilgisayar arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla kullanılan 48 bitlik bir adrestir. Bu adres bir donanım adresidir. Bu adres ağ kartının belleminde saklanmaktadır. Mac adresleri küresel olarak benzersizdir.

Ağ kartı satıcıları, 48 bitlik mac adresinin ilk 24 bitini IEEE’den alırlar, bu aldıkları 24 bite OUI (Organizationally Unique Identifier) denir. Kalan 24 biti, ağ kartı satıcıları kendileri üreterek, kartın bellemine yazarlar. Mac adresleri 16’lık yani hexadecimal sayı sistemi ile yazılmaktadır. Her 16’lık karakterin karşılığı 4 bittir. Mac adresinim ilk 16’lık karakteri, satıcıyı temsil etmektedir.

Ama kullanıcıların arattığında görebileceği mac adresi 12 karakterden oluşur. Örnek verecek olursak; D8:23:9F:5E:23:59 bu şekilde görünür.

Mac Adresi İle Yapılabilecekler

Mac adresi ile bazı işlemler yapılmaktadır. Örneğin, telefonunuz kaybolduğunda mac üzerinden telefon sorgulama veya mac üzerinden adres tespiti yapılabilir mi?

Mac üzerinden telefon sorgulama işlemi yaparak, kaybolan telefonunuzu bulmak mümkün olmayacaktır. Ancak çalınan cihazı teknik servise bildirerek ya da aynı ağ üzerinde ise bazı programlar vasıtası ile sorgulama sonucunda kaybolan cihazınızı bulabilmeniz mümkündür.

Mac adresi, aynı ağ içinde bulunan, kullanıcılar için çeşitli kurallar oluşturarak işlem yapmaktadır. Bu kurallar çerçevesinde, internete akışın yasaklanması veya mac üzerinden kullanıcı ve yer tespiti gibi konularda bilgi vermektedir.

Bu nedenle ağ üzerinde bulunan kullanıcıların ve network ortamında internete giren kullanıcıların hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Peki, bu durum ne anlama gelmektedir?

Aynı ağ üzerinde internete giren, internet kafe çalışanları, oteldeki kullanıcılar ve işyerinde çalışanlar aynı internet hattını kullanarak işlem yapmaktadır. Görüldüğü üzere mac adresleri ile çok fazla işlem yapılmamaktadır. Ancak mac adresiyle, donanım belirleyebilirsiniz.

Mac Adresi Sorgulama (Öğrenme)

Mac adresi nasıl bulunur öğrenmek isterseniz, cihazınızın orijinal mac adresini öğrenmek için aşağıdaki kısa işlem adımlarını uygulamanız yeterlidir:

 • Araç çubuğundaki arama kısmına giriyoruz.
 • Cmd yazıp Enter’a basıyoruz.
 • Açılan komut istemcisinde ipconfig/all yazıp Enter’a basıyoruz.
 •  mac adresi öğrenmek için komut istemcisi
 • Görselde işaretlenen kısımlarda görüldüğü gibi Fiziksel Adres ( Physical Address) yazan kısım bilgisayarınızın mac adresini gösterir.
 • Bilgisayarınızdaki diğer bütün özellikleri öğrenmek için buraya tıklayın.

Mac Adresi Neden Değiştirilir?

Mac adresi değiştirmek için yukarıda belirttiğimiz gibi çeşitli nedenler vardır. Bu nedenlerden dolayı mac adresini değiştirebilirsiniz. İşte bu nedenler;

 • Part güvenliği aynı zamanda part security diye bilinen yapılandırma işlemi ile, Cisco gibi switchlerde sadece tek bir mac adresini izin veriliyorsa, istediğiniz bir bilgisayarın mac adresini öğrenerek, ağa dâhil etmek istediğiniz bilgisayara kopyalayarak, ağa giriş yapabilirsiniz. Bu yöntem genellikle sızma testlerinde kullanılır.
 • Sizler, ister iyi niyetle olsun ister kötü niyetle, mac adresinizin gizli kalmasını isteyebilirsiniz. Çünkü gizlilik ve mahremiyet konuları oldukça önemlidir. Bazı araçları kullanarak, org-scan gibi, yerel ağdaki cihazların mac adreslerini öğrenerek kopyalabilir, biri sizin mac adresinizle herhangi bir suça karışırsa hemen mac adresinizi değiştirebilirsiniz.
 • Başka neden ise, ortak ağda wifi kullanarak risk altında olduğunuzu düşünebilirsiniz. Bu yüzden bir güvenlik önlemi olarak düşünerek, mac adresinizi değiştirebilirsiniz.
 • Ayrı bir IP adresi almak için mac adresinizi değiştirebilirsiniz. Mac adresinizi değiştirmeniz halinde, DHCP sunucusu sizin için farklı bir IP adresi verebilir.

