VirtualBox 64 Bit Yok Sorunu (Çözüm)

VirtualBox, bilgisayarınızdaki hard disk, ekran kartı veya işlemci gibi donanımsal cihazları taklit ederek size bir işletim sistemi kurma imkanı sağlar. Bu şekilde kullandığınız sistemden farklı olarak bambaşka bir işletim sistemini kurup kullanabilirsiniz.

Örneğin Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız, sanal olarak bir Windows 7 sistem daha kurabilirsiniz. Veya Windows işletim sistemlerinden herhangi birini kullanıyorsanız, macOS ya da Linux işletim sistemi kurulumu yapabilirsiniz.

Kurduğunuz bu sanal işletim sistemleri, kullandığınız ana işletim sistemine bağlı değildir. Yani, sanal işletim sisteminde yapacağınız değişiklikler ana işletim sistemine etki etmez. Aynı şekilde ana işletim sisteminde yaptığınız değişiklikler de sanal işletim sistemini etkilemez.

Bu programı kullanmak isteyen kişilerin karşılaştığı bir sorun vardır. Bu sorun virtualbox 64 bit sorunu. İşletim sistemi listesinden kendinize uygun işletim sistemini seçip kurulum yaptırıyorsunuz.

Ancak 64 bit işletim sistemi kurmak isteseniz de, virtualbox 64 bit seçeneği yok. Size bu sorunun çözümlerini anlatacağım. Bu çözümleri deneyerek virtualbox 64 bit işletim sistemi kurulumu yapabileceksiniz.

Virtualbox 64 Bit Yok Nedeni Nedir?

Bu sorunun belli başlı olası nedenleri vardır. En sık karşılaşılan nedenlerden biri de yazılımsal veya donanımsal uyumsuzluktur. Bilgisayarınız 32 bit ise, 64 bit bir işletim sistemi kuramazsınız. Yani işlemciniz ve ana kartınız x86 mimarisini destekliyor olabilir.

Veya kullandığınız işletim sistemi 32 bit olabilir. 64 bit kurmak için 64 bit işletim sistemine sahip olmanız gerekir. Örneğin Virtualbox 64 bit Windows 10 kurmak istiyorsanız, kullandığınız işletim sistemi de 64 bit olmalıdır.

Nasıl Çözülür?

Virtualbox 64 bit yok sorunu için birkaç farklı çözüm önerim olacak. Bu çözüm önerilerini sırayla deneyerek olası hatayı çözmeye çalışın.

Kendi bilgisayarımda denediğim zaman listede 64 bit işletim sistemlerini görmeye başladım. Ancak bu çözümler kişiden kişiye değişeceği için sırayla uygulamak en mantıklı seçim olacaktır.

#1 – İşletim Sisteminizi Kontrol Edin

Virtualbox 64 bit çıkmıyor sorununun en yaygın nedenlerinden biri işletim sistemi uyumsuzluğudur. Eğer kullandığınız sistem 32 bit ise 64 bit sanal sistem kuramazsınız. Bunun için ilk önce sisteminizi kontrol edin.

Eğer sisteminiz 32 bit ise, bilgisayarınıza 64 bit bir işletim sistemi kurun. Eğer 64 bit ise sonraki çözüm önerilerini inceleyin. Peki işletim sistemimin kaç bit olduğunu nerden kontrol edeceğim?

Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız “Bilgisayarım” kısa yoluna sağ tıklayıp “Özellikler” sekmesine tıklayın. Veya Başlat tuşuna tıklayıp “Bilgisayarınız hakkında” yazarak ilgili seçeneğe tıklayın. Karşınızda açılan pencerede Sistem türü yazısını bulun.

Sistem türünün yanında sisteminizin kaç bit olduğu yazacaktır. Eğer Windows 7 kullanıyorsanız aynı şekilde Bilgisayarım kısa yoluna sağ tıklayıp “Özellikler” sekmesine tıkladığınızda sisteminiz hakkındaki bilgilere erişebilirsiniz.

Sistem türünün karşısında işletim sistemi ve işlemci türü yazmaktadır. Eğer işlemciniz 32 bit gözüküyorsa hiçbir şekilde 64 bit işletim sistemi kuramazsınız.

#2 – BIOS İçindeki Virtualization Technology Açık Olmalı

Oracle virtualbox 64 bit işletim sistemi kurabilmek için BIOS içindeki bir özelliği açmanız gerekiyor. Bu özellik sanallaştırma kullanarak kullanıcıların farklı ve birden fazla işletim sistemi kurmalarına izin veren bir teknolojidir.

