PES 2013 Kasma Sorunu ve Çözümü

PES (Pro Evolution Soccer) 2013 oyununda kasma, donma veya takılma sorunu yaşayan kullanıcılarımız için hazırladığımız harika içeriğimiz de bu sorunu kökten çözecek ve ayrıca farklı ipuçlarını sizlerle paylaşacağız. 20 Eylül 2012 tarihinde piyasa çıkan PES 2013 oyunu günümüzde halen oynanmaya devam ediyor. Hal böyle olunca oyunda yaşanabilecek bazı sorunlarda farklı kullanıcılara denk gelebiliyor. Özellikle geçen 8 senede oyun kendini epey bir geliştirdi. Grafik ve tasarım konusunda 2013 ile kıyaslama yaptığımız zaman arda dağlar kadar fark var desek yanılıyor olmayız. Bakalım ilerleyen süreçlerde oyun ne gibi özellikler ile karşımıza çıkacak. Ayrıca 2020’in eskiye kıyasla bu kadar güzel olması günümüzde 5 – 10 senede oyunun nereye kadar gideceğiniz kestirmek mümkün gibi durmuyor.

Pes 2013 Donma Sorunu Win7 64 Bit

Windows işletim sistemine göre farklı sorunlar olabileceği gibi bu sorunların çözüm yöntemleri de bambaşkadır. Her işletim sistem için çözüm önerilerini bu yazımızda sıralıyor olacağız. İlk olarak oyunun orijinal olarak kullanmaya özen gösteriniz. Şifresi kırılmış daha net tabir ile hack oyunlar sorunları beraberinde getirdiği gibi bilgisayarınızın korsanlar tarafından ele geçirilmesine kadar süren sancılı bir süreç yaşatabilir. Bu nedenle lisanslı oyunları mutlaka tercih edin. Bu kısa uyarıyı yaptıktan sonra oyunda yaşanabilecek sorunları ve çözüm adımlarını liste halinde ele alalım.

Oynamış olduğunuz bilgisayar ile oyunun mutlaka özelliklerini karşılaştırma yapınız. Eğer bilgisayarınızın özellik bakımından zayıf ya da düşük kalıyorsa takılma ve donma sebebiyet oluşturabilir. İlk bakılması gereken nokta burasıdır. Daha sonra ekran kartı driver sistemin güncel olup olmadığı kontrol edilmesi gerekir. Bununla birlikte ekran ayarının iyi yapılması gerekmektedir. Oyunun yanında kurulum içerisinde yer alan “AYARLAR” exe’sini tıklayarak burada çözünürlük ayarlarını bilgisayarınızın performansına göre yapınız.

Yukarıda belirttiğimiz gibi oyun içerisinde yapabileceğiniz ayarların görüntüsü yukarıda paylaştık. Gerekli ekran ayarları yaptığınız halde kasmaya devam ediyorsa aşağıdaki adımları tek tek izlemeye devam ediniz.

  • Aktif olarak çalışan antivirüs programları kapatınız.
  • Güvenlik duvarını pasif ediniz.
  • Bilgisayarınızı kapasite aşımının olup olmadığından kontrol ediniz.
  • Lisans problemini oluşmamasını için gerekli kontrolleri sağlayınız.
  • Bilgisayarın arka planında çalışan ve özellikle bilgisayarın yükünü arttıran tüm uygulamaları kapatınız.
  • Performansını test ediniz. Düşük ve orta deneyimde oyunu oynamaya deneyiniz.
  • Oyunun laptop da oynuyorsanız mutlaka güç kablosu takılı şekilde oynayın.

Bütün bu yazdıklarımıza ek olarak oyunlarda yaşanan takılmaları incelemek için buradaki bağlantı yolunu kullanabilirsiniz. Genel olarak yaşadığınız sorunlar bilgisayardan bilgisayara değişkenlik gösterebilir. Sorun devam ediyorsa, bunun için yoruma ileti yazarak bize ulaşın. Gerekli tüm desteğimizi vereceğimizden emin olabilirsiniz 🙂

Yorum yapın