RNG Nedir? Oyunlarda Nasıl Çalışır?(2021)

rng-nedir

Siz de sanal dünyaya adım atacak, oyunlarla eğlencenin dibine vurmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Sanal oyunlar sayesinde farklı yolcuklar yapmak mümkün. Savaş oyunları gerek grafik tasarımları, gerekse savunma sistemi ekipmanları ile oldukça ilgi çeken oyun türlerinden biri.

Bu oyunlarda kazanan, kaybeden ve hazine kavramları sıkça yer alıyor. Galibiyet aynı olsa da hazine türü değişiklik gösterebiliyor.

Neden bu değişiklik yaşanıyor diye düşünüyorsanız hemen açıklayalım.

Oyunların işleyişinde yer alan RNG, ganimet çeşitliliğini sağlıyor. Açılımı Random Number Generator olan bu sistemin Türkçesi “Rastgele Sayı Üretici” dir.

RNG Nasıl Çalışır?

Kısaca RNG’ den şans faktörü da olarak bahsedebiliriz. RNG, oyun içindeki parametrelerin +/- %25’e kadar değişmesinde aktif rol alıyor.

Örneğin World of Tanks oyununda rng sayesinde menüde 200 dmg yazan bir top ile 150-250 arasında bir hasar verebilirsiniz. Ya da topların isabet oranları ve delicilik değerleri tıpkı damage gibi değişiklik gösterebilir. 300 damage atan bir top ile 360 vurmanız da yine RNG sayesindedir.

Bu sayede oyuna çeşitlilik katılmış olur ve oyun tekdüze olmaktan çıkar.

RNG oyunlar içerisinde birçok bilinmeyen içerir. Oyunun içerisine bazen oyunun gidişatını değiştirebilecek şans faktörü eklenmiştir.

Random Ne Demek?

Sanal dünyada aktif olanların bile neredeyse bilemediği random nedir sorusunu hemen açıklayalım!

Random, rastgelelik anlamına gelir. Rastlantısallık, olaylarda belli bir döngünün veya öngörülebilirliğin olmama halidir. WoT gibi bazı oyunlarda ise bu random özelliği kullanılıyor.

Şans faktörü ve belirleyici olarak rol gösteren bu kavram, aslında oyunun sıkıcı havasını bambaşka bir boyuta taşımada yardımcı oluyor. Aynı zamanda belirli bir yüzde kavramını tespit etmek için de Rng’den yararlanılıyor.

Bazı oyunlarda saldırı sonrası büyük hasar veren kritik vuruşlar Rng sayesinde sergilenir. Karakterlere ne sıklıkla ve hangi karakterlere savaşacağınızı da belirleyen bu sistem sayesinde manuel sistem yerini matematiksel algoritmaya bırakıyor.

Sonuç olarak Random, RNG’nin ilk ve en önemli kavramı olan ve oyunlarda heyecanı yükselten bir destekleyici olarak karşımıza çıkıyor.

Yorum yapın