Sanallaştırma alanında uygulamalar sınırlı kaynaklara sahiplerdir. Eğer bu ayar devre dışı ise, sanal alan ana bilgisayarın mimarisine erişemez. Bu yüzden de listede 64 bit sistemleri göremezsiniz. Aşağıdaki yönergeleri takip ederek bu özelliği BIOS’ta etkinleştireceksiniz.

 • Bilgisayarınızı baştan başlatın.
 • Bilgisayarınız baştan başladığı gibi BIOS ekranına girene kadar F2 veya Del tuşlarına basın. (Bu tuş bilgisayarınıza göre değişecektir.)
 • BIOS ekranına girdikten sonra klavyenizin ok tuşlarını kullanarak Advanced sekmesine girin.
 • Bu sekmede CPU Configuration kısmını bularak bu seçeneğe giriş yapın.
 • Bu kısımdaki Intel Virtualization Technology seçeneğini Enabled yapın.
 • Yaptığınız değişiklikleri kaydederek bilgisayarınızı baştan başlatın.

#3 – Microsoft Hyper-V Devre Dışı Bırakma

Microsoft tarafından geliştirilmiş olan Hyper-V, işletim sistemi kullanıcılarının farklı sanal makineler oluşturmasını sağlayan bir araçtır. Windows üzerinden farklı işletim sistemleriyle çalışmak için kullanılır. Aslında Virtualbox ile hemen hemen aynı amaçla kullanılır.

Ancak Hyper-V aracının aktif olması VirtualBox üzerinde bu tip hatalara sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden bu aracı pasif hale getireceğiz. Öncelikle sisteminizde Hyper-V var mı onu kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun için;

 • Başlat tuşuna basıp “Komut İstemi” veya “cmd” yazın. Çıkan sonuca sağ tıklayın ardından Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan komut istemi penceresine “systeminfo.exe” kodunu yazarak Enter tuşuna basın.
 • Sistem özellikleriniz tarandıktan sonra en aşağıda Hyper-V gereksinimleri ile ilgili yazıları göreceksiniz. Eğer bu seçeneklerin karşısında Evet ya da Yes yazıyorsa, bu cihazınızın Hyper-V desteği olduğu anlamına gelir. Eğer Hayır ya da No yazıyorsa bu çözüm seçeneğini anlayabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınızda Hyper-V desteğinin olduğunu öğrendiyseniz, şimdi bu aracı devre dışı bırakma zamanı geldi. Bu işlem sonunda Virtualbox ile Hyper-V aracı arasındaki çakışmayı önleyebilir ve hatalardan kurtulabilirsiniz. Bu aracı devre dışı bırakmak için;

 • Başlat kısmında arama yerine gelerek “Çalıştır” yazabilir veya Windows + R tuşlarına basabilirsiniz.
 • Karşınıza çıkacak pencereye “optionalfeatures.exe” yazarak Enter tuşuna basın.
 • Karşınıza İsteğe bağlı özellikler penceresi açılacak. Bu pencereden Hyper-V seçeneğini bulun ve sol tarafındaki tik işaretini kaldırın. Eğer Hyper-V seçeneğini göremezseniz “Sanal Makine Platformu” ve “Windows Hiper Yöneticisi Platformu” özelliklerini arayın ve tiklerini kaldırın.
 • Tamam butonuna tıklayın ve bilgisayarınızı baştan başlatın.

#4 – Güncel VirtualBox Sürümünü İndirin

Programları her zaman güncel sürümlerinde kullanmak iyidir. Siz de Virtualbox programının daima en güncel programını kullanın. Uyumsuzluk sorunları gibi hatalar yeni sürümlerle çözülmeye çalışıyor.

Çok eski bir sürüm kullanıyorsanız, güncel sürümü yüklemek sorununuza çözüm olabilir. Güncel sürümü yüklemek için virtualbox 64 bit indir gezginler linkine tıklayabilirsiniz.

Bu çözümlerle %90 ihtimalle Virtualbox 64 bit görünmüyor sorununuza çözüm bulmuş olmanız gerekiyor. Eğer çözüm bulamadıysanız yorumlardan bana ulaşın. Size farklı çözümlerle yardımcı olmaya çalışırım.

“VirtualBox 64 Bit Yok Sorunu (Çözüm)” üzerine 2 yorum

Yorum yapın