PES 2016 Kasma Sorunu ve Çözümü

PES 2016 kasma, donma veya takılma sorunu yaşıyorsanız, bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Yaklaşık 4 sene önce çıkan oyun, günümüzde halen oynanmaktadır. Oyun içerisinde yaşadığınız sorunların başında takılmalar gelmektedir. Peki, böyle bir sıkıntı yaşadığınızda ne yapmanız gerekiyor ? İşte tüm detayları ile birlikte anlatalım. Oyun hakkında kısa bilgileri verdikten sonra sorunun neden oluştuğu ve nasıl çözeceğinize bakalım.

Eylül 2015 de piyasa çıkan oyun, 50 TL gibi rakama satılmaktadır. Pro Evolution Soccer serisinin 15. oyunu olarak piyasaya sürülmüştür. Xbox 360, PS3 Xbox One, PS4 Windows platformlarında oynanmaktadır. Oyun hakkında bu kısa detayları verdikten sonra oyun içerisinde yaşadığınız sorunları anlatmaya geçelim. İlk aşamada oyundan tam anlamıyla performans alabilmek için oyunun sistem gereksinimleri ile oynadığınız bilgisayarın özellikleri istenilen seviye olması gereklidir. Yani oyun en düşük Core 2 işlemci isterken, bilgisayarınız pentium 4 ise bu oyunu oynayamazsınız. Bu sebeple sistem gereksinimlere ilk olarak bakmak gerekir. Bu aşamayı geçtikten sistem özellikleriniz ile oyunun istediği gereksinimler yüksek halde kasma, donma veya takılma yaşıyorsanız, diğer adımlara tek tek bakmak gerekir.

Hızlı İçerik

PES 2016 Takılma Sorunu

Pes 2016 oyununda kasma yaşıyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz gibi ilk sistem özelliklerine bakmanız gerekiyor. Bilgisayarınız oyunun istediği özelliklerden iyi olduğu halde oyun takılma varsa, aşağıdaki aşamaları tek tek denemek gerekiyor. İlk olarak ekran kartı güncellemesi yapmanız gerekiyor. Eğer eski sürüm ekran kartı driveri varsa, mutlaka güncelleme yapınız. Marka ve modelini bilmiyorsanız, internette driver bulucu programları kullanarak en son güncel sürümünü yükleyiniz. (Driver Booster gibi) Daha sonra ki aşamada oyunun ayarlarına bakmanız gerekiyor. Oyunu açamadan settings.exe uygulamasını açarak gerekli ayarları yapınız. Burada bakacağınız ilk nokta oyunun tam ekran açılması, 1024×768 çözünürlükte olması, 60 Hz olması gibi detayları gerekli konumlarına alınız.

Eğer laptop da oynuyorsanız, mutlaka enerji kablosu takılı şekliyle oynamanız gerekiyor. Güç performans seçeneklerinden “en iyi performansta” sekmesini aktif hale getirin. Ekran kartının bilgisayar üzerindeki ayarları tam olarak yapınız. Yani ekran kartı simgesine tıklayarak açınız. Burada bulunan sekmeler üzerinden “Yüksek Performanslı” veya “en iyi performans” seçeneklerini aktif hale getirerek kaydedin. (Ekran kartının markasına göre sekmeler değişmektedir.)

PES 2016 Donma Sorunu

Oyun içerisinde kasmasını engelleyecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan diğer ise oyun içi ayarlar kısmıdır. Oyunu açınız. Oyun içerisinden ayarlar bölümüne geçiş yaparak, grafik ayarlarını açınız. Daha sonra settings.exe üzerinde yaptığınız ayara benzer gerekli düzenlemeleri yapınız. Ek olarak grafik seçim modu düşük olarak işaretleyerek kaydetme işlemini yapınız.

Bunlara ek olarak pes 2016 kasma sorunu seyirci kaldırma eklentisi ile seyircileri komple kaldırarak, daha fazla grafik alabilirsiniz. Böylece oyun içerisinde hem donma sorunu ortadan kaldırmış olursunuz, hemde daha keyifli bir oyun oynayabilirsiniz. Genel olarak bu bilgileri verdikten sonra maddeler halinde kasmaya neden olabilecek burada anlattığımız ve farklı çözüm önerilerini yazalım.

  • Ekran kartı driveri güncelleyin. (Otomatik bulucu programlar ile Driver Booster gibi)
  • Settings.exe üzerinden gerekli ayarları yapın.
  • Oyun içerisinden ayarlar bölümüne giriş yaparak, düşük modda oynamayı deneyin.
  • Sistem gereksinimleri ile bilgisayarın özelliklerini karşılaştırın.
  • Masaüstü üzerinden ekran kartının uygulamasını açarak en iyi performansta çalıştırmayı deneyin.
  • Windows güncellemelerini kontrol edin.
  • Oyunun orjinal olduğundan emin olun.
  • Antivirüs taramasını mutlaka yapın.
  • Bilgisayarınızın kapasitesini mutlaka kontrol edin. Oyunun kurulu olduğu alana özellikle bakın.

Yorum yapın