Mafia 3 Açılmıyor (%100 Çözüm) (2021)

Mafia 3 açılmıyor veya tepki vermiyor mu? Oyuna girebildiğiniz zaman oyun mu kasıyor? Aşağıda size sunacağımız çözüm ve optimizasyon yolları ile tüm bu hatalara kesin çözüm bulabileceksiniz!

Mafia 3 Açılmıyor Hatası Çözümü

Öncelikle Mafia 3 açılmama sorunu üzerine duralım ve bu konu üzerine çözüm yollarından bahsedelim. Aşağıdaki yöntemleri sırasıyla deneyerek çözüm bulmaya çalışın lütfen. Zira bir çözüm yolunu deneyerek hatayı düzeltemezseniz, diğer çözüm yolu ile hatanız düzebilir. Araştırmalarıma göre ilk 2 çözüm yolu çoğu insanda kesin işe yaramış. Ancak ben size birkaç farklı yol daha vereceğim. Eğer ilk 2 yol işe yaramaz ise diğer çözümleri deneyin.

Çözüm 1

Eğer oyuna çift tıkladığınızda Mafia 3 tepki vermiyor ise, bu yol ile büyük ihtimal kesin çözümü bulmuş olacaksınız. Bu hatanın nedeni bilgisayarınızda eksik olan bir bileşendir. Bu bileşen Microsoft tarafından sunulmuş olan VC_Redist bileşenidir. Bu bileşeni sisteminize indirip kurduğunuz taktirde hatadan kurtulmuş olacaksınız. Aşağıdaki bileşenleri sistem özelliklerinize göre indirmeyi unutmayın.

32 Bit Sistemler İçin Tıklayın

64 Bit Sistemler İçin Tıklayın

Çözüm 2

Mafia 3 çalışmayı durdurdu hatası alıyorsanız, uygulamayı yönetici olarak başlatmak sorununuzu çözebilir. Her ne kadar kolay bir çözüm gibi gözükse de, çoğu programda ve oyunda işe yarıyor. Denemekten zarar gelmez. Oyunu yönetici olarak başlatmak için;

 • Mafia 3 oyunun üzerine sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğine tıklayın.
 • Yukarıdaki sekmelerden Uyumluluk sekmesine geçiş yapın.
 • Uyumluluk modu kısmındaki “Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu” kısmındaki kutucuğu işaretleyin.
 • Aşağıdaki resimde gördüğünüz mavi alan içerisindeki seçeneklerden birini seçin ve alt kısımdaki Uygula daha sonrasında da Tamam butonlarına tıklayın.
 • Listedeki işletim sistemlerini tek tek denemenizi tavsiye ederim.

Çözüm 3

Bazı oyunlar Veri Yürütme Engellemesi açık olduğu zaman çalışmayabilir. Bu ayarı kapatmak oyundaki performansı da belli ölçüde arttırabilir. Ancak bazı oyunlar Veri Yürütme Engellemesi (DEP) kapalıyken çalışmazlar. O yüzden bütün oyunlar için bu ayarı yapmayın. Eğer oyuna giremezseniz, her şeyi tekrar eski haline getirin. Birçok kişi DEP’i kapatarak Mafia 3 oyununda uygulama düzgün olarak başlatılamadı hatası almaktan kurtulmuş. DEP’i kapatmak için;

 • Bilgisayarım‘a sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğine tıklayın.
 • Windows 7 veya Windows 10 için de Gelişmiş sistem ayarları yazısına tıklayın.
 • Çıkan ekranın üst kısmındaki sekmelerden Gelişmiş sekmesine geçiş yapın.
 • Performans bölümündeki Ayarlar butonuna tıklayın.
 • Açılan ekrandan Veri Yürütme Engellemesi sekmesine tıklayın.
 • Seçtiklerim dışında kalan tüm Windows programları ve hizmetleri için DEP’i aç seçeneğini işaretleyin.
 • Alt kısımdaki Ekle butonuna tıklayarak, masaüstündeki oyunun kısayolunu seçin. Eğer hata verirse oyunun kurulu olduğu dizine giderek, dizin içerisindeki .exe dosyasını seçin.
 • Listede oyun seçili değilse yan tarafındaki kutucuğu işaretleyerek Tamam butonuna tıklayın.

Çözüm 4

Büyük çoğunlukta oyunlar Windows sistemde çalışabilmek için belli bileşenlere ihtiyaç duyarlar. Bunlar DirectX, .NET Framework ve Visual C++ bileşen yazılımlarıdır. Bu yazılımlar sisteminizle kurulu olmayabilir. Veya eski sürümleri yüklü olabilir. Bunları kurmak veya güncellemek açılmama sorunu için bir çözüm yolu olabilir. Aşağıdaki linklerden gerekli bileşenleri sırasıyla indirin ve sisteminize kurulumunu yapın. Tüm kurulumlar tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

DirectX 11 indirmek için buraya tıklayın.

.NET Framework 3.5 indirmek için buraya tıklayın.

.NET Framework 4 indirmek için buraya tıklayın.

Visual C++ yazılımlarını Çözüm 1 kısmında indirdiniz. İndirmediyseniz Çözüm 1 kısmındaki linklerden indirin.

Çözüm 5

Oyunlar ilk çıktığında bazı problemlerle piyasaya sürülebilirler. Bunlar zamanla oyun yapımcıları tarafından düzeltilerek yeni güncellemelerle kullanıcılara sunulurlar. Bu sayede oyundaki hatalar ve sorunlar yavaş yavaş ortadan kalkmış olur. Eğer oyunun eski sürümünü kullanıyorsanız, bu tip bir hatayla karşılaşmış olabilirsiniz. Hele hele oyunu korsan olarak indirmişseniz, crack dosyası oyunun çalışmasına engel oluyor olabilir. Korsan oyunu desteklemediğim için bu konuda link vermeyeceğim. Biraz araştırma yaparak oyun için farklı crack dosyaları bulabilir ve test edebilirsiniz.

