Page Fault in Nonpaged Area Hatası (Win 10)

Page Fault in Nonpaged Area, en sık karşılaşılan mavi ekran hatalarından birisidir. Bu hatayla karşılaşmanızın birçok farklı nedeni olabilir. Bunlar bozuk bir donanım, birbiriyle çakışan ve sisteminizle uyumsuz bir yazılım veya güncellenmemiş sürücüler. Eğer bu hatayı sık sık alıyorsanız artık bir şeyleri gözden geçirmeni vakti gelmiş demektir. Sizlerle page_fault_i_nonpaged_area hatasının çözümlerini paylaşacağım.

Page_fault_in_nonpaged_area Hatasının Sebebi Nedir?

Bu mavi ekran hatasında en sık karşılaşılan neden donanımsal hatalardır. Eğer sisteminiz diğer donanımlara da zarar verebilecek bozuk bir donanım algılarsa, mavi ekran hatası verecektir. Mavi ekran hatası aldığınız zaman ekranda bir yüzde yükselmeye başlar. Bu kısımda Windows 10 tarama gerçekleştirir. Tarama sonunda size çalışan programların içinde bulunduğu bir rapor hazırlanır. Bu raporda size hatalı olan programı veya sürücüyü belirtir.

Ayrıca oluşturulan bu rapor Microsoft’a gönderilerek, daha önce başkaları tarafından gönderilmiş raporlarla karşılaştırılır. Ve olası hatanın nedenini tespit eder. Ama bu her zaman olacak diye bir kaide yok. Bazı zamanlar hatayı bulamıyor. Bu gibi durumlarda hatayı bulmak ve çözmek size kalıyor. Şimdiye kadarki raporlar karşılaştırıldığına, bu hatanın en büyük nedeninin RAM olduğu görülüyor. Bozuk bir RAM, bu mavi ekran hatasını almanıza sebebiyet veriyor olabilir.

Çözümü

Page fault in nonpaged area windows 10 çözümü yapabilmek için öncelikle hatanın neyden kaynaklandığını bulmanız gerekiyor. Bunlar yazılımsal veya donanımsal nedenler olabilir. Yazılımsal nedenler için maliyetsiz bir yol izlenebilir. Ancak eğer sorununuz donanımsal ise, maliyetsiz bir şekilde çözüm bulamazsınız. Arızalanan donanımı tamir ettirmeli veya yenisini almalısınız. Ancak ilk önce sorununuzun yazılımsal olduğunu varsayarak, hatayı düzeltebilecek işlemleri yerine getirin. Eğer bu şekilde hata düzelmez ise donanımlarınızı gözden geçirmeniz gerekecek.

#1 – Bozuk Dosya ve Kayıt Defteri Onarma

Bu hatanın nedeni bozuk kayıt defteri (regedit) olabilir. Windows, bilgisayarı kullandığınız süre boyunca yaptığınız işlemleri bu kısımda kayıt altına alır. Yoğun kullanımdan sonra bu kayıtlar karışabilir ve sisteminiz hata verebilir. Bunun çözümü için kayıt defteri onarma işlemlerini yapabilirsiniz. Size bunu nasıl programsız yapabileceğinizi anlatacağım.

  • Windows arama kısmına “Komut istemi” veya “cmd” yazarak çıkan sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır kısmını seçin.
  • Açılan pencereye “DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth” kodunu yazın veya kopyalayıp yapıştırın. Kodu yazdıktan sonra bir yükleme işlemi gerçekleşecek. Bu işlem biraz vakit alabilir. İşlem tamamlanana kadar hiçbir şeyi kapatmayın. Mümkünse tamamlanana kadar bilgisayarı kullanmayın.
  • İşlem tamamlandıktan sonra komut istemine “sfc /scannow” kodunu yazın. Bu kod önemli verilerin yedeklerinin bulunduğu bölümün taranmasını sağlar. Bu işlem biraz vakit alabilir. Tamamlanana kadar herhangi bir işlem yapmayın.
  • İşlem tamamlandıktan sonra onarım işlemi de tamamlanmış olacak. Karşınıza işlemin başarıyla tamamlandığına veya hata olduğuna dair yazı gelecektir. Karşılaşabileceğiniz hataların anlamları şu şekilde;

Windows Kaynak Koruması bütünlük ihlali ile karşılaşmadı.”

Eğer bu yazı ile karşılaştıysanız sistemde herhangi bir bozukluk olmadığı anlamına geliyor.

Windows Kaynak Koruması istenen işlemi gerçekleştiremedi.”

Eğer bu yazı ile karşılaştıysanız sisteminizde bazı dosyalar eksik demektir. Ancak bu dosyalar olduğu halde hata alıyor olabilirsiniz. Bilgisayarınıza güvenli modda başlatarak aynı işlemleri tekrarlayın. Güvenli modda nasıl başlatacağınızı bilmiyorsanız basit bir araştırmayla bulabilirsiniz.

“Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu ve başarıyla onardı. Ayrıntılar %WinDir%LogsCBSCBS.log konumundaki CBS.Log dosyasına eklendi.”

Eğer bu yazı ile karşılaştıysanız sistemde bazı hataların olduğunu ve düzeltildiğini belirtir.

#2 – Bulaşan Virüsleri Temizleme

Mavi ekran hataları sisteminize bulaşan virüsler yüzünden de kaynaklanabilir. Bunun için sisteminizde virüs taraması yapmanız ve virüsleri temizlemeniz gerekiyor. Bunun için herhangi bir virüs programı kullanabilirsiniz. Çoğu virüs programı size deneme süresi vermektedir. Nod32 veya Kaspersky virüs programlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca bu virüs programlarıyla tarama yaptıktan sonra, Combofix programını da çalıştırmanız yararınıza olacaktır. Aşağıya tüm bu programları indirebileceğiniz linkleri bırakıyorum.

Kaspersky 30 Günlük Deneme Sürümünü İndir

Eset Nod32 30 Günlük Deneme Sürümünü İndir

Combofix İndir Gezginler

#3 – Eski Sürücüleri Ve Sistemi Güncelleme

Eskimiş sürücüler bilgisayarınızda birçok hataya neden olabilir. Ayrıca sürücülerin yanı sıra sisteminizin de bir güncellemeye ihtiyacı olabilir. Bunun için hem sisteminizi hem de sürücülerinizi güncel sürüme yükseltmeniz gerekiyor. Sisteminizi güncellemek için Windows Update kullanabilirsiniz. Başlat arama kısmına Windows Update yazarak Enter tuşuna basın. Karşınıza Windows sürüm bilgilerinizin bulunduğu bir ekran gelecek. Bu ekranda eğer güncelleme varsa sizi bilgilendirecektir. Yükle diyerek son sürüm Windows güncellemesini indirin ve yükleyin. Şimdi sıra geldi sürücüleri güncellemeye.

# Programsız Sürücü Güncelleme

Programsız bir şekilde sürücülerinizi güncellemek için Başlat arama kısmına “Aygıt Yöneticisi” yazın ve Enter tuşuna basın. Aygıt yöneticisi penceresinde karşınıza çıkan listedeki yazıların sol kısımlarında bulunan ok tuşlarına basarak içlerine girebilirsiniz. Bu şekilde içlerine girdiğiniz kısımda donanım bilgilerini göreceksiniz. İlgili donanım üzerine sağ tıklayıp Sürücüyü güncelleştir yazısına tıklayın. Bu kısımda Sürücüleri otomatik ara kısmına tıklayın ve sürücü taramasının bitmesini bekleyin. Eğer güncel bir sürücü varsa otomatik olarak indirip kurulumunu yapacaktır.

# Program İle Sürücü Güncelleme

Programsız sürücü güncellemesi kısmındaki işlemler çoğu zaman güncel sürücüyü bulamayabiliyor. Özellikle de eski bir donanıma sahipseniz. Bunun için ya bilgisayarınızdaki donanımların marka model bilgilerini öğrenip manuel olarak indirmeniz gerekiyor, ya da otomatik sürücü güncelleştirmesi yapan programlardan faydalanmanız.

Öncelikle ben donanımlarımın marka model bilgilerini öğrenip güncel sürücüleri kendim yükleyeceğim diyorsanız; AIDA64 programını indirip tüm donanım bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bu program size ağ kartınız, ekran kartınız ve wifi kartınız gibi tüm donanımların modellerini öğrenebilirsiniz. Daha sonra bu modelleri Google arama kısmında aratarak güncel sürücülere ulaşabilirsiniz. Programı indirmek için; AIDA64 İndir linkine tıklayabilirsiniz.

Eğer ben bunlardan anlamam, donanımları otomatik bulan ve sürücüleri indiren bir program olsun diyorsanız; DriverPack Solution programını kullanabilirsiniz. Bu program sisteminizi tarayarak tüm donanımları bulur. Ve bu donanımlara ait güncel sürücüleri otomatik olarak bilgisayarınıza yükleyerek kurulumlarını yapar. Programı indirmek için; DriverPack Solution İndir linkine tıklayabilirsiniz.

#4 – Temiz Bir Format Atma

Tüm bu yöntemleri deneyerek bir sonuca ulaşamadıysanız, temiz bir kurulum yaparak bilgisayarınıza format atmak hatayı çözebilir. Biliyorsunuz ki, format atarak sistemi baştan kurmuş oluyorsunuz. Bu şekilde hatalı dosyalar, kayıt defterleri ve sistem dosyalarından kurtulmuş oluyorsunuz. Page_fault_in_nonpaged_area windows 10 hatası, sistemden sisteme değişebileceği için hatanın neden kaynaklandığını bulmak biraz zor olabilir. Bu gibi durumlarda en iyisi temiz bir kurulum ile format atmaktır. Bunun için Webtekno’nun hazırlamış olduğu rehberi inceleyerek kendiniz de kolayca format atabilirsiniz. Rehbere ulaşmak için Windows 10 Format Atma İşlemi Nasıl Yapılır? linkine tıklayabilirsiniz.

#5 – Bozuk Donanımları Bulma

Hatanın nedeni bilgisayarınızdaki bozuk parçalar olabilir. Bunu anlamak biraz zordur. O yüzden yardımcı programları kullanarak donanım testi yaptırabiliyoruz. Bunun için kullanacağımız program Memtest86 olacak. Bu program çalıştığında belleklerinizi kontrol ederek donanımsal bir arıza olup olmadığını size gösterebilir. Bunun için Memtest86 programını indirmeli, bir usb belleğe yazdırmalı ve bilgisayarınızı başlat başlatıp programı çalıştırmalısınız. Kulağa karışık gelebilir. Ancak size çok güzel bir kaynak vereceğim. Bu kaynak üzerinden programı nasıl USB belleğe yazdırabileceğinizi ve kullanabileceğinizi öğreneceksiniz. Öncelikle programı indirmek için Memtest86 İndir bağlantısına tıklayabilirsiniz. Ardından rehbere giderek programı nasıl kullanabileceğinizi detaylıca görebilirsiniz.

Memtest86 ile bozuk ram testi nasıl yapılır?

Yorum yapın