Oyunlarda Kasma Sorunu (Çözüm)(2021)

oyunlarda-kasma-sorunu-ve-cozumu

Oyun oynarken baş belası olan takılma, donma veya kasma sorunu her kullanıcının başına gelebilecek klasik problemlerin başında gelmektedir.

Oyunlarda kasma sorunu yaşıyorsanız bu yazımızı mutlaka sonuna kadar okuyun.

Bu tip bir sorun yaşıyorsanız ne yapmanız gerektiğini bu geniş kapsamlı bilgi makalemizden öğrenebilirsiniz.

İlk olarak her oyunun grafik ve performansı birbirinden farklıdır. Bunu göze alarak her bilgisayarda her oyunun oynanamayacağını belirterek konumuza giriş yapalım.

Öncelikle oyunlar neden takılma yapar ya da neden donma yapar bu konuyu kısa ve öz bilgilerle anlatarak yazımıza başlayalım.

Oyunlarda Takılma Sorunu

Yukarıda belirttiğimiz gibi her oyun her bilgisayarda kesinlikle oynanmaz oyunun oynanması için bilgisayar özellikleri ve oyunun istenmiş olduğu sistem gereksinimleri birbirine uyması veya bilgisayarın daha performanslı olması gerekmektedir.

Örneğin Pes 2020 en düşük 4 GB RAM bellek isterken yine en düşük 2 GB ekran kartı istemektedir. Bu ekran kartının da harici olması oyunda takılma ve donmalara bir nebze çözüm olacaktır. Eğer donma sorunu yaşıyorsanız ilk bakmanız gereken oyunu sistem gereksinimleri olacaktır.

Sistem gereksinimlerini karşılıyorsanız sonrasında bakmanız gereken diğer bir nokta ekran kartı driver güncel olup olmadığıdır. Yani ekran kartı bilgisayara takılı bile olsa driver güncel değilse, oyundan tam anlamıyla performansı almanız imkansız hale gelebilir.

Bu yüzden başta ekran kartı olmak üzere bütün driverları sürekli olarak güncel tutun.

Bunu yapmak için Driverhub ya da Driver Booster gibi programları kullanabilirsiniz. Üstelik bu programlar 30 gün ücretsiz olduğundan 30 gün boyunca yeni çıkabilecek bütün güncel driverları bilgisayarınıza kurumuş olacaksınız.

Bunu sadece oyun üzerine düşünmeyin diğer kullanmış olduğunuz programlar içinde driver önemli bir husustur.

Oyunlarda kasma sorunu
Oyunlarda kasma sorunu

Bu tip programlar ile uğraşmak istemeyen kullanıcılar için ekran kartı modelini aşağıdaki resim sitelerini otomatik kurulum yapabilirsiniz.

INTEL : Intel® Download Center

NVIDIA : Sürücüleri Yükle | NVIDIA

AMD : Download Drivers

Ekran kartı sürücünüzü güncellemenize rağmen ekran kartınızla ilgili sorunlarınız devam ediyorsa buradan ilgili makalemize göz atıp sorununuzu kalıcı olarak çözebilirsiniz.

Oyunlarda Donma Sorunu

Diğer bakmamız gereken husus ise bilgisayarda virüs olup olmadığıdır.

Yani antivirüs programları kurarak bilgisayarda tarama yapınız ve bir sıkıntının olup olmadığından emin olmanız gerekiyor. Bu adımı da sorunsuz bir şekilde geçtiğini varsayarak bakmanız gereken diğer noktayı söyleyelim.

Oyunu kurmuş olduğunuz yerin sistemin bağlı olduğu sürücünün olmaması gerekiyor. Yani sistem C sürücüsü üzerinden çalışıyorsa sizin boş bir D sürücüsüne oyunu kurmanız gerekmektedir.

Aslına bakarsanız bu nokta birçok kişi tarafından atılan ve gerekli bir adımdır. Zira sistem kapasitesi dolduğu zaman oyun C sürücüsü üzerinden çalışıyorsa aşırı şekilde donma ve kasılma yapar bu noktayı atlamadan denemenizi tavsiye ediyoruz.

Oyunları mutlaka orijinal kullanmaya özen gösteriniz. Zira çalıntı, sahte ya da warez ismi ile adlandırılan oyunlar bilgisayarınıza zarar verebileceği gibi sistemin çökmesine sebep olabilmektedir.

Yine bu tip oyunlarda uzun süreli oynanmayabileceği gibi bilgisayarınızdaki bütün dosyaların çalınmasına ve virüs bulaşmasına da direkt olarak sebep olmaktadır.

Özetle kontrol etmeniz gereken noktaları hızlıca sıralayalım:

 • Sistem gereksinimlerine bakmanız gerekiyor.
 • Ekran kartı driverını güncelleyin.
 • En iyi FPS alabilmek için grafik ayarları iyi yapmanız gerekiyor.
 • Kapasite aşımına dikkat ediniz. Sistemi C yerine D’ye kurmanız gerekiyor.
 • Orijinal oyunları kurunuz.
 • Virüs taramasını sık sık yapınız.
 • Laptoplarda oyun oynarken, şarj kablosu takılı halde oynayınız.
 • Güç tüketimi bölümünden “en iyi performans” seçimini yaparak bilgisayarınızı yeniden başlatınız.
 • Arka planda çalışan programları kesinlikle kapatınız.
 • Görev yöneticisi bölümünden ram bellek tüketimin fazla olan programları kapatınız.
 • Başlangıçta çalışan gereksiz olan tüm programları kapatınız.

Yorum yapın