OBS Studio Kasma ve Donma Sorunu (Çözüm)

OBS Studio kasma sorunu mu yaşıyorsunuz? Oyundayken, yayındayken veya video çekerken kasma problemleriyle mi karşılaşıyorsunuz? Aşağıda bahsedeceğimiz yöntemlerle bu problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

OBS Studio Neden Kasıyor?

OBS kasma sorunu en çok donanım özelliklerinin yetersiz olmasından dolayı yaşanmaktadır. Eğer bir oyuna girdiğinizde donma sorunu yaşıyorsanız, bu donanımınızın yetersiz olduğu anlamına geliyor. Ancak aşağıdaki yöntemler işinizi çözebilir. Çözülmezse alternatif programlar kullanabilirsiniz. Makalenin sonunda alternatif program önerisi de yapacağım.

OBS Kasma Sorununun Çözümü

Donanım özellikleriniz kötüyse ve herhangi bir özel ayar yapmadıysanız obs video kasma sorunu yaşayabilirsiniz. Birkaç optimizasyon yaptığınızda, bu video donma sorunu biraz daha azalmış olacaktır.

OBS Yayın Ayarları

Eğer twitch, mixer veya facebook live gibi canlı yayın platformlarında yayın kasma sorunu yaşıyorsanız, obs yayın ayarları konusuna değinmem gerekiyor. Bu ayarları biraz daha stabil hale getirerek maksimum verim almayı amaçlayacağım.

 • Öncelikle OBS programını açın. Üst kısımdaki menülerden Dosya > Ayarlar bölümüne girin.
 • Çıkış ayarlarına girin.
  • Çıkış modu seçeneğini Gelişmiş olarak değiştirin.
  • Yayın bölümünü seçtikten sonra Kodlayıcı ayarını değiştirmemiz gerekiyor. Ancak burada bilmeniz gereken bir şey var. NVENC H.264 seçeneğini seçerseniz kayıt için ekran kartınız kullanılır. Eğer x264 seçeneğini seçerseniz ise işlemciniz kullanılır. Bu yüzden sistem durumunuza göre seçmeniz gerekiyor. Eğer işlemciniz daha güçlü ise x264 seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Oyun için kullanacaksanız, oyuna girdikten sonra cpu ve gpu kullanımını inceleyin. Hangisi daha az kullanılıyor ise Kodlayıcı için onu seçebilirsiniz.
  • Yayın hizmetini kodlayıcı ayarlarına zorla seçeneğini işaretleyin.
  • Bit hızı seçeneği internetinizin hızıyla doğru ortantılıdır. Eğer yayında drop yaşıyorsanız bit hızını düşürün.
  • Ön tanımlı seçeneğini Düşük Gecikme Yüksek Performans olarak ayarlayın. Eğer bu seçenek yoksa Performans olarak seçin.
 • Video ayarlarına girin.
  • Çıkış (Boyutlandırılmış) Çözünürlüğü ayarını 1280×720 seçeneğine düşürebilirsiniz.
  • Ortak FPS Değerleri ayarını da 50 veya 30 ayarlarına düşürebilirsiniz.

Oyundayken twitch yayın donuyor ise, oyundaki fps’i sınırlandırarak daha az GPU(Ekran Kartı) tüketmesini sağlayabilirsiniz. Düzgün bir yayın için ekran kartı kullanımının maksimum %75-80 arasında olması gerekir.

OBS Kayıt Ayarları

OBS ile oyuna girip kayıt alırken oyun kasma sorunu yaratıyorsa, aşağıdaki ayarları değiştirerek biraz daha performans alabilirsiniz. Bu arada yukarıdaki ekran kartı kullanımının maksimum %75-80 arasında olması gerektiği konusu burada da geçerlidir. Oyuna girdiğinizde bunları incelemeniz gerekiyor. Bunun için MSI Afterburner yazılımını kullanabilirsiniz.

 • Öncelikle OBS programını açın. Üst kısımdaki menülerden Dosya > Ayarlar bölümüne girin.
 • Çıkış ayarlarına girin.
  • Çıkış modu seçeneğini Gelişmiş olarak değiştirin.
  • Kayıt bölümünü seçtikten sonra Kodlayıcı ayarını değiştirmemiz gerekiyor. Ancak burada bilmeniz gereken bir şey var. NVENC H.264 seçeneğini seçerseniz kayıt için ekran kartınız kullanılır. Eğer x264 seçeneğini seçerseniz ise işlemciniz kullanılır. Bu yüzden sistem durumunuza göre seçmeniz gerekiyor. Eğer işlemciniz daha güçlü ise x264 seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Oyun için kullanacaksanız, oyuna girdikten sonra cpu ve gpu kullanımını inceleyin. Hangisi daha az kullanılıyor ise Kodlayıcı için onu seçebilirsiniz.
  • Bit hızı seçeneğini 10.000 – 15.000 arasında değiştirip test edebilirsiniz.
  • Ön tanımlı seçeneğini Düşük Gecikme Yüksek Performans olarak ayarlayın. Eğer bu seçenek yoksa Performans olarak seçin.
 • Video ayarına girin.
  • Çıkış (Boyutlandırılmış) Çözünürlüğü ayarını 1280×720 seçeneğine düşürebilirsiniz.
  • Ortak FPS Değerleri ayarını da 50 veya 30 ayarlarına düşürebilirsiniz.

OBS İşlem Önceliğini Değiştirme

OBS programının kasma sorununu engellemek için yapabileceğiniz son bir ayar daha var. Bu ayarı da yaparak sorununuzun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. İşlem önceliğini değiştirmek için;

 • Öncelikle OBS programını açın. Üst kısımdaki menülerden Dosya > Ayarlar bölümüne girin.
 • Gelişmiş ayarlarına girin.
 • Buradaki İşlem Önceliği ayarını Yüksek yapın. Eğer Yüksek yaptığınızda oyun kasıyor ise, Normalin Üstünde seçeneğini deneyin.

Ekran Kartı Sürücüsünü Güncelleme

Eğer OBS’yi NVENC modunda kullanıyorsanız, ekran kartı sürücünüzü güncellemek kasma sorununun bir çözümü olabilir. Sürücülerinizi daima güncel tutmak her zaman performans açısından olumlu etki yaratacaktır. Bu yüzden ekran kartı sürücünüzü son sürüme güncelleyin. NVIDIA ekran kartı için buraya, AMD ekran kartı için buraya ve INTEL ekran kartı için de buraya tıklayarak güncel sürücülerinizi indirebilirsiniz.

Alternatif Programlara Yönelin

Eğer yukarıdaki yöntemleri deneyip sonuç alamadıysanız, alternatif programları denemenin vakti geldi demektir. Alternatif programları denemek her zaman daha iyidir. Böylece daha uygun ekran kayıt programları bulabilirsiniz. Bunun için ekran kartı üreticilerinin kendi resmi yazılımlarını kullanmanızı tavsiye edeceğim. Bu yazılımlar hem ekran kaydı almak için hem de canlı yayın yapmak için kullanılabiliyorlar. Aşağıdaki bağlantılardan ekran kartınıza uygun programı indirip test edin.

NVIDIA ShadowPlay indirmek için buraya tıklayın. (Yalnızca NVIDIA ekran kartları için)

AMD Radeon ReLive indirmek için buraya tıklayın. (Yalnızca AMD ekran kartları için)

Yorum yapın