Bu nedenlerden dolayı, mac adresinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Adınızın herhangi bir suça karışmaması için dikkatli olmalısınız.

Mac Adresi Nasıl Değiştirilir?

Mac adresini değiştirmek, farklı yollarla gerçekleştirilebilmektedir. Bir programa ihtiyaç duymadan mac adresinizi değiştirebilirsiniz. İlk olarak;

 • Windows bilgisayarınızda programsız bir şekilde mac değiştirmek için, aygıt yöneticisindeki yapılandırma bölmeleri size özel bir mac adresi belirlemeniz için olanak sağlar.
 • Bunu yapabilmek için, Windows 10, Windows+x tuşlarına basarak, aygıt yöneticisi seçeneğini tıklamalısınız.
 • Daha sonra, ağ bağdaştırıcıları bölümünün altında bulunan, ağ arayüzünü seçmelisiniz.
 • Ardından bağlam menüsü üzerinden özellikleri seçerek, gelişmiş sekmesini ve önellilik listesinden de ağ adresi girişini seçin.
 • Değer seçeneğini etkinleştirerek, ayırma karakterler kullanmadan, yeni bir mac adresi yazmalısınız. Daha sonra Tamam’a tıklayın.
 • mac-adresi-degistirme-ayarları
 • İkinci yol ise, programla mac adresi değiştirmedir. Bilinen çok fazla, mac adresi değiştirme programı vardır. Bir tanesinin örneğini burada vereceğiz.

Technitium mac address changer programını kurarak, çalıştırmalısınız. (indirmek için buraya tıklayın.)

Yapacağız ilk adım ilgili ağ kartını seçmektir. Daha sonra, adres kısmına, almak istediğiniz mac adresini yazarak, alttaki change now düğmesine tıklamalısınız. Bu yolla, mac adresi atamasını sağlamış olursunuz.

Mac Adresi Değiştirme Programları

Mac adresi değiştirmek için, programlar mevcuttur. Bir tanesi hakkında yukarıda bilgi vermiştik. Daha çok kullanılan ve işe yarar bazı programlarda vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

Bu program size, mac adresi ve ağ adaptörü değiştirme imkânı sağlayacaktır. Uygulamayı kullanmak oldukça kolaydır. Programın arayüzü için sadece bağdaştırıcısı seçeneğine girerek change mac linkine tıklamalısınız. Bu adrese yeni mac adresi yazarak, bir mac adresi üretebilirsiniz. Bu çok basit bir programdır. Bu program, windows xp ve windows 8.1 ve tüm microsoft windows işletim sistemleri için uygun olup, kurulum ve uygulaması ile tercih edilebilir.

Bu program mac adresi değiştirmek için, ücretsiz olarak kullanılabilen en temel yazılımlardan bir tanesidir. Bu program, mac adresini değiştirmenin yanında, IP yapılandırma hizmeti de sağlamaktadır.

Telefonun Mac Adresini Değiştirme

Android cihazınızdaki mac adresini değiştirmek için, bazı yöntemler vardır. Cihazınızın modeli ve markasına bağlı olarak sonuç değişmektedir. Bu yüzden aşağıdaki yöntemlerden birkaçını deneyerek mac adresinizi değiştirebilirsiniz. Bu yöntemler;

 • Es dosya gezgini kullanarak kolay bir şekilde mac adresinizi değiştirebilirsiniz. (indirmek için buraya tıklayın.)
 • Teminal Emulator uygulamasını kullanarak mac adresinizi değiştirebilirsiniz. Bu uygulama android cihazlar için, en iyi uygulamalardan birisidir. (indirmek için buraya tıklayın.)
 • Chamela mac uygulamasını kullanarak, basit bir şekilde mac adresinizi değiştirebilirsiniz. Gerekli adımları doğru bir şekilde izlemelisiniz. Bu sayede kolay ve hızlı bir yolla, mac adresinizi değiştirebilirsiniz. (indirmek için buraya tıklayın.)

Yorum yapın