Telefon Mobil Oyunlarda Kasma Sorunu ( Android – ios )(Çözüm)

Android veya IOS cep telefonlarında oyun oynarken telefonunuzda kasma, donma, takılma gibi sorunlar yaşıyorsanız bu yazımızda sorunlarınızın çözümünü bulacaksınız!

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte oyun sektörü de bambaşka bir hale aldı. Eskiden oyunlar daha çok konsollar ve bilgisayarlar üzerinden oynanıyordu.

Akıllı telefonlar hayatımıza girdikten sonra günden güne bu alışkanlık değişti. Şimdilerde telefonlarda bilgisayarlardan daha fazla oyun oynanıyor.

Peki, oyunlarda yaşanan donma veya takılma sorunu telefonun hangi ayarından kaynaklı? Bu ve bunun gibi birçok detayı kasmasorunu.com farkıyla paylaşıyoruz.

Android veya İos Cep Telefonları Neden Kasma Yapar ?

İlk olarak internette bu konuyla ilgili birçok makale video ve arşiv bulunmaktadır. Bu kaynaklarda doğru bilgiler de yer alabilirken bir çoğu da yanlış bilgiler olup bilgi kirliliği ortaya çıkarmaktadır.

Aşağıda Android veya ios telefonlar üzerinden oynanan oyunlarda yaşanan kasma, donma, takılma sorununu net çözümünü bulabileceksiniz. Bu kısa bilgilerden sonra detaylara birlikte bakalım.

telefonlar-neden-kasar

Bu aşamada ilk olarak sahip olduğunuz ( android – ios farketmez ) telefonun özellikleri ile oyunun sistem özelliklerini karşılaştırmanız gerekiyor. Yani oyun üretici firması tarafından paylaşılmış olan özellikler ile telefonunuzun aktif olarak kullandığınız bilgileri karşılaştırarak net bir kanıya varmanız gerekiyor.

Kasmanın en büyük nedeni bundan kaynaklanır. Bazı oyunlar yüksek performansta bir sistem isterken, mevcut telefon düşük özellikte olduğundan dolayı oyun içerisinde aşırı derecede kasma veya donma sorunu yaşanabilir.

Öncelikle bu sorunun olup olmadığını araştırmanız gerekiyor. Eğer telefonunuzun donanım özellikleri oyunun istediği minimum gereksinimlerini karşıladığından eminseniz aşağıdaki adımları teker teker inceleyelim.

Not: İşlemlere geçmeden önce telefonunuzun özelliklerini öğrenmek için; marka ve model ile arama motorları üzerinden arama yaparak mevcut cep telefonunuzun bilgilerini alabilirsiniz. Veya Android kullanıyorsanız Google Play Store üzerinden, iphone ( ios ) kullanıyorsanız da App Store üzerinden sistem özelliklerini gösteren uygulamalar bulabilirsiniz.

Android veya İos Güncellemelerini Kontrol Ediniz

Bu kısa bilgi verdikten sonra ikinci adıma birlikte geçelim. Öncelikle oyunun güncelleme alıp almadığını ayarlar sistem özellikleri bölümünden kontrol etmeniz gerekiyor.

Eğer oyun güncelleme aldıysa ve bir önceki sürümde sizin yaşamadığımız sorunu bu sürümle birlikte yaşamaya başladıysanız; son gelen güncelleme telefonunuz da uyumsuzluk veya donanımsal bazı sıkıntılar yaşatıyor olabilir. Bunun için oyunun bir önceki sürümüne dönerek kullanmanızı tavsiye edebiliriz.

Bunun dışında performans ile oyun özellikleri birbirine karşılıyor ve kasma sorunu devam ediyorsa;

  • Telefonunuzun ayarlar bölümüne giriş yapın.
  • Oyunun bulunmuş olduğu uygulamayı açın.
  • Oyunu hafıza kartına taşıma işlemini deneyiniz.

Telefon hafızasına aşırı yüklenmiş olan uygulamalar sebebiyle oyunda kasma sorunu olabilir. Bu nedenle farklı bir hafızaya taşıma yaparak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Telefon Ayarlarına Bakmaya Devam Edin

Aynı şekilde kasma devam ediyorsa Android kullanıyorsanız Google Play Store üzerinden, iphone ( ios ) kullanıyorsanız da App Store üzerinden CCleaner veya Phone Cleaner gibi programlardan birini kullanarak ön belleği silme ve detaylı dosya dizini temizliği işlemini yaptıktan sonra tekrar oyuna giriş yapınız.

Bu şekilde de kasma devam ediyorsa telefonunuzu Antivirüs taraması yaptırmanız da fayda var. Zira telefona bulaşmış olan bir virüs oyunda kasma veya takılma onlara neden olabilir.

Hem bu şekilde telefonunuzu genel bir tarama yaptırabilir hem de oyunda yaşamış olduğunuz takılma soruna bir çözüm bulabilirsiniz.

Android veya ios işletim sistemine sahip cep telefonunuzla ilgili bütün sorunlarınızı yorumlar kısmından bizimle paylaşıp sorununuzu çözmede yanınızda olmamız için destek talebinde bulunabilirsiniz.

Android telefonlarda, uygulamalarla ilgili bir diğer çok karşılaşılan problemin çözümünü aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz:

Yorum yapın