Samsung Galaxy S4 Kasma Sorunu ve Çözümü

Samsung S4’de yaşanan kasma, donma ve takılma sorunlarını bu makalemizde ele aldık. Sorunun neden kaynaklandığı ve çözümüne dair önerilerimizi okumadan bir işlem yapmayınız. Piyasaya çıktığı günden beri (2013) satışı devam eden, en iyi telefonlar arasında yerini almaktadır. Piyasada 700 TL’ye bulunmaktadır. Bu telefonda neden kasma sorunlarının olduğuna dair bilgileri anlatmaya başlayalım. Model olarak Samsung Galaxy S4 I9500 bilinmektedir. Kısaca özelliklerinden bahsedelim. 5 inç boyutu, 2 GB ram bellek, 2600 mAH bataryası ve 16 GB dahili depolama ile karşımıza çıkmaktadır. Peki bu telefon neden kasar veya neden donma yapar ? Gelin birlikte bakalım.

Samsung S4 Takılma Sorunu

Samsung S4 modeline ait donma problemine dair ipuçlarını paylaşıyoruz. Önce telefon neden kasar ? sorunun cevabıyla ilgili paylaşımlarla başlayalım. Aslına bakarsanız telefonun takılmasının bir çok nedeni olabilir. Bunun tek tek aşama aşama ilerlemek gereklidir. İlk aşama olarak telefon taraması yapmak gerekir. Telefonda virüs olabilir ve bu sebeple takılma sorunları ortaya çıkabilir. Tarama yaptıktan sonra dahili yerine harici depolama seçimi yapmanız gerekiyor. Telefon üzerinde toplanan bir çok müzik, film, dosya veya resim dahili hafızayı ciddi şekilde yormaktadır. Yormakla kalmayıp bazende telefon üzerinde takılma ve donmalara sebebiyet vermektedir. Bu sebeple hafıza kartı almanız gerekebilir.

Diğer bir çözüm odağı ise hafıza kartı uygulamaları taşımak gereklidir. Aynı şekilde kart içerisindeki program cihazı yoracağından ötürü sistem harici yüklediğiniz uygulamaları hafıza kartına yükleyin veya taşıma işlemi yapınız. Böylece sistemi biraz daha rahatlatabilirsiniz. Telefonun ayarlar bölümünden uygulamaların çerezleri silmekle sorunun çözüme dair katkı sağlayabilirsiniz. Ön bellek ve verileri temizleme işlemi yaparak telefonu baştan açıp kapatınız.

Kasmanın büyük sebeplerinin başında Touchwiz arayüzü gelmektedir. Bazı güncellemelerden sonra her telefonda kasma ve takılma sorunları ortaya çıkmaya başladı. Eğer telefon garanti belgesi varsa, mutlaka servise göndermeyi deneyin.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Telefonda kasmaya sebep olacak en önemli 3 tane etken vardır.

 • Virüs olabilir. (Anti virüs uygulamaları ile sıklıkla tarama yapınız.)
 • Hafızası dolu olabilir. (Hafıza kartı alarak uygulamaları ve diğer dosyalarını buraya taşıyınız.)
 • Aşırı bellek yüklemesi olabilir. (Ram bellek temizlemesi yapınız.)[/box]

Samsung S4 Hızlandırma Önerileri

Hızlandırmak için bir çok yöntem deneyebilirsiniz. Burada anlattığımız bilgiler genel konular olup tek tek yapmanız büyük fayda vardır. Öncelikle telefon üzerinde bulunan tüm uygulamaları gözden geçirin. Kullanmadığınız varsa siliniz. Böylece telefonda gereksiz programları silerek hem boyut kazandırabilir, hem de hızlandırma işlemini yapabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz şekilde ayarlar bölümünden ön bellek temizleme işlemi yapınız. Bunlar dışında bu işleri otomatik yapan temizleme programlarını Android marketlerde bulabilirsiniz. En çok puan alan bir uygulamayı kurarak temizleme yapınız. İşlem bittikten sonra uygulamayı kaldırınız ve gerektiği zaman tekrar yükleyin. Ortalama her ay bu şekilde yaparak telefonu daha hızlı kullanabilirsiniz.

Madde halinde önerileri sıralayalım.

 1. Kullanmadığınız uygulamaları silin.
 2. Arka plan uygulamalarını kapatın.
 3. Ram bellek temizleme işlemini sık sık yapın.
 4. Ayarlar üzerinden uygulamalarda kayıtlı olan çerezleri siliniz. (Önemli uygulamaları silmeyiniz. Banka gibi ayarları baştan yapmak gerekebilir.)
 5. Telefonun ekranda hakaretli duvar kağıtları yüklemeyin.
 6. Güç tüketimi yapan uygulamaları kapatın.
 7. Gerekirse güç tasarrufunu aktif hale getirin.
 8. Sık sık antivirüs taraması yapın.
 9. Mesajlarınızı kullanmazsanız siliniz. (Hafızayı doldurmasın)
 10. Film, resim, video, müzik veya dosya gibi şeyleri harici hafıza kartına taşıyın.
 11. Ekran ışığı kısıt modda kullanmayı deneyin. (Gerekli ışık şiddetini ayarlayın)
 12. Yukarı saydığımız tüm işlemleri yaptığınız halde takılma, donma veya kasma devam ediyorsa telefonu fabrika ayarlarına çekiniz.

Yorum yapın