Samsung J7 Kasma Sorunu ve Çözümü

Samsung J7 model 2015, 2016 ve prime tipi modellerinden yaşanan en büyük sorunların başında takılma, kasma veya donma sorunları gelmektedir. Yazımız bu konuyla ilgili olarak geniş kapsamlı detayları sizlerle paylaşıyor olacağız. Öncelikle telefonda yaşanabilecek sorunlarından bahsederek yazımıza giriş yapalım.

Telefon neden donma yapar ? Kasmasının en büyük nedenleri arasında tek parça anlatmamız mümkün değildir. Fakat takılmasına sebep olabilecek detayları anlatmaya başlayalım. Giriş cümlesine bu açıklamaları yaptıktan sonra gelin detaylara birlikte bakalım…

J7 Donma Sorunu ve Çözümü

J7 prime, 2016 veya 2015 modellerin kasmanın büyük sebebi telefonun aşırı olarak yüklenmesidir. Yani kapasite aşımının yaşanmasının ardından oluşabilecek takılmaları ilk sebep olarak gösterebiliriz. Bununda çözüm yolu telefonu gereksiz uygulamalar ile yormamak olacaktır. Eğer programlar gerekli ise ve hafıza da düşük kalıyorsa, hafıza kartı alarak bu sorunu kökten çözmeniz gerekiyor. Kartı aldıktan sonra uygulamaları karta taşımalı ve gereksiz ön belleklerini silmeniz gereklidir. (Banka gibi önemli uygulamaların ön bellekleri silmeyiniz. Aksi halde ayarları baştan yapmanız gerekebilir.)

Hafıza kartına sadece uygulamaları taşımak yeterli olmayabilir. Bunun için telefonda bulunan video, film, müzik, resim ve dosyalar gibi tüm belgeleri hafıza kartına taşıyın. Böylece sistem üzerinden oluşabilecek yükü kartta vermiş olacaksınız. Hafıza kartı bir çözüm olarak görülebilir. Bunun yetmediği durumlarda kasmanın diğer sebeplerine bakmak gerekir. Diğer bir sebep ise background denilen arka planda çalışan uygulamaların kapatılma işlemidir.

Arka plan üzerinden çalışan tüm uygulamalar telefonu yorar. Bu nedenle sadece gereksiz olan arka plan uygulamaları durdurun veya silme işlemi yapmanız gerekmektedir. Çalışan uygulamaları sık sık kontrol etmek, gereksiz olanları kapatmak kasma veya takılmaya bir çözüm olabilir. Bunlar dışında pil ve güç tüketimi de donmaya sebebiyet verebilir.

Aslına bakarsanız pil ve güç tüketimi kasmaya neden olabilecek en önemli etkendir. Çünkü uygulama aşırı güç tüketimi çekerse, telefonda buna karşılık vermekte gecikirse telefonda donma ve kasmalar başlayacaktır. Bu nedenle aşırı güç tüketimi yapan uygulamaları kesinlikle yüklemeyiniz. Bunlara ek olarak gereksiz çerez olarak bilinen kalıntıları silmeniz gerekiyor. Bununla ilgili olarak Android marketlerde bir çok temizlik programı bulunmaktadır. Kullandıktan sonra programı silin, ihtiyaç halinde tekrar yükleyin.

Son olarak kasmaya neden olabilecek sorun ise telefonun özelliklerinin yükseliğinde oyun veya uygulamalar çalıştırmaktır. Yani sistem özelliği 4 GB ram isteyen bir oyunda 2 GB Samsung J7 ile oyun oynamaya kalktığınız zaman telefonda kasılma veya donmaların olması kadar doğal bir şey yoktur. Bu neden sistem gereksinimlerine bakarak telefonun özelliklerini karşılaştırmalı ve gerekli seçimi yapmanız gereklidir.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Telefon kasmaya başladığında sık sık aşağıda belirttiğimiz işlemleri yapınız. Neticesini mutlaka göreceksiniz.[/box]

Samsung J7 Prime Takılma Sorunu

Özetle yukarıda anlattığımız tüm noktaları maddeler halinde açıklamak istedik. Takılma, kasma, donma gibi sorunlara çözüm olabilecek öneriler aşağıdaki gibidir.

  • Hafıza kartı alarak kapasiteyi büyütmek,
  • Arka plan üzerinde çalışan uygulamaları kapatmak,
  • Gereksiz uygulamalardan kaçınmak,
  • Çerezleri sık sık kontrol etmek ve temizlemek,
  • Pil ve güç tüketimi yapan uygulamaları yüklememek varsa silmek,
  • Oyunlarda telefon özelliğine göre oyun seçimi yapmak. Yani oyun sistem gereksinim yüksek oyunları telefona yüklememek,

Telefonun modellerine ait gerekli özelliklerini kısa tablo halinde sunalım.

Samsung J7 (2015) Samsung J7 (2016) Samsung J7 (Prime)
Batarya : 3000 mAh Batarya : 3300 mAh Batarya : 3300 mAh
Çözünürlük : 720×1280 (HD) Piksel Çözünürlük : 720×1280 (HD) Piksel Çözünürlük : 1080×1920 (FHD) Piksel
Ram bellek : 1.5 GB Ram bellek : 2 GB Ram bellek : 3 GB
İşlemci :8 Çekirdek İşlemci :8 Çekirdek İşlemci : 8 Çekirdek
Antitu : 41.200 Puan Antitu : 44.500 Puan Antitu : 46.500 Puan
CPU : 1.5 GHz CPU : 1.6 GHz CPU : 1.6 GHz

Yorum yapın