Eğer oyunu Steam veya Epic Games gibi yerlerden orijinal olarak satın aldıysanız, zaten güncellemeler konusunda otomatik olarak destek almış olacaksınız. Yeni sürümler otomatik olarak bilgisayarınıza indirilmiş olacak. Ayrıca Steam ve Epic Games gibi platformlarda, oyun dosyalarını kontrol edebileceğiniz bazı kısımlar bulunuyor. Bu kısımlardan oyun dosyalarının eksiksiz olup olmadığını kontrol edin.

Epic Games İçin

 • Epic Games uygulamasını açın.
 • Kütüphane‘nize girin.
 • Mafia 3 oyununun sağ alt tarafındaki üç noktaya(…) tıklayın.
 • Doğrula yazısına tıklayın ve dosyaların doğrulanmasını bekleyin. Bu işlem biraz zaman alabilir.

Steam İçin

 • Steam uygulamasını açın.
 • Kütüphane‘ye giriş yapın.
 • Listeden Mafia 3 oyununu bulun sağ tıklayın ve Özellikler‘e tıklayın.
 • Sol seçeneklerden Yerel dosyalar seçeneğine tıklayın.
 • Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrula…” yazısına tıklayın ve doğrulanmanın bitmesini bekleyin.

Mafia 3 Kasma (Donma) Sorunu Çözümü

Mafia 3 benim de severek oynadığım ve hikaye kısmını bitirdiğim oyunlardan bir tanesidir. Ancak biraz araştırma yaptıysanız, oyunun kendisinde optimizasyon sorunu olduğunu görebilirsiniz. Yine de yapacağınız birkaç ayar sayesinde Mafia 3 kasma sorunu ve donma sorunu gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Çözüm 1

Eğer mafia 3 kasıyor diyorsanız, ilk kontrol etmeniz gereken şey grafik ayarlarınızdır. Eğer donanım özellikleriniz, oyun için yeterli değilse oyunun kasması son derece doğaldır. Bunu makalenin en altındaki sistem gereksinimlerinden teyit edebilirsiniz. Eğer sisteminiz oyunu oynamak için yeterliyse, grafikleri minimum düzeye indirerek, oyundaki kasma problemine çözüm sağlayabilir ve FPS artışı yakalayabilirsiniz. Size aşağıda grafik ayarlarını vereceğim. Oyuna girip grafik ayarlarınızı bu şekilde ayarlayın ve test edin.

 • Resolution: Mümkün olan en düşük seviyeye getirin.
 • Depth of Field: Bu seçeneği kesinlikle Off yapın.
 • V-Sync: Off yapın.
 • Ambient Occlusion: Low yapın.
 • Motion Blur: Low yapın.
 • Geometry: Low yapın.
 • Shadow: Low yapın.
 • Reflection: Low yapın.
 • Volumetric Effects: Low
 • Anti-Aliasing: Low yapın.

Çözüm 2

Ekran kartını güncellemek kasma sorununuzu büyük bir ölçüde düşürebilir. Çünkü ekran kartlarına gelen her güncelleme optimizasyon ve performans demektir. Ekran kartınızı son sürüme güncelleyin. Aşağıda vereceğim linklerden son sürüm ekran kartı sürücülerinizi indirebilirsiniz.

NVIDIA ekran kartı sürücüsü indirmek için buraya tıklayın.

AMD ekran kartı sürücüsü indirmek için buraya tıklayın.

Mafia 3 Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows Vista 32 / 64 Bit

İşlemci: Core 2 Duo E6850 3.0 GHz veya Athlon II X3 455 veya eşdeğeri

RAM: 4 GB

Boş Alan: 35 GB

Ekran Kartı: GeForce GTX 650 veya Radeon HD 6750 ya da eşdeğeri

DirectX Sürümü: 11.0

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7 64 bit veya üzeri

İşlemci: Core i3-2120T 2.6 GHz veya Phenom 9750 Quad-Core ya da eşdeğeri

RAM: 6 GB

Boş Alan: 35 GB

Ekran Kartı: GeForce GTX 750 veya Radeon R9 270 ya da eşdeğeri

DirectX Sürümü: 11.0

“Mafia 3 Açılmıyor (%100 Çözüm) (2021)” üzerine 2 yorum
 1. slm dostum oyunu torent medeıa get aracılıgla ındırdım bundan oncekı sıstemımde calısıyordu suankı sıstemım guncel ve bırcok orj ve korsan oyunları oynatıyor sıstem guclude.ama bu sefer ne eksık bılmoıyorum oyuna gırıyor 20 saniyelık bır asamaya gelınce oyunda donma oluyor menu ekranına ulasamıyorum sıyah ekran geçısınde kaloıyor baslangıcta her yolu vs denedım

  Cevapla
  • Merhaba,

   Torrent aracılığıyla indirdiğiniz bazı oyun ve programlarda bu olacaktır. Bunun sebebi oyun yapımcılarının bilerek ve isteyerek torrent’e müdahale etmesi ve sizi orijinal oyun almaya yönlendirmesidir. Bu nedenle, size tavsiyem qBittorent kullanıp, torrentin kendi arama özelliği ile en popüler seçeneklerden birisini indirerek yeniden kurma işlemi yapmanızdır.

   Sevgiler.

   Cevapla

Yorum yapın