Widevine Content Decryption Module Hatası (Çözüm)

widevine-content-decryption-module-hatasi-gorsel

Widevine Content Decryption Module hatası, sıklıkla karşımıza çıkan bir hatadır. Çözümü basittir ancak dikkatli olmanız gerekmektedir. Panik yapmanıza hiç gerek yok, çözüm için sadece aşağıdaki yolları dikkatlice uygulamanız yeterli.

Bilgisayarınızı ya da Android işletim sistemine sahip cihazınızda, Widevine Content Decryption Modüle hatası sorunu yaşıyorsanız, teknik çözümleri yapmadan önce bilgisayarınızı yeniden başlatmayı denemelisiniz. Eğer işe yaramazsa, hatanın çözüm yollarını sırasıyla gerçekleştirmeniz gerekir.

Widevine Content Decryption Module (Widevine İçerik Çözme Modülü) Nedir?

widevine-content-decryption-module-hatasi

Widevine, Google Chrome tarafından kullanılarak kullanıcılara sunulan, dijital haklar yönetimini yöneten İçerik Çözme Modülü olarak bilinmektedir. Video içeriklerini, kullanıcılara güvenli bir şekilde dağıtımı için şifreleme hizmetleri sunar. Google Chrome veya Netflix’e erişim sağlasanız bile, bu hata ile karşılaşabilirsiniz.

Widevine Content Decryption Module (Widevine İçerik Çözme Modülü) Hatası Çözümü

Widevine içerik çözme modülü hatası ile karşılaşıyor ve nasıl çözeceğiniz bilmiyorsanız, sizin için faydalı olabilecek birçok çözüm yolunu bu yazımızda açıklıyoruz.

 • Widevine İçerik Çözme Modülü’nün güncel olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Widevine sürümünün güncellemelerini denetlemelisiniz. Çünkü bazen bu modül güncellenemiyor ve bu sorun ile karşılaşabiliyorsunuz. Ayrıca modülün bozuk olması da bu sorunu ortaya çıkarmaktadır.

Bu konuda yapmanız gereken, modül güncellendi mi onu denetlemek ve eğer güncel değilse, güncellemektir. Daha sonra çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz. İlk olarak;

 • Google Chrome açmalısınız.
 • Adres çubuğuna, chrome://components yazmalısınız. Ardından aramayı başlatın.
 • Widevine Content Decryption Module girişini bulup, güncellemeleri kontrol et demelisiniz.
 • Sayfanın yenilediğiniz takdirde, modülün güncel olup olmadığını görebilirsiniz.
 • Sonraki işlemde bilgisayarınıza reset atmanız önerilir.
 • Ardından hatanın devam edip etmediğini inceleyebilirsiniz.
 • Antivirüs programını devre dışı bırakmanız gerekmektedir.

Bu sorunun nedenlerinin arasında, bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs programları da vardır. Bundan emin olabilmek için antivirüsü etkisiz hale getirmeniz gerekmektedir.

Eğer devre dışı bıraktığınızda sorun ortadan kalkıyorsa, modülün çalışabilmesi için, farklı bir antivirüs programını bilgisayarınıza yüklemeniz önerilmektedir.

WidevineCdm (Content Decryption Module) İndir

Widevine Content Decryption Module hatasını çözmek için WidevineCDM indirmeniz gerekmektedir. Bu dosyanın kullanabilir 9 sürümü bulunmaktadır. Bilgisayarınız ve kullandığınız cihazlarınız için en uygun olanı seçip, indirmeniz gerekmektedir. (İndirmek için buraya tıklayın.)

Son sürümünü indirmek, en iyisi olacağı için önerilmektedir. Bu dosyanın arızalanmış, silinmiş veya zarar görmüş ve kötü yazılımlardan dolayı bozulmuş olması ve bu hatanın ortaya çıkmasına sebep olabilir. Hatayı çözebilmek için widevine cdm dosyasının doğru bir şekilde inmesi gerekmektedir.

WidevineCdm İzinleri Değiştir Ve Güncelle

Widevine cdm’ye tam erişim hakkına sahip değilseniz, güncelleme yapmalısınız. Bu sebepten widevine cdm bileşeninin izin ayarlarında değişiklik yapmanız gerekmektedir. Bunun için uygulayacağınız bazı adımlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • İlk olarak çalıştır uygulamasının başlatabilmeniz için windows+r tuşlarına birlikte basmalısınız.
 • Karşınıza gelen ekrandaki iletişim kutusuna “%userprofile%/appdotallocad” yazıp, enter tuşuna basıp onaylamalısınız. Ardından ulaşmak istediğiniz klasöre yönlendirileceksiniz.
 • Daha sonra şu dosya yolundan gitmeniz gerekiyor. Google>chrome>kullanıcı verileri
 • Dosya içerisinden widevine cdm bulun ve sağ tıklayarak özellikler demelisiniz.
 • Güvenlik sekmesine giderek, klasöre tam erişime sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Özellikler kısmından, tam kontrol erişiminin önünde bir sorun varsa görülebilmektedir.
 • Eğer tam kontrole sahip değilsiniz, profilinizi seçerek, düzenleye tıklamalısınız. Reddet seçeneğinin altındaki onayı kaldırarak, hesabınızın tam olarak erişimini sağlayabilirsiniz. Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek ve çıkmak isterseniz, uygula demelisiniz.
 • Ardından bilgisayarınıza reset atmanız gerekmektedir.

Tüm bu adımları gerçekleştirip, eklentiyi güncelledikten sonra Widevine Content Decryption Module hatası ile ilgili sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmelisiniz.

Bir parantez açarak aktaralım. Eğer bilgisayarınızın özellikleri iyi olmasına rağmen aldığınız performansı yeterli bulmuyorsanız buraya tıklayın ve bilgisayarınızın performansını nasıl artırabileceğini öğrenin.

Chrome Güncelleme Nasıl Yapılır?

Kullandığınız tarayıcıların güncel olması, bu hatanın ve bilgisayarınızda yaşanabilecek herhangi bir hatanın oluşmasını engeller. Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen tarayıcılardan biri olan Google Chrome, nasıl güncelleneceğini bilmiyor ve merak ediyorsanız, Chrome ‘un nasıl güncelleneceğini bu yazımızda açıklayacağız.

Ancak şunu belirtmeliyiz, Google Chrome düzenli bir şekilde güncellemelerini kontrol etmektedir. Bunun sonucunda kullanıcılara güncellemelerinin olduğuna dair bildirim verir ya da onay verdiğiniz takdirde güncellemeyi arka planda kendisi yapabilir.

Bir diğer yol ise, güncellemeler el ile de yapılabilir. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz açıklayalım:

 • Dünya genelinde en çok kullanılan tarayıcı olan Google Chrome güncelleştirmek için, öncelikle yapmanız gereken Google Chrome’u açmaktır.
 • Karşınıza çıkan pencerede önce yardım sekmesine daha sonra ise, Google Chrome hakkında sekmesine tıklamalısınız.
 • Google Chrome hakkında sekmesine tıkladığınız zaman, Google Chrome internet tarayıcınızın, yeni bir güncellenmesi olup olmadığını kontrol edebilmeniz mümkündür.
 • Kontrol tamamladığınızda eğer yeni bir sürüm bulunuyorsa, güncelleştirme otomatik olarak indirilmeye başlanacaktır.
 • Güncelleştirme işlemi tamamlandığında bu güncellemenin uygulanabilmesi için, tarayıcınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir.
 • Bunu ise ekranda sağ tarafta bulunan yeniden başlat seçeneği ile rahatlıkla halledebilirsiniz. Ardından Google Chrome kapanarak, tekrar açılacaktır.
google-chrome-guncelleme

Google Chrome tarayıcınızda yardım> Google Chrome hakkında adımlarına tıklayarak güncelleştirmenizi kontrol ediniz.  Yaptığınız güncellemelerin başarılı olması durumunda, bu ekranı açtığınız zaman ve Google Chrome ’un güncel olduğunu görebilmeniz mümkün olacaktır.

Eğer uyguladığınız güncelleme işlemi başarısız oldu ise, Google Chrome cihazınızdan ya da bilgisayarınızdan tamamen kaldırıp, internet adresine giderek tekrar Google Chrome yüklemelisiniz.

Yorum yapın