Relevant Knowlegde Nedir ve Nasıl Silinir?

Son zamanlarda tarayıcınızla internette gezinirken veya herhangi bir programı kullanırken bilgisayarınızın yavaşladığını mı fark ettiniz? Gizli simgeleri göster bölümünde gördüğünüz RelevantKnowledge uygulamasının ne olduğunu ve nasıl silebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Bu makalede size relevant knowledge nedir ve nasıl silinir konularında detaylı bilgi vereceğim. Aşağıdaki bilgiler ışığında, bu sinir bozucu yazılımı bilgisayarınızdan tamamen temizleyebileceksiniz.

Relevant Knowledge Nedir?

Relevant Knowledge, bilgisayarınıza illegal yöntemlerle sızmış bir Spyware yani casus yazılımdır. Bu yazılım, arka planda çalışarak sistem hakkında bilgiler toplar. Ayrıca Windows Güvenlik Duvarı‘ndan kendisine yönetici hakları atayabilir. Bu sayede Güvenlik Duvarı’nı istediği gibi kontrol edebilir. Ayrıca, hemen müdahale edilmez ise kendini kopyalamaya yani çoğaltmaya başlayabilir. O yüzden, bu tehlikeli virüs bir an önce tamamen silinmelidir.

Bu Casus Yazılımın Bilgisayarımda Yüklü Olduğunu Nasıl Anlarım?

Casus yazılımlar varlığını belli etmeden arka planda çalışmak üzere tasarlanırlar. Bu yüzden, bilgisayarınızı yavaşlatma dışında herhangi bir uyarı göremeyebilirsiniz. Ancak diğer casus yazılımların aksine, Relevant Knowledge yazılımının bilgisayarınızda yüklü olup olmadığını anlamak çok basit. Bunun için Başlat çubuğunun en sağındaki yukarı ok butonuna tıklayıp Relevant Knowledge isimli arkaplanda çalışan bir uygulama olup olmadığını kontrol edin.

Ayrıca Başlat çubuğuna sağ tıklayıp Görev Yöneticisini açın. Veya herhangi bir durumda “CTRL+ALT+DELETE” tuşlarına aynı anda basarak yine Görev Yöneticisi’ne ulaşabilirsiniz. İşlemler sekmesinin altında arkaplanda çalışan uygulamaları liste halinde göreceksiniz. Bu listede rlvknlg.exe adlı bir uygulamanın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Relevant Knowledge Nasıl Silinir?

Nasıl silindiği konusuna geçmeden önce değinmek istediğim bir nokta var. Bu yazılımın ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar relevant knowledge ne işe yarar diye soruyorlar. Bu yazılım size zarar vermekten başka hiçbir şeye yaramaz. Yukarıda bu casus yazılımın neler yapabileceğini anlattım. O yüzden bu yazılımı bilgisayarınızdan bir an önce silmeniz gerekiyor. Aşağıdaki çözüm yöntemleriyle, casus yazılımı bilgisayarınızdan tamamen kaldırabilirsiniz.

Program Ekle Kaldır

 • Başlat arama kısmına Program ekle veya kaldır yazarak Enter tuşuna basın.
 • Karşınıza yüklü programların listesi çıkacak. Bu listeden Relevant Knowledge programını kaldırın.
 • Eğer programı kaldır dediğinizde hata alıyorsanız, Görev Yöneticisi‘ni açın. İşlemler bölümünden rlvknlg.exe‘yi bulun ve sağ tıklayıp Görevi sonlandır yapın.
 • Ardından tekrardan programı kaldırmayı deneyin.
 • Program kaldırıldıktan sonra Bilgisayarım‘ı açın ve Yerel Disk C sürücüsüne giriş yapın.
 • Program Files, Program Files (x86) ve AppData dosyalarının içerisine girerek Relevant Knowledge adlı tüm klasörleri silin.

Sistem Geri Yükleme

Eğer bu casus yazılımın bilgisayarınıza yeni yüklendiğine eminseniz, sistem geri yükleme yaparak ondan kurtulabilirsiniz. Sistem Geri Yükleme, bilgisayarınızı geçmiş bir tarihe döndürmeye yarar. Bunu yapmak oldukça basit.

Windows 7 için sistem geri yükleme:

 • Başlat arama kısmına Sistem Geri Yükleme yazın ve çıkan sonuçtaki uygulamayı başlatın.
 • Karşınıza çıkan ekrandan İleri seçeneğini tıklayın.
 • Karşınıza liste şeklinde sistem geri yükleme noktaları çıkacak. Burada geçmiş tarihlerden bir yükleme noktasını seçerek İleri seçeneğini tıklayın.
 • Son seçeneğine tıklayarak, sistem geri yükleme işlemini başlatmış olacaksınız.

Windows 10 sistemlerde bu biraz daha karışık bir yere geldi. Başlat kısmına sistem geri yükleme yazarak aradığımız sonuca ulaşamıyoruz. Windows 10 için sistem geri yükleme:

 • Başlat arama çubuğuna Çalıştır yazıp Enter tuşuna basın.
 • Açılan ekrana msconfig yazarak Enter tuşuna basın.
 • Sistem Yapılandırması ekranından Araçlar sekmesine geçiş yapın.
 • Listenin en altındaki Sistem Geri Yükleme yazısına tıklayın ve Başlatma butonuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekrandan Farklı bir geri yükleme noktası seç seçeneğini işaretleyip İleri tuşuna basın.
 • Listeden geçmiş tarihlerdeki bir yükleme noktasını seçerek İleri tuşuna basın.
 • Son tuşuna basarak geri yükleme işlemini başlatmış olacaksınız.

Anti-Malware Programlarıyla Temizlik

Anti-malware programları, özellikle casus yazılımları tespit etmek ve temizlemek için üretilmiştir. Bizim başımızdaki bela da bir casus yazılım olduğuna göre, bu programlardan yardım almak oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Aşağıda verdiğim anti-malware yazılımlarından birini kullanarak sisteminizi detaylı bir şekilde taratın. Malwarebytes önerimdir. Sonuç alamazsanız diğer programları da deneyin.

Malwarebytes: https://www.malwarebytes.com/mwb-download/

Zemana: https://www.zemana.com/tr/antimalware

HitmanPro: https://www.hitmanpro.com/en-us/hmp.aspx

Emsisoft: https://www.emsisoft.com/en/home/antimalware/

Bilgisayara Format Atma

Tüm bu yöntemlerle relevant knowledge kaldırma işlemini başarıyla yapmış olmanız gerekiyor. Ancak hiçbir şekilde bu casus yazılımdan kurtulamıyorsanız, bilgisayarınıza temiz bir format atmak en mantıklı hareket olacaktır. Ayrıca format işleminden sonra, yukarıda paylaştığım anti-malware yazılımlarından birini de bilgiyarınıza kurup güncel olarak kullanın. Bu sayede tekrar bu tip virüslerin sisteminize bulaşmasına engel olabilirsiniz. Aşağıdaki kaynaklardan bilgisayarınıza nasıl format atabileceğinizi detaylı olarak inceyebilirsiniz.

Windows 7 Format Rehberi: https://www.webtekno.com/windows-7-iso-indirme-kurulum-h78886.html

Windows 10 Format Rehberi: https://www.webtekno.com/windows-10-format-atma-nasil-yapilir-h103017.html

Yorum yapın