PES 2021 Kasma Sorunu ve Çözümü

Konami firması tarafından 15/09/2020 tarihinde piyasa çıkan oyun PES 2021 de yaşanan kasma, takılma ve donma sorunlarını bu yazımızda ele alacağız. Futbol kategorisinde arasında karşımıza çıkan oyunun tutkunları merakla oyunun tam sürümünün piyasa çıkmasını bekliyor. Oyun içerisinde yaşayabileceğiniz tüm sorunlarını makalemizde bakmaya çalışacağız. Steam üzerinden 75 TL gibi ön satış rakamı vardır. Kısa süre önce resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre ilk yayına giren makalede bazı yanıltıcı düşülünen hataların olduğu ve daha sonra bu sorununu çözümlendiğine dair bilgi sunuldu. Özetle Steam üzerinden her hesap 1 tane Standard Edition ya da bir Club Edition satın alabilir. Bu detayları yazdıktan sonra oyunda yaşanan sorunlarını ve çözümlerine birlikte bakalım.

Neden kasma olur ?

Bilgisayarda oyunlarında kasma ve takılmalarının 2 nedeni olur. Bunlardan birincisi bilgisayar taraflı, diğeri ise oyun bazlı olabilir. Bunun için 2 tarafını iyice araştırmak gerekir. İlk olarak bilgisayarınızın oyunun tam anlamıyla oynadığından emin olmalısınız. Bunun için aşağıda paylaştığımız sistem özelliklerine bakarak oyunda kasma veya takılmanın olup olmayacağını tahmin edebilirsiniz. En düşük özellik performansında Windows tabanlı olması gerekmektedir. Ardından İ3 işlemciye sahip olmanız gerekiyor. Bunlara ek olarak 8 GB ram bellek olması ve en az 2 GB ekran kartına sahip olmanız gerekmektedir.

Yüksek performans isteyen kullanıcılar için ise İ7 işlemci, 12 GB ram bellek ve NVIDIA GeForce GTX 670 ekran kartına sahip olmanız lazım. Bunlara ek olarak en düşük hemde yüksek performanslı oyun için bilgisayarınızın, en az 50 GB kapasiteye olması gerekiyor. Liste halinde sistem gereksinimlerine bakmak isteyen ziyaretçilerimiz için;

Bu kısa bilgiyi paylaştıktan sonra takılma ve donmaya karşı neler yapabilir bu konuyla ilgili paylaşımlarda bulunalım. Önce bilgisayarınızda virüs taraması yapmanız gerekiyor. Bu taramadan sonra zararlı yazılımları siliniz. Eğer silinmezse mutlaka çözüm yolu olarak format atınız. Daha sonra yapmanız gereken şey tüm driverları güncellemeyi deneyin. Özellikle ekran kartlarını eski driver sürümlerinden kaynaklı oyun içerisinde kasma ve takılma olduğunu unutmayınız. Bunun için Driver Booster biçilmez kaftan desek, yanılıyor olmayız. Bu programı indirerek bilgisayarınızda tarama yaparak eski sürümlü driverları güncelleyin.

Kasma devam ediyorsa, oyunu düşük performansta oynayın. Ayrıca bilgisayar açıldığı otomatik çalışan programları kapatınız. Çünkü arka planda çalışması bilgisayarınızın yorulması ve oyun içerisinde takılmalara sebep olabilir. Bu yüzden bu durumu kontrol ediniz. Genel olarak takılmaya sebep olacak sıkıntılar bunlara bağlıdır. Bilgisayara bağlı sorunda olabileceğini unutmayınız. Yine bu tip sorunlarınız için hemen yorum bölümüne iletinizi bırakınız.

PES 2021 Ekran Sorunu

PES de en çok karşılaşılan problemlerin başında gelmektedir. Ekran sorunun çözümü ekran kartınızın driveri güncellemeden geçmektedir. Sorununuz devam ediyorsa, yorum bölümünden bize iletin.

PES 2021 Neden Kasıyor

Tek bir sebebi olmaz. Kasmanın bir çok sebebi olabilir. Tam sorunun kaynağını çözmek için konumuzu inceleyin. Gerekirse bize yorum atın.

“PES 2021 Kasma Sorunu ve Çözümü” üzerine 7 yorum
 1. MARKA: ACER
  EKRAN KATRI HAFIZASI: 4 GB
  RAM:8 GB
  EKRAN KARTI: AMD RADEON PRO 560X bu şekilde özellikte laptopum var ve oyun kasıyor yardımcı olur musunuz

  Cevapla
 2. Hocam ryzen 5 3500U ve radeon vega 8 12 gb ram . 1080p düşük ayarlarda ortalama kaç fps almam lazım ?

  Cevapla
  • Burak buna kesin bir cevap veremem. Ama min 30 fps alman gerekiyor. Ortalama olarak da 50-60 arası değişebilir. Ara sahneler hariç oyun esnasında 30 fpsden daha aşağı alıyorsan bir sıkıntı var demektir.

   Cevapla
 3. MARKA: ASUS X550CC
  EKRAN KARTI: NVİDİA GEFORCE GT720M 2 GB
  RAM:4 GB
  Bu özellikllerde laptopum var ve oyun kasıyor yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 4. Oyunu çıktığı günden beri aylardır sorunsuz oynuroydum. 2 aydır maç başladıktan 2 3 dakika sonra 45 50 fps arası takılarak oynuyorum. Yardımcı olacak var mı

  Cevapla

Yorum yapın