Taskeng.exe Nedir? Silinmeli mi? Kendi Kendine Açılıyor(Çözüm)

taskeng-exe-nedir-kendi-kendine-aciliyor-gorsel

Siz de buraya merak ettiğiniz taskeng.exe nedir, ne işe yarar, zararlı mıdır, silmeli miyim gibi soruların ve kendine kendine açılıp hata vermesi durumunda çözümün nasıl olduğunu merak ederek mi geldiniz?

O zaman peşinen söyleyelim en anlaşılır bir biçimde, bu konuda kafanıza takılan tüm soruların yanıtlarını uzman mühendis görüşü ile vermeye çalışacağız.

Task Scheduler Nedir?

Öncelikli olarak Task Scheduler nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise, şu şekilde bir açıklama yapılabilir:

Bu kavram yabancı dilden dilimize giren bir kavramır ve Türkçe’de karşılığı ‘Windows Görev Zamanlayıcı’ olarak tanımlanabilir.

Bu işlevi yapan programın ‘Task Scheduler Engine‘ olarak adlandırılır. Yani sizin ‘Görev Yöneticisi’ kısmında gördüğünüz ‘Taskeng.exe‘ dir.

gorev-yoneticisinde-taskeng-exe

Taskeng.exe,  Windows 10 ve diğer Windows uygulamaları üzerinde yer alan bir tooldur.

Yani sizin belirlediğiniz zaman dilimlerinde otomatik olarak uzantısı .bat, .exe gibi olan dosyaların otomatik olarak çalışmasını sağlar.

Taskeng.exe Ne İşe Yarar?

 • Taskeng.exe ya da tam adı ile taskscheduler engine Windows işletim sistemine dair bir komut dosyasıdır.
 • Windows 7 dahil tüm işletim sistemlerinde bulunur.
 • Uzantısı .exe olan dosyalar bilindiği gibi doğrudan çalıştırılan dosyalardır.
 • Windows işletim sisteminin bir parçasıdır ve kullanan insanların hayatlarını ciddi anlamda kolaylaştırır. Windows’un System32 klasörü altında yer alan en güvenilir dosyalarından bir tanesidir. 
 • Bir üst başlıkta da belirtildiği gibi Windows uygulamalarının otomatik yapılmasını sağlar.

Taskeng.exe Virüs Müdür?

Kimi zaman çok ciddi kafa karışıklıklarına yol açsa bile taskeng.exe kesinlikle bir virüs değildir. 

Windows’un kendi uygulamalarından biridir, o yüzden virüs olmak gibi bir durumu yoktur.

Burada insanlara virüs olduğunu düşündüren neden ise aynı isimli bir virüs olmasıdır o yüzden dikkatli olmanın da faydası olduğunun altını çizmek gerekir.

Eğer yanlışlıkla virüs olanı bir biçimde kullanır iseniz o zaman cmd.exe hatası gibi hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Bu noktada virüs olup olmadığını anlamak için dosyanın nerede olduğunu ve büyüklüğüne bakmak gerekir.

Gerçek olanın büyüklüğü 192.000 bayt değerindedir. Virüs olan taskeng.exe Görev Yöneticisi’nde görünmez. Yukarıda belirtilen klasörde yer alır.

Virüs Olan Taskeng.exe Hatası Çözümü

Öncelikle bu başlık sizi korkutmasın. Microsoft forumlarında daha önce birkaç kişinin başına geldiği için bu sorunu olanlar varsa çözümü için bu başlığı da eklemek istedik.

Bu Windows sistem dosyasıyla aynı ismi taşıyan virüs çok nadir görünür. Bazı forumlarda ‘taskeng.exe silinmiyor’ diye konu başlığı açan, kaldırmak için çözüm arayan arkadaşlar gördük. Bu virüsü silmenin çok kolay bir çözümü vardır ve kolayca kaldırılır.

Malwarebyte Anti Malware programını kurup bilgisayarınızı taratarak bu virüsten kolayca kurtulabilirsiniz. Malwarebyte Anti Malware indirmek için buraya tıklayın.

Eğer bilgisayarınızda Avast kuruluysa bazen internetten dosya indirmenizi engelleyebiliyor. Bu problemin çözümünü şurada bulabilirsiniz:

https://www.kasmasorunu.com/avast-web-kalkani-interneti-engelliyor/

Taskeng.exe Zararlı Mıdır? Silinmeli mi?

Yine virüs olup olmadığının merak edilmesi kadar bir diğer merak edilen olgu da işletim sistemine ve diğer uygulamalara zarar verip vermediği sorusunun yanıtıdır. Bu noktada hemen ifade etmek gerekir ki kesinlikle hiçbir biçimde zarar vermez. Herhangi bir sorun, sıkıntı çıkarmaz.

Taskeng.exe Kendi Kendine Açılıyor Nasıl düzeltilir?

Bu durum sıklıkla karşılaşılan virüs sanarak panik yaratıp bir sorun haline gelebilir. Ancak bu duruma bir virüs sebep olmaz. Yukarıda belirttiğimiz gibi taskeng.exe, Windows Görev Zamanlıyıcı’dır.  

Bu durum şöyle karşımıza çıkar: Bilgisayarı açtığınızda bir cmd penceresi açılır ve hata verir. 2 dakikada çözecek kadar basit bir çözümü vardır.

taskeng-exe-hata-gorseli

Taskeng.exe Kendi Kendine Açılması Problemi Çözümü

Bilgisayarı açtığınızda kendi kendine açılan bir cmd penceresinin ardından hata verip canınızı sıkan bu problemin neden olduğuna değinelim:

 • Bilerek veya istemeden bir zamanlanmış görev oluşturmuşsunuzdur.
 • Oluşturduğunuz göreve ait dosyalara ulaşılamıyor veya yerinde yoktur.
 • Veya siz değil bilgisayarınızdaki başka bir virüs bir görev oluşturmuştur. Sonrasında siz o virüsü temizlemiş olsanız bile zamanlanmış görevlerde bir görev oluşturulmuş olur ve hala duruyordur.
 • Taskeng.exe o görevi çalıştırmak istediğinde siz o virüsü temizlemiş olduğunuz için dosyalara ulaşamıyor ve error (hata) veriyordur.

Bu problemi çözmek için aşağıdaki kısa işlemi yapmanız yeterlidir:

 • Başlat’a tıklayın.
 • Aramalar kısmına ‘Zamanlanmış Görevler’ yazıp aratın.
 • Karşınıza gelen uygulamayı çalıştırın.
 • Karşınıza gelen görevler arasından, aldığınız hatadaki görevi bulun ve silin.

Bugün sizlere Taskeng.exe ile ilgili bilgiler verip, bununla ilgili karşılaşabileceğiniz sorunların çözümünü detaylı bir şekilde anlattık. Eğer bu konuda merak ettiğiniz başka bir şey varsa veya farklı bir hata alıyorsanız; yorumlar kısmından bize ulaşıp destek talebinizi iletebilirsiniz.

Yorum yapın