Witcher 2 Kasma Sorunu ve Çözümü

Witcher 2 kasma, donma ve takılma sorunlarının çözümlerine bu yazımızda ele alacağız. Eski bir oyun olmasına rağmen günümüzde bu oyunu oynayan bir çok kullanıcı bulunmaktadır. Tam adıyla The Witcher 2: Assassins of Kings oyunu 2011 yılında piyasa çıkmıştır. RPG oyunları arasında karşımızdadır. Bu oyunda yaşanan tüm sorunları yazımızda inceliyor olacağız. İlk olarak oyunun sistem özelliklerine tam anlamıyla bakmanız gerekiyor. Daha sonra bilgisayarınız ile kıyaslama yaparak ilk adımı geçebilirsiniz. İlk adım diyoruz çünkü, burada bir uyumsuzluk yada düşük performans olması durumunda (bilgisayar taraflı) oyunu oynamanız gerçek anlamda zor olacaktır. O yüzden bu adımı sorunsuz olduğu varsayarak, bilgisayar ya da oyun içerisinde yapacağınız ufak ayarlar ile yaşadığınız sorunu minimize etmeye çalışalım.

Witcher 2 Donuyor

Witcher 2 oyununda yaşanabilecek sorunları bu başlığımız altında bakalım. İlk olarak bu tip oyunlarda bakılması gereken şey ekran kartı driverin güncel olup olmadığıdır. Eğer kartınız güncel değilse kasılmalar veya donmalar yaşanabilir. Ayrıca çift ekran kartınız varsa oyun main board üzerinden çalışıyorsa bu da kasmaya sebebiyet verebilir. Bunun önüne geçmek için oyuna giriş yapmadan performanslı ekran kartını seçmeniz gerekiyor. Kartı seçimini yaptıktan sonra genel bilgisayarın driver güncelleme yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Daha sonra arka plan üzerinde çalışan uygulamaları mutlaka kontrol ediniz. Zira güç yönetimi bölümünden bellek tüketimine bakınız. Oyun dışında başka program olabileceği gibi zararlı uygulamalarda olabilir. Bunları kapatmalı ve tekrar denemelisiniz. Özellikle bu tip oyunlarda laptop veya masaüstü bilgisayarda oynamanız bir şeyi değiştirmeyecektir. Grafik özellikleri bakımından günümüz oyunlara performans bakımından daha düşüktür.

Oyun taraflı yapacağınız performans özelliklerini düşürmeniz gerekiyor. Örneğin grafik ayarlarını önce orta olarak ayarlama yapmalısınız. Daha sonra sorun devam ediyorsa en son çare düşük olarak kaydet yaparak, tekrar oyunu denemelisiniz. Sıkıntınız devam ediyorsa oyun bazlı yapmanız gereken tüm ayarları yapmış olduğunuzdan dolayı bir şey yapmamazsınız. Yine bilgisayar bazlı gerekli ayarlara bakmanız gerekiyor.

Özellikle PC taraflı ekran kartına üzerine yoğunlaşmanız gerekiyor. Bazı ekran kartı güncellemesinden sonra ekran kartı ayarları içerisinden bazı düzenlemeler yapmanız gerekiyor. Örneğin AMD bazlı ekran kartlarında AMD’nin ekran kartı ayarlarına bölümüne giriş yaparak (amd vision engine control center) 3D ayarları bölümü kullanıcı denetime bırakınız. Aynı bölüm üzerinden ekran kartının nasıl çalışacağını seçebilirsiniz. Performans bölümden oyunun .exe’sini ekleyerek denemeler yapabilirsiniz.

Yorum yapın