Samsung Galaxy A51 Kasma Sorunu

Samsung Galaxy A51 kasma, takılma veya donma sorunu yaşıyorsanız, yazımızı tam olarak okumanızı tavsiye ediyoruz. Günümüzde teknolojinin gelişmediği alan neredeyse kalmadı. Özellikle cep telefonu sektörü son 10 yılda aşırı büyüdü. Yeni tip telefonlar yıl içerisinde 3 – 4 seri olarak raflarda yerini alıyor. Bu makalede Samsung’un A51 modeliyle üretmiş olduğunu telefonu ele alacağız. A51 modeli 64 ve 128 GB kapasite seçeneği ile 3 farklı renkte satışa sunuluyor. Satış fiyatı olarak da Samsung Türkiye Garantili 3 bin 800 TL civarındadır. Özellik bakımdan da rakiplerinin her zaman bir adım önünde olmuştur. Kalitesi konusunda hiç bir şüphe duymayacağınız gerçek anlamda fiyatının hakkını veren bir cihazdır. Genel olarak özellikleri ise aşağıdaki görselde yer almaktadır.

Bu kısa bilgileri verdikten sonra telefonda yaşanabilecek bazı sorunlarının kaynağı ile ilgili bilgileri aktarmaya geçelim. İlk olarak burada anlattığımız noktaları eksiksiz olarak yapmanız gerekiyor. Aşama aşama neler yapacağınız dilimizin döndüğünce anlatmaya başlayalım.

Samsung Galaxy A51 Takılıyorsa

A51 model telefonunuz takılıyorsa, ilk olarak sorunun kaynağına bakmanız gerekiyor. Bu kaynak bir tane olabileceği gibi birden fazlada olabilir. Adım adım ilerleyerek sıkıntıları birlikte çözmeye çalışalım. Takılmanın ilk nedeni telefon hafızanın dolu olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun için dosyaları harici hafıza kartına taşımanız gerekiyor. Gereksiz ve kullanmadığınız tüm uygulamaları silinmeyi deneyebilirsiniz. Uygulamayı kullanmasanız bile kapasitede yer tutacağından ötürü kasmaya sebebiyet verebilir.

Gereksiz mesaj, resim ve videolardan kurtulmayı deneyin. Sık sık anti virüs taraması ile telefonunuzu güven altına altın. Güncellemeleri yakında takip edin. Bilmediğiniz uygulamaları asla yüklemeyin ve market uygulamaları dışında kesinlikle uygulama indirip telefonunuza yüklemeyin. Son çare olarak telefonu fabrika ayarlarına döndürerek sorunu kökten çözebilirsiniz. Genel itibariyle sorun yapabilecek adımlar bunlar olsa da kısım kısım anlatarak açıklamaya çalışalım.

Kapasite aşımı

Telefonlarda en hassas konu diyebileceğimiz bir unsur. Eğer telefon hafızası dolu ise telefonda işlem yapmak zor olabilir. Bunun için kapasiteyi zorlayan noktaları tespit edip temizleme elzemdir. İlk olarak sms, video, resim ve uygulamaları kontrol ederek kullanmadığınız her şeyi silin. Ayrıca uygulamaların içerisinde kapladığı ön bellekleri temizleyin. Bu işlemin bir zararı yoktur. Sadece daha uygulama üzerinde kaydedilen şifre, bilgi ve aramaları silmektedir. Örneğin Facebook uygulamasında ön bellek çerez silme işlemini yaptığınızda uygulamaya giriş şifreniz silinir. Uygulama içerisinde yaptığınız aramalar da aynı şekilde silinmektedir. Yani uygulamayı ilk defa telefonunuza kururmuş gibi olmaktadır. Peki bu işlemin ne gibi avantajı vardır ?

Aslına bakarsanız işin kırıldığı yer burasıdır. Çünkü bazı uygulamalar bellekte o kadar büyük yer tutar ki, uygulamanın 3 – 4 katına kadar çıktığı olabilir. Bunun bu noktanın atlanılmadan yapılması gerekir.

Virüsler tam bir baş belası

Virüsler teknolojinin düşmanıdır. Telefon, tablet veya bilgisayarlarda karşımıza çıkmaktadır. Telefonlarda ise sıklıkla gördüğümüz bir şeydir. Telefonda takılma, donma veya kasma problemleri yaşıyorsanız, mutlaka anti virüs taraması yapmanız gerekmektedir. Aksi halde telefondaki tüm bilgileriniz çalınabilir. Bunun dışında bilginiz dışında bankanızdan para çekilme işlemi olabilir.

Bu tip sorunların başınıza gelmesini istemiyorsanız, mutlaka bu işlemi haftada en az 1 defa yapmanızda büyük fayda var. Bu işlemi yaparken da ücretsiz uygulamaların sadece popüler olanlarını tercih ediniz.

Ayrıca piyasada bu alanda uzmanlaşmış ve milyonlarca kullanıcıya sahip iyi yorum almış uygulamaları tercih etmeniz gerekmektedir.

Güncellemelere bakıyor musunuz ?

Güncelleme bir cihazın en önemli alanıdır. Sistem üreticisi tarafından telefon üzerinde performans iyileştirmelerinden tutunda cihazda ki açıklara tüm durumlar güncellemeler ile kapatılmaktadır. Yeni özellikler de bu güncellemeler ile birlikte gelmektedir. O yüzden telefonunuzu sürekli kontrol ediniz. Güncelleme var ise mutlaka yükleyiniz.

Böylece cihazınızın hem yeni sürümlerini kullanıyor olacak hem de yapılan performans iyileştirmelerini hissedeceksiniz.

Yorum